Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Finanse PZPR - z czego żyła przewodnia siła...

Recommended Posts

Składki członkowskie były głównym źródłem utrzymania partii jedynie przez kilka lata, w tym trzy - kiedy to dawały ponad 50% wpływów. W 1969 r. po raz pierwszy wpływy ze składek przekroczyły wysokość dotacji. W 1981 r. składki dawały około 1/3 wpływów, a w 1989 r. kilka procent.

Z czego zatem żyła partia w poszczególnych latach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z czego zatem żyła partia w poszczególnych latach?

Jakto z czego - pieniędzy państwa czyli z naszych, czyli z tego samego z czego żyją partie polityczne będące "przy korycie" i dzisiaj. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, że z naszych pieniędzy to dość mało odkrywcza konstatacja, mnie chodzi o strukturę.

Wedle statutu "fundusze partii powstają ze składek członkowskich, danin partyjnych, dochodów z wydawnictw oraz innych wpływów".

Oczywiście trzon finansowy to był owe "inne wpływy". W zasadzie dotacje z budżetu państwa były głównym źródłem finansowania do roku 1973, potem tą rolę zastąpiły wypłaty z zysku partyjnego RSW "Prasa-Książka-Ruch", pod koniec lat osiemdziesiątych ponownie wzrosło znaczenie dotacji. Za Gierka z RSW przejmowano ok. 1/3 zysków, w latach osiemdziesiątych było to już 2/3, a pod koniec tych lat ściągano przeszło 80%. RSW dostawało zadyszki, w 1987 r. "spółdzielnia" zalegała Komitetowi Centralnemu na przeszło 2 mild zł. Koniecznym stało się sięgniecie po dotacje, stąd w 1988 r. PZPR dostała 7 mld zł jako refundację kosztów działalności o "znaczeniu ogólnopaństwowym" plus 655 mln na szkolenia kadry administracyjnej. RSW zostało wzmocnione 5 mld zł kredytu inwestycyjnego (refundowanego przez państwo) i zwolnieniami z podatku od wynagrodzeń itp. (na przeszło miliard zł). W sumie partia pobrała wówczas z kasy państwowej około 14 mld zł, co stanowiło ok. 44% jej budżetu.

Na odwagę zebrał się w czerwcu 1989 r. minister Andrzej Wróblewski, odpowiadając na wniosek o zwiększenie dotacji:

"Pragnę (...) poinformować, że budżet państwa nie będzie w stanie zwiększyć dotacji dla Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (...)

Ponadto będę zmuszony w najbliższym okresie do ograniczenia lub wręcz cofnięcia ulg podatkowych przyznanych podmiotom gospodarczym, których zyski są przeznaczone na finansowanie statutowych zadań PZPR".

/AAN, KC PZPR, VII/96, Pismo ministra Wróblewskiego do sekretarza KC Zygmunta Czarzastego, 29 VI 1989, k. 224/

I taka ciekawostka, partia zdeponowała różne walory ze złota w skarbcu NBP, skąd w partii znalazło się pięćset złotych luidorów do dziś pozostaje tajemnicą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.