Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Ludwik Kowalski

S. Zgliczyński "Jak Polacy Niemcom Żydów pomagali mordować" ksenofobia

Recommended Posts

Ksiazka Stefana Zgliczynskiego, zatytulowana “Jak Polacy Niemcom Zydow Mordowac Pomagali,”

http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/jak_polacy_niemcom_zydow_m,p720952114

, wydana w tym roku (2013), wywolala ozywiona dyskuje na serwerze polityka.pl

http://www.polityka.pl/forum/1159278,jak-polacy-niemcom-zydow-mordowac-pomagali-recenzja-ksiazki.thread?addPost=true&parent_id=1160679#commentBox

Przeczytalem ten ciekawy watek i przetlumaczylem niektore wypowiedzi na angielski. Potem umiescilem je na swoim serwerze uniwesyteckim.

http://csam.montclair.edu/~kowalski/xenophobia.html

Temat jest ciekawy i godny uwagi czytelnikow na calym swiecie. Tak niektorzy Polacy stali sie mordercami podczas gdy inni, rowniez mniejszosc, stali sie bohaterami. Wojny sa okresami nie normalnymi; podstawowa troska wiekrzosci ludzi, i nie tylko w okupowanej Polsce, bylo pozostanie przy zyciu. Nazisci wiedzieli jak manipulowac ludzkimi pobudkami na swoja zbrodnicza korzysc.

Po wymordowaniu “najnizszej rasy” (Zydow) zamierzali zniewolniczyc inne “nizsze rasy” (Polacy, Rosjanie, itd). Mordowanie przez nich polskiej inteligencj, i wywozenia do Niemiec, byly poczatkami tego procesu. Cala Europa stala by sie krajem opartym o niewolnictwo, gdyby Hitler nie przegral wojny.

Jeden z amerykanskich czytylnikow, reagujac na tytul ksiazki napial: “Ja rowniez chce by ksiazka ta zostala przetlumaczona na angielski. Ale istota tresci powinno byc ‘“Jak NIEKTORZY Polacy Niemcom Zydow Mordowac Pomagali.” Odpowiadajc napisalem ze tez tego pragne, i ze zupelnie nie wiem dlaczego autor nadal ksiazce taki nieuzasadniony, i krzywdzacy tytul.

Edited by Ludwik Kowalski

Share this post


Link to post
Share on other sites
ZawiszaC   

Oto link do moich uwag na temat bardzo ciekawej ksiazki Zgliczynskiego, zatytulowanej, "Jak Polacy Niemcom Zydow Mordowac Pomagali":

http://pages.csam.mo...gliczynski.html

.

Witam Pana,

nie mogę dyskutować o tej książce, lecz nie dawno udało mi się otrzymać książkę Lecha Kowalewskiego "W hitlerowskim obozie Pracy / Wspomnienia z Kędzierzyna 1941-1945" z 1973 roku. I muszę przyznać, że wypowiedzi tego Kowalewskiego są dosyć bużliwe jeżeli zrozumiemy, że książka napisana była za czasów PRL-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyrażając zdziwienie odnośnie do wątku urzędów gminnych, pozwolę sobie wrócić do książki, wskazanej przez Pana Ludwika Kowalskiego. Jest ona porażająca, że posłużę się znanym określeniem, nawet jeżeli będziemy pamiętać, że jest to esej (który rządzi się własnymi prawami) i to esej napisany - moim zdaniem - ewidentnie à thèse (o czym świadczy chociażby tytuł).

Autor w sumie nie odkrywa rzeczy nieodkrytych, mogę powiedzieć, że olbrzymia większość faktów w książce wskazana, była mi znana, nader często z bardziej, powiedzmy "naukowych" publikacji. A nie jestem żadnym specjalistą od relacji polsko-żydowskich w czasie II-ej wojny światowej. Siłą tej książki jest po prostu zebranie straszliwych faktów w jednym miejscu. Ktoś może powiedzieć - tendencyjne zebranie, ale to nie zmieni faktu, że wydarzenia wskazane w książce miały zapewne miejsce i były straszne. Jeżeli chcemy, aby zachowania opisane w książce nie miały miejsca nigdy więcej, w stosunku do jakiejkolwiek grupy etnicznej, religijnej itp., myślę, że intencje autora (i jego chęć szokowania) można zrozumieć, a książkę uznać za ważną. Choć ja osobiście nigdy takiego tytułu bym nie zastosował.

Książka nie wyczerpuje na pewno całości złożonego obrazu stosunków polsko-żydowskich w czasie wojny, ale pokazuje bardzo istotną, część tego obrazu, o której jeszcze wielu nie chce pamiętać. I w tym jej duża wartość. W każdym razie, do przeczytania na pewno przez każdego, który uważa, że liczba Sprawiedliwych i tragedia Rodziny Ulmów mówią wszystko.

Dwa ostatnie posty niezwiązane ściśle z tematem trafiły do wątku: Administracja polska po wojnie Czy naprawdę polska?

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że Polacy najbardziej pomagali Żydom, ukrywali ich narażając własne życie, a często co najgorsze życie swoich bliskich. Przykładem takie ludzi jest Józef Ulma wraz z żoną. Dowodem na wspaniałą postawę Polaków wobec narodu żydowskiego ilość odznaczonych Polaków medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Warto dodać, że tylko w Polsce groziła kara śmierci za jakąkolwiek pomoc żydom. To jednak o czymś świadczy. Oczywiście nasz naród nie były w tej kwestii krystaliczny - szmalcownictwo, pogrom w Jedwabnem.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.