Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
cosiek

Emerytura

Rekomendowane odpowiedzi

cosiek   

Witam,

Mam pytanie odnośnie odpraw emerytalnych żołnierzy i pretorian w rzymskiej armii? Chciałbym zgłębić temat. Interesuje mnie:

- Po pierwsze jak nazywano emerytury rzymskie (odprawy emerytalne)?

- Czy zwykły żołnierz (miles) dostawał taka samą odprawę jak np żołnierz ze specjalnymi uprawnieniami (beneficarius)?

- Gdzie mógłbym znaleźć więcej informacji na ten temat?

Jedyne co udało mi się umieśćić na stronie z tego tematu to że za Klaudisuza ustalono system wynatgrodzeń dla żołnierzy kończących służbę i że:

- weteran kohort miejsckich i pretorianów dostawał 5000 denarów i działkę ziemi w Italii, a

- weteran legionów 3000 denarów i działkę ziemi w prowincjach (terenach zromanizowanych),

- weteran auxiliów 1000 i obywatelstwo rzymskie

Czy moglibyście mi pomóc w poszerzeniu wiedzy na ten temat? W internecie zero informacji, a i po angielsku mało wiedzy.

Pozdrawiam,

Cosiek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak na Moderatora cosiek ma multum pytań, a zero aktywności na Forum, jeśli nie liczyć pytań, a ja mam pytanie: czy do obowiązku Moderacji wciąż się poczuwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Jeżeli chodzi o stanowisko to nie mam żadnych problemów w związku z pozbawieniem mnie takiej funkcji. Mogę być tylko zwykłym użytkownikiem!

Wystarczy mi że należę do społeczności Historia.org.pl :) Zgadzam się na przekazanie tej funkcji innej bardziej aktywnie osoby. Z chęcią pomógłbym nadzorować to forum, ale prace nad moją stroną i ogólne obowiązki uniemożliwiają mi to. Żałuję bardzo bo kiedyś byłem w stanie wszystko pogodzić, ale niestety lata mijają. To nie znaczy oczywiście że nie zaglądam na forum, bo zaglądam regularnie, przeglądając topiki z dziedziny Rzymu.

Odnośnie tematu, jakie pozycje moglibyście mi wskazać do zgłębienia? Wdzięczny byłbym także za wszelkie dane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

-odprawę emerytalną nazywano praemia

-oczywiśćie szeregowy zawsze otrzymywał najniższą w porównaniu do podoficerów , oficerów i innych specjalistów którzy otrzymywali 1,5-2 razy wyższą odprawę; nie mówiąc już o pretorianach, których obowiązywały inne stawki

Kwoty, które wymieniasz zostały usystematyzowane już za Augusta i , o ile się nie mylę, nie zmieniły się do czasów III wieku do Karakalli, który podniósł odprawę podstawową do 5000 denarów

Co do literatury możesz skorzystać z poniższych, które udało mi się znaleźć; są dostępne w google books

Paul Erdkamp A Companion to the Roman Army

Boris Rankov The Praetorian Guard

J. B. Campbell The Emperor and the Roman Army: 31 BC - AD 235

Chris McNab The Roman Army The Greatest War Machine of the Ancient World

Seria Warrior wyd. Osprey a w szczególności Roman legionary 58 BC-69AD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Dziękuję bardzo :)

Czyli emeryturę określano tak samo jak nagrodę za np. męstwo w bitwie - praemia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bywało, że weterani niekiedy skarżyli się na to, że dostali bagna lub nieuprawne zbocza gór.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale już w 14 r.n.e. żołnierze narzekali, "że w nagrodę za służbę przydzielano im mokradła, i nieuprawne zbocza wzgórz". Ach no i każdy emerytowany wojak dostawał bodajże dyplom potwierdzający, ze został zwolniony honorowo. Więcej można przeczytać u pana Watsona Żołnierz Rzymski

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Trzeba pamiętać też przy tej okazji o tym, że kolonie wojskowe stanowiły ważki element obronności państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy mogło być tak, że Emeryt dostawał dom, albo parcelę w mieście? O ile się nie mylę, to w ten sposób wzrosła ludność Pompei.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To trochę inaczej wygląda: proszę podać i stosowną decyzję Sulli i cytat z rzeczonej książki, z odpowiednim opisem bibliograficznym. Ilu w Rzymie było podobnych do Sulli i dlaczego jego decyzja - ma być zwyczajem? Choć wcale nie wiem czy nie był to obyczaj. Poprosiłbym jednak o trochę więcej materiału z przeczytanej literatury?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.