Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

fodele   

Mam pytanie z gatunku niespecjalnie mądrych... Przede wszystkim dlatego, że wynika ono jedynie z faktu, iż zaintrygowała mnie nazwa ulicy. W miejscowości, w której obecnie przebywam (Devon) jest ulica nazywająca się St. Efrides. Jednym z najważniejszych budynków przy niej stojących jest grecki kościół ortodoksyjny pod wezwaniem św. Andrzeja. Tak się jakoś składa, że gdzie się nie pojawię, wszędzie na ślady greckie wpadam ;) Ponieważ słowo "Efrides" brzmi lekko z grecka, sądziłam, że to jakiś prawosławny święty. Myliłam się. Wśród świętych innych wyznań również Efridesa nie znajduję. Może to więc w ogóle nie święta postać...? Czyżby skrót "St." w tym przypadku oznaczał "street"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Nazwa ulicy St. Efrides Road, a więc nie "street" pochodzi od źródełka Efrideswell, które gdzieś tam sobie tryskało ("The spring of St. Efrides Well rises near old Torre Church"). Mam przeczucie poparte jedynie analogią do innego świętego źródełka, że świętej Efridy trzeba szukać w okolicy... Kubusia Puchatka :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba że jest to nawiązanie do: "St. Wenefride's Well in Flintshire", czyli do św. Wenefrydy (św. Winifreda lub św. Gwenfrewi).

Imię jej przybiera też formy: Wenfryda, Wenfreda, Winifreda, Wenifreda, Winfryda, Winfreda, Winifred, Winfried i Winfrida.

szerzej:

W. Fleetwood "The Life and Miracles of St. Wenefrede, Together with Her Litanies..."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Wielkie dzięki Panowie :)

Od jutra nazwa ulicy nie będzie już zajmowała mojego umysłu. Choć przyznam, że zawiedziona jestem, że nie stoi za tym udziwniona historia życia jakiegoś męczennika lub wielce szlachetnego człowieka. Źródełko wprawdzie też może być, ale już podsunięte przez secesjonistę imię (we wszelkich jego wersjach) brzmi odstraszająco.

Ewentualnym zwiedzającym Torquay polecam wizytę na eleganckim cmentarzu wspomnianego kościoła ortodoksyjnego. Pochowanych jest tu sporo obywateli miasta zmarłych w okresie od późnego XVIII do początku XX wieku. W większości były to osoby o dużo banalniejszych imionach, głównie: Robert, William, John, Elizabeth i Mary.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej był to St Saviours the Parish Church of Tormohun.

Ze strony opracowania pt. "TORMOHUN CONSERVATION AREA CHARACTER APPRAISAL" wydanego

przez Torbay Council, co chyba rozwiązuje zagadkę:

"In around 1230 William Brewer the Younger confirmed his father’s grants to Torre

Abbey including … all the water which comes from the spring of St Petrox near the

kitchen of the Court House of Torre … (cited by Russell). A will of 1485 refers to the

church of St Petroc of Torremone. The rebuilt well-head of 1867 on the east side of St

Efride’s Road near the lych gate has been identified as this spring, with the

assumption that the court, or manor, house was adjacent. Through overzealous

Victorian mis-identification the St Petrox spring was thought to be another

‘everflowing’ (æfride) one; with the building of a road on the east side of the church

yard in 1861 the confusion was compounded when it was named St Efride’s Road.

Another authority (Ellis) agrees the proximity of the early court house of the Lords of

the Manor to the church but suggests that it lies west of the church (in the vicinity of

55-63 Belgrave Road and 9 Church Street). If east of the church, the court house

site, at the foot of Tor Hill, will have been greatly affected by the building of St

Efride’s Road and Melville Lodge, now 11 Tor Church Road, whose ground surface is

2-3m above that of St Efride’s Road, the well head being set into the retaining wall".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Czyli wiecznie płynące źródełko... A przez pomyłkę i święte :) Ot i cała zagadka!

Dziękuję ogromnie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania dla harryego, który zwrócił uwagę na źródełko, ja jedynie dołożyłem kolejną cegiełkę.

Miłego poznawania Devon.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Podziękowania (i to serdeczne!) należą się Wam obydwu :)

Byłam dzisiaj w lokalnej bibliotece miejskiej, ale na temat źródełka niczego nowego się nie dowiedziałam. W temacie kościoła tylko tyle, że stał się świątynią ortodoksyjną w roku 1911, a przynależny do niego cmentarz jest jednocześnie parkiem miejskim od 1947. I to, jak już wspominałam, bardzo zadbanym parkiem.

A ze zwiedzaniem Devonu koniec. W piątek zaczynam długą podróż powrotną. Wracam na Wielką Wyspę, na której od dzisiaj... pada!!! I gdzie tu sprawiedliwość?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.