Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Znane konwersje* na islam w latach 1789 - 1918

Recommended Posts

Wątek w szerszym znaczeniu pojawiał się w wielu tematach: o apostazji, Piłsudskim, elitach II RP, tu chciałbym się skupić jedynie na przypadkach przejścia na islam.

Ramy czasowe tyczące się RON-u nie pozwoliły rozwinąć tego wątku w temacie: "Polacy w państwie tureckim na służbie mamony i sułtana":

Czy w swoim temacie przewidujesz jakieś ograniczenia czasowe? Bo jeśli nie to na pierwszym miejscu do głowy przychodzi mi Murad Pasza u nas znany jako Józef Zachariasz Bem.

W Turcji spędził coś koło roku i tam zmarł. A motywacja? Chyba szukał jakiejś nowej ojczyzny która by go przygarnęła.

Tu zatem możemy podyskutować o Murad Paszy czy Mehmed Sadyk Paszy, nie ograniczając się jednak wyłącznie do naszej nacji.

W sprawie wyboru Michała Czajkowskiego ostro wypowiedział się Zygmunt Krasiński, w swym liście do gen. Władysława Zamoyskiego, z 29 stycznia 1851 roku:

"Ale zaprzanie się chrześcijaństwa dlatego właśnie jest grzechem grzechów, że z doskonałą wiedzą prawdy odbywa się z nikczemnych powodów, dla trwogi albo dumy, albo chciwości"

/tegoż, "Listy do różnych adresatów" oprac. Z. Sudolski, t. 2, Warszawa 1991, s. 77/

Co ciekawe, autor powyższych słów z większą tolerancją przyjął decyzję Józefa Bema...

* - konwersja potraktowana jest tu szerzej niż wynika to z definicji słownikowej, chodzi zatem ogólnie o: przejście na islam, włącznie z osobami uważającymi się wcześniej za ateistów czy agnostyków

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.