Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Spiłowywanie byczych rogów

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Ponad rok temu w temacie Kreta (posty od 44 do 48), wyszła kwestia tego czy bykom przed skokiem rogi spiłowywano czy też nie. Wyraziłem wtedy przypuszczenie, że nie robiono tego. Przypuszczenie to podtrzymuje. Teraz tak systematyzując jakoś to dlaczego uważam tak a nie inaczej:

-dane archeozoologiczne (szeroko pojęte) będą w tym temacie mało pomocne: po pierwsze nie jesteśmy w stanie rozróżnić czaszek byków uczestniczących w akcie skoku przez byka od tych nieuczestniczących. Dalej tak jak ówcześnie pisałem - pokrywa kreatynowa rogów zazwyczaj nie zachowuje się, więc możliwości sprawdzenia od tej strony de facto nie ma. Możdżenie ze względu na swoją strukturę są bardzo kruche, co ułatwia zniszczenie się końcówek możdżeni post mortem, ale z natury swej są one obłe, więc mogą wyglądać jakby je spiłowano. Dodatkowo opracowania archeozoologiczne które znam (baaardzo nieliczne) nie wspominają o czymś takim.

-praca Sakellarakisa o której wspominałem w poście 58 w temacie Kreta, tyczy się ogólnie zwierząt w kontekście rytualnym ze szczególnym uwzględnieniem koni, nie daje moim zdaniem odpowiedzi na pytanie.

-praca Rehaka (z tego samego postu) też nie daje żadnej odpowiedzi: autor uważa, ze bycze rogi mogły być odpiłowywane gdyż rytony w kształcie łbów byka stanowiące wedle niego zastępczą ofiarę z byka, mają rogi doczepiane z innego tworzywa, co autor interpretuje jako możliwość ich odpiłowywania w trakcie rytuału ofiarnego. Moim zdaniem jest to hipoteza o wątłych podstawach, a już na pewno nie udowadnia to tego zabieg taki czyniono na bykach przygotowywanych do udziału w akcie skoku przez nie.

-wydaje mi się, że sam zabieg taki, ze względu na towarzyszący mu ból zadawany było nie było wielkiemu i silnemu zwierzęciu byłby niemożliwy do wykonania to znaczy jeśli robiono by to jakiś czas wcześniej zwierzę ze względu na ewentualne zmiany chorobowe mogłoby albo nie dożyć do samego festiwalu, albo być zbyt osłabione by dać odpowiedni spektakl, po drugie jeśli robiono by to tuż przed skokiem nie wiem czy udałoby się utrzymać zwierzę w trakcie tego bolesnego zabiegu

- wszystkie znane mi przedstawienia skoku przez byka w których dobrze widać rogi 9zebrane głownie przez Youngera w jego dwóch artykułach wymienionych w temacie Kreta), pokazują je w pełnej długości, ostro zakończone. To samo jest prawdą dla chyba najbardziej znanego przedstawienia skoku przez byka ( http://en.wikipedia.org/wiki/File:Knossos_-_06.jpg )

Zatem z podanych wyżej powodów wydaje mi się, że odpiłowywanie bykom rogów przed skokiem przez nie, jest wymysłem współczesnych badaczy.

Na UW znalazłem dwie prace magisterskie na temat byków w świecie minojskim i sztuce minojskiej, być może w wolnej chwili je przejrzę. Interesuje mnie też skąd taki pomysł się wziął - mam niejasne podejrzenie, że napisano coś takiego w jakiejś bardzo starej pracy, co następnie krążyło w świecie badaczy, nikt na poważnie nie zajął się sprawdzeniem tego i tak zostało, w zasadzie do dziś nietknięte.

Oczywiście zapraszam do dyskusji, gdyż kwestia bynajmniej nie jest zamknięta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zastanawiam się co własciwie dałoby spiłowywanie rogów? To zwierze jest na tyle silne, że uderzenie nawet tepymi rogami byłoby śmiertelne w skutksch.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No cóż kolejna trafna uwaga. Co prawda kojarzę, że gdzieś widziałem specjalne nakładki na bycze rogi by nie raniły się w stadzie podczas wypasu, ale sytuacja jest tu zupełnie inna. Przyznam, ze nie wpadło mi to do głowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

To chyba zależy od metody dekornizacji. Przyznam się, ze do Twojego postu wiedziałem o tym niewiele, ale poszukałem w necie i znalazłem choćby taką stronkę - http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?t=2668&sid=8b00feebdb265403364aa0d8b323ccbc

konkretnie chodzi o post użytkownika Szylcia (przy czym zaznaczam, że nie jestem w stanie - przynajmniej obecnie zweryfikować jego prawdziwości) - wymienia trzy metody chemiczna - dla warunków minojskich odpada. Pozostaje termiczna i chirurgiczna. Tu kwestia tego, czy istniała wtedy na odpowiednim poziomie wiedza weterynaryjna by zabiegi takie wykonywać? W chwili obecnej nie wiem, postaram się to sprawdzić.

Natomiast jest jeszcze jedna sprawa - wiek dokonywania zabiegu. O ile jest to możliwe u starszych zwierząt, to jest to wtedy zabieg trudniejszy (znów opierając się na podanym forum, angielskiej wikipedii i AlCasDe) i w większości przypadków dokonuje się go współcześnie na cielakach. Powstaje więc pytanie gdzie trzymano zwierzęta i jaki był to typ hodowli - bardziej czy mniej otwarty? O co mi chodzi - w bardziej otwartym systemie wypasu, utrudniony byłby rozwój wiedzy weterynaryjnej (bo ze zwierzętami jest mniejszy kontakt).

Jest też hipoteza Youngera - mianowicie ułożył on pewien ciąg - najpierw zwierzę łapano w sieci (co samo w sobie implikuje półdziki wypas), następnie uczestniczyło ono w rytuale/festiwalu w którym skakano przez nie, po czym było ono składane w ofierze. Jeśli przyjąć to założenie za dobra monetę, to jeśli przyjrzeć się przedstawieniom zinterpretowanym jako chwytanie byków - byki rogi mają, dekornizacja musiała by więc następować gdzieś między ich złapaniem a ich udziałem w samych skokach przez byka. Oczywiście najpierw trzeba by udowodnić hipotezę Youngera.

Kolejna kwestia która wpadła mi do głowy - wszyscy badacze podkreślają rolę wrażenia jakie miało wywoływać skakanie nad potężnym zwierzęciem jakim jest byk - takie swoiste igranie z niebezpieczeństwem. Czy odpiłowanie byczych rogów nie sprawiłoby, ze ten ładunek emocjonalny uległby stępieniu? Wydaje mi się, że tak, co wskazałbym jako kolejny powód dla którego skakano przez byka z rogami.

Przyznam bez bicia, ze dałeś mi do myślenia tą dekornizacją. Postaram się zasięgnąć języka u jakiś weterynarzy na ten temat i poszukać jakiś materiałów o samym zabiegu w pradziejach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Przede wszystkim duże DZIĘKUJĘ dla Furiusza za powrót do interesującego mnie tematu :)

I pytanie: jak sprawa wygląda w dzisiejszych czasach? Czy byki hodowane do corridy mają spilowywane rogi? A te "używane" w trakcie tzw. recortes?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co własciwie dałoby spiłowywanie rogów? To zwierze jest na tyle silne, że uderzenie nawet tepymi rogami byłoby śmiertelne w skutksch.

Nie chcąc się wypowiadać co do dawnej Krety; bo się na tym nie znam; zatem me uwagi są ogólnej natury.

Otórz praktycy jednak z jakiegoś powodu wciąż spiłowywują rogi bykom, tak robią do dziś kowboje

w Teksasie. W tym przypadku chodzi o zminimalizowanie ran i szkód pomiędzy walczącymi między sobą

samcami.

Oglądając dokument o grupie Czechów pracujących jako kowboje w USA na TVP Kultura ("The Very First

Cowboy - The Czech Wild West" z 2010 r.) widziałem operację przycinania rogów. Choć zabieg wygląda

paskudnie i krwawo, to o dziwo - nie wydawał się szczególnie bolesnym. Byk raz tylko lekko wstrząsnął łbem.

Z perpektywy widza przyrównałbym to do wyrwania zęba, a nawet czegoś mniej bolesnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.