Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Rosyjski program podboju Księżyca

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

Witam. Informacji miliony o podboju księżyca przez NASA. Od rakiety po rękawiczki dla astronauty.

Ale o programie ZSRR dużo nie znalazłem. Przedyskutujmy jakie ZSRR miało szanse, dlaczego przegrali? Przecież odnieśli dwa duże zwycięstwa mniej więcej pierwszy człowiek w kosmosie i pierwszy spacer kosmiczny a potem taka przegrana. Przy okazji porozmawiajmy o technologii ZSRR, kombinezony kosmonautów, rakiety które miały wynieść astronautów i wiele, wiele innych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Że NASA podbiła księżyc? Tylko że Rosjanie w tym kierunku też postawili spore kroki jak np. rakieta N-1. Zapewne inne projekty, plan misji itp. też powstały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Spore kroki... w przepaść. Dwa pierwsze starty N-1 to spektakularne kule ognia (zresztą kolejne próby zakończyły się awarią), a trzynaście dni po drugiej katastrofie startuje Apollo 11. Warto prześledzić co i ile razy przetrenowali Amerykanie w ramach Gemini, a jak wyglądało to po stronie Rosjan.

Kiedy mówię o zwrócenie uwagi na rolę NASA, to wskazuję, że w ZSRR podobny ośrodek scentralizowany i koordynujący prace powstał - dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Rosjanom zabrakło czasu, pieniędzy i dobrej organizacji pracy.

Ciekawie i według mnie trafnie ilustruje różnice w podejściu do zagadnienia taki szczegół: kiedy Rosjanie tracili czas na przesyłanie dźwięków "Międzynarodówki" w stronę Ziemi, bez wątpienia osiągnęli znaczący efekt propagandowy. Amerykanie w takiej sytuacji obfotografowywali miejsca odpowiednie do lądowania...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Że NASA podbiła księżyc? Tylko że Rosjanie w tym kierunku też postawili spore kroki jak np. rakieta N-1. Zapewne inne projekty, plan misji itp. też powstały.

Sama rakieta nie była gwarantem sukcesu, w tak skomplikowanej misji jaką była podróż na księżyc i z powrotem. W ważącym 3300 ton Saturnie V, poza załogą znajdował się jeden element który decydował o sukcesie całego przedsięwzięcia, mianowicie Apollo Guidance Computer, w skrócie AGC.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tych elementów było więcej.

Domyślam się co przedmówca usiłował przekazać.

Jednak to nieprawda.

Główny problem tkwił w rakiecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

O dyskutant! Się pojawił!

Tych elementów było więcej.

Jakich, proszę podać przynajmniej dwa.

Domyślam się co przedmówca usiłował przekazać.

Jednak to nieprawda.

Co jest nieprawdziwe? Że Saturn V ważył 3300 ton, czy może chodzi o AGC?.

Główny problem tkwił w rakiecie.

Jaki to był problem?

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Radzieckie rakiety miały problem w tym aby polecieć.

Zaznaczam - Tyczy się to serii rakiet przeznaczonych do lotu na Księżyc.

Aha;

Że tych elementów było więcej?

Wynika to z tej przyczyny iż na lądowniku i stacji orbitalnej było więcej niż jeden komputer.

Zapomniałbym;

Radziecki program kosmiczno/księżycowy "uwaliło" wadliwe działanie rakiet nośnych.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Pytanie jest tak sformułowane iż nie wiadomo o co chodzi.

Wyżej podałem problem z radzieckimi rakietami nośnymi.

Pierwszy stopień "nawalał", dlatego mimo skompletowania załogi, nie było czym jej wysłać.

Czy by się to udało gdyby z rakietą wyszło dobrze?

Myślę, że tak.

Ad. Secesjonista;

Mam podać szczegółowo ilość komputerów zawartych w poszczególnych członach owego lotu załogowego?

Apollo 11 się to oczywiście tyczy aż do... Apollo 18?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Mam podać szczegółowo ilość komputerów zawartych w poszczególnych członach owego lotu załogowego?

Apollo 11 się to oczywiście tyczy aż do... Apollo 18?

Poprosiłbym. Misja Apollo 18, o ile mnie pamięć nie myli została anulowana.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Prawidłowo, ale... jakąś tam legendę se stworzyli w medialnym świecie -

Rakiet nośnych pozostało jeszcze trzy sztuki.

Stąd i takie banialuki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Moim zdaniem tak.

Warunek podstawowy.

Proszę się dokładnie zapoznać z pseudonimem pewnego użytkownika.

Potrafię napisać prawidłowo - bavarsky.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Poniżej zapodaję zdjęcie prototypu komputera AGC [konkretnie AGC3], który rozpoczął działanie w październiku 1962 r., tj. ponad rok po podpisaniu z Laboratorium Oprzyrządowania MIT [9 VIII 1961 r.], kontraktu z NASA. Dodam też że był to pierwszy tak ważny kontrakt zawarty między podmiotem spoza Agencji Kosmicznej.

12209644375_3d3b319424_z.jpg

Pytanie [1]

Jak to się stało że już w roku 1966, ten sam komputer co powyżej wyglądał tak:

12210287506_a592914917_z.jpg

Tj. mieścił się w większej walizce, miał kilkakrotnie większą pojemność pamięci i był programowany za pośrednictwem intuicyjnego programatora zewnętrznego.

Pytanie [2]

Patrz pytanie nr [1]

PS. poldas, wydaje mi się że teraz napisałem poprawnie.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.