Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
makt28

granice Polski po rozbiorach- debata

Recommended Posts

makt28   

mam prośbę do tych którzy są z historią zapanbrat :-D pomóżcie stworzyć listę wad minusów granic polski z czasów rozbiorów. Wiem napewno że zalicza się do tego fakt że nie mieliśmy Wolnego Miasta Gdańsk ale co jeszcze. Pomóżcie

Share this post


Link to post
Share on other sites
makt28   

to nie jest praca tylko ma byc debata na wykładach i musze miec kilka argumentów któe będę zozwijać ale zeby je rozwinąć muszę pierwsze kilka napisać dlatego prosze o pomysły

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale o jakiej granicy mowa?

Po plebiscytach czy przed, po zajęciu Zaolzia, Ziemi Czadeckiej czy przed?

Po zajęciu Głodówki i Suchej Góry czy przed?

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

No dobrze, ale co to są "granica Polski z czasów rozbiorów". No bo inne były przed 1772, inne po 1772, jeszcze inne do 1793, po 1795 zgoła całkiem ich nie było. No a że niektórzy rozszerzają okres rozbiorów aż do 1918, to zmieniały się jeszcze 1807, 1809, 1815 i 1846, a formalnie także 1867 i 1871. Z resztą niektóre z tych zmian były wynikiem pewnych procesów i data bywa dyskusyjna.

Generalnie główną wadą granic z 1772 i 1793 roku było to, że obejmowały mniejsze terytorium, niż granice sprzed 1772 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

pomóżcie stworzyć listę wad minusów granic polski z czasów rozbiorów.

Tak czytam to zdanie i kiwam głową Szanowna Pani.

W czasach rozbiorów/zaborów? granic w ramach który istniał samo stanowiący o swoim losie, byt o nazwie Polska; na mapie - nie było.

Rozumiejąc jednak iż, Jaśniepani Jenerałowa wywód swój w temacie Wielkiej Wojny zapisała, toż i celowała w okres II RP?

Tzn. po ustanowieniu suwerennego państwa o nazwie Polska, na dawnych ziemiach upadłych wielkorządców. Czy dobrze wnioskuję?

Nie czekając na potwierdzenie, raptusem zapytuję: o jakim okresie porozbiorowym jest mowa?

Zwracam uwagę na doprecyzowanie bo w przedziale 1918-1920, działo się wiele... bardzo wiele..., na zachodzie powstanie wielkopolskie, na południu walki o Śląsk Cieszyński, a na wschodzie... wschód dla badacza może stanowić kolebkę apopleksji, naturalnie jego nie wschodu.

Należy podejść do tematu globalnie i uwzględnić co Ententa miała na myśli, mówiąc i dumając o granicach Polski, takoż jak świta białych i czerwonych upadłego Imperium Romanowów - suwerenność Polski pojmowała?

Kończąc powyższe; bo i zaschło mi w gardle, zastanawiam się nad tym, czy nie lepiej byłoby Pani do tej debaty ukierunkować się z mniejszą pulą pytań/odpowiedzi?, a nie robić rozmachu jak Generalissimus co to miał w zwyczaju czynić?

Postscriptum: Jeżeli Szanownej pomogę, to nie odejdzie Pani z tego forum? Tzn. grzecznie i nie nachalnie zachęcam do dysput w tematach różnistych. Na górze forum, jest wyszukiwarka z której można korzystać analogicznie do tej znanej z google.

Uszanowanie,

bavarsky

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Postscriptum:[/b] Jeżeli Szanownej pomogę, to nie odejdzie Pani z tego forum? Tzn. grzecznie i nie nachalnie zachęcam do dysput w tematach różnistych. Na górze forum, jest wyszukiwarka z której można korzystać analogicznie do tej znanej z google.

Trzeba będzie wąsa zgolić. Wypłaszam kobiety.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.