Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Mógłby ktoś sprawdzić, czy udzieliłam dobrych odp na te pytania?

1. Wilno i Kraków należały do Galicji w czasie rozbiorów?

Z tego co wiem i sprawdzam to Wilno nie należało do Galicji, ale mogę sie mylić, więc odpwowiedz raczej NIE

2. Sikorski został premierem i naczelnym wodzem zgodnie z konstytucja kwietniową

Wydaje mi się, że odpowiedz jak najbardziej TAK, ale wolę sie upewnić

3. Warszawa była w zaborze pruskim przez cały okres zaborów?

Wydaje mi się, że owszem ona najpierw dostała się pod zabór pruski, ale potem rosyjski, więc odpowiedz NIE

4. Czy konsytucja PRL znosiła trójpodział władzy-moim zdaniem TAK

5. Na czele gminy w 1975 stał wójt? Moim zdaniem tak

6. Czy w zaborczej Generalnej Gubernii Polak mógł stać się sędzią lub wójtem? Nie moge nigdzie znalezc odp na to pytanie, ale wydaje mi sie że jak najbardziej TAK

7. Czy nazwa Rzeczpospolita Ludowa została wprowadzona małą konstytucją? NIE, bo to konstytucja PRL ja wprowadziła?

8. W wyniku I zaboru Kraków był pod zaborem austriackim? Nie, bo w wyniku III

9. Kto uchwalił Konstytucje PRL? Sejm Ustawodawczy

10. Parlament Polski z okresu 1918-1939 był dwuizbowy? No właśnie, czy parlament może być jednoizbowy?

11. W 1946 pytania do referendum ułożył sejm? Moim zdaniem nie, bo krajowa rada narodowa

12. Akt konferedarcji Warszawskiej mowił o wszystkich wyznaniach? jestem pewna, że nie , ale wole sie upewnić :)

13. W wyniku konstytucji marcowej premier wydawal rozporządzenia pod konfiskatą ministrów? Nie rozumiem zbytnio o co chodzi z tą konfiskatą, ale dałąbym odp tak

14. Po referendum w 1975 r Sieradz był stolicą wojewodztwa, a Zdunska Wola nie-prawda

15. W wyniku referendum w 1975 wojewodztwem było Gniezno- fałsz

16. KOnstytucja 3 maja wprowadziła polityczne zrównanie szlachty i mieszczan, wydaje mi się że nie

17. Parlament II rp miał charakter dwuizbowy? tak

18. Złotoryja byłą wcześniej objęta edukacją niz Kraków? Chyba nie, biorac pod uwage że uniwersytet w Krakowie powstal juz w 1364 roku

19. Pierwszy sejm ustawowy w okresie miedzywojennym był jednoizbowy? TAK

20. Ziemia dobrzyńska leży na zachód od Mazowsza? TAK

21.Kalisz był w zaborze pruskim? TAK

22. Kalisz wchodził w skład Ksiestwa Poznańskiego? NIE

23. Rada Stanu wprowadziła stan wojenny? tak

24. W latach 1600-1650 Kijów należał do Polski? tak

25. Rada Regencyjna powołała Rade Stanu ? tak

26. W wyniku I rozbioru Gdansk znalazł sie w zaborze pruskim? tak

27. wiecej Polakow znalazło sie w zaborze pruskim niz w austarickim? tak

28. wraz z upadkiem panstwa polskiego abdykował król stanisław august poniatowski? tak

29. Akcja "Burza "dotyczyła wybuchu powstania na ziemiach polskich wraz z zakonczeniem wojny? nie

30. Cesarz Francuzów był jednoczesnie wladca ks warszawskiego? TAK

31. STaroste wybierał naród w II RP? NIE

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad 30. Nie, był nim władca Królestwa Saksonii.

ad. 10. Jak najbardziej może (vide: Dana, Szwecja).

ad 6. Oczywiście - tak.

ad 18 - tak, myślę że chodziło tu o szkolnictwo średnie, a nie o uniwersytet.

ad 31. Oczywiście - nie.

ad 22. Oczywiście - nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

26. W wyniku I rozbioru Gdansk znalazł sie w zaborze pruskim? tak - nie, I rozbiór wyłączał Toruń i Gdańsk.

23. Rada Stanu wprowadziła stan wojenny? tak - nie, Stan Wojenny (1981) wprowadziła Rada Państwa.

21.Kalisz był w zaborze pruskim? TAK - tak, ale krótko do 1807.

20. Ziemia dobrzyńska leży na zachód od Mazowsza? TAK - nie, Ziemia Dobrzyńska to część Mazowsza.

4. Czy konsytucja PRL znosiła trójpodział władzy-moim zdaniem TAK - chyba jednak nie. Była władza ustawodawcza - Sejm, wykonawcza - Rada Państwa i sądownicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, poniższe to tylko sugestie, Kaśko musisz sama decydować:

20. Ziemia dobrzyńska leży na zachód od Mazowsza? TAK - nie, Ziemia Dobrzyńska to część Mazowsza.

Harry - nie jestem pewny - ale myślę, że układający powyższe pytania nie wnikał w szczegóły historyczne i chyba chodziło mu o odpowiedź TAK.

10. Parlament Polski z okresu 1918-1939 był dwuizbowy? No właśnie, czy parlament może być jednoizbowy?

Kaśko, jak napisał Secesjonista, parlament może - jak najbardziej - być jednoizbowy. Problem z powyższym pytaniem jest natomiast taki, że dotyczy lat 1918-1939, a w roku 1918 żadnego parlamentu polskiego nie było, zaś w latach 1919-1922 parlament (Sejm Ustawodawczy) był jednoizbowy. Dwuizbowy - był dopiero parlament, wybrany (zgodnie z konstytucją marcową) w listopadzie 1922 r. Poprawna odpowiedź powinna brzmieć zatem - NIE, bo w całym okresie międzywojennym parlament nie był dwuizbowy. I co z tym zrobić? :) Moim zdaniem napisać jednak TAK, bo o to pewnie układającemu pytanie chodziło. Potwierdza to inne pytanie o pierwszy sejm "ustawowy" (właściwie - Sejm Ustawodawczy):

19. Pierwszy sejm ustawowy w okresie miedzywojennym był jednoizbowy? TAK
, który był jednoizbowy, jak dobrze napisałaś.
Czy konsytucja PRL znosiła trójpodział władzy-moim zdaniem TAK - chyba jednak nie. Była władza ustawodawcza - Sejm, wykonawcza - Rada Państwa i sądownicza.

TAK (czyli - znosiła) - w PRL był system oparty na zasadzie jednolitości władzy państwowej, nie na trójpodziale.

Złotoryja byłą wcześniej objęta edukacją niz Kraków? Chyba nie, biorac pod uwage że uniwersytet w Krakowie powstal juz w 1364 roku

Pytanie kompletnie niejasne - co to znaczy "objęcie edukacją"? Może należy kierować się przypuszczeniami Secesjonisty.

Po referendum w 1975 r Sieradz był stolicą wojewodztwa, a Zdunska Wola nie-prawda

Województwo sieradzkie rzeczywiście było, zduńskowolskiego rzeczywiście nie było, ale smaczek jest w tym, że w roku 1975 nie przeprowadzono żadnego referendum (głosowania powszechnego). Ale chyba chodziło o odpowiedź TAK. Chyba, że - jest to pytanie niezwykle podstępne i podchwytliwe. :)

5. Na czele gminy w 1975 stał wójt? Moim zdaniem tak

NIE - był to naczelnik gminy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Harry - nie jestem pewny - ale myślę, że układający powyższe pytania nie wnikał w szczegóły historyczne i chyba chodziło mu o odpowiedź TAK.

Bruno, nie wiem co pytający miał na myśli.

Ziemia Dobrzyńska była i jest częścią Mazowsza i nie może leżeć na zachód od Mazowsza, tak jak Wielkopolska nie leży na zachód od Polski a Francja na zachód od Europy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bruno, nie wiem co pytający miał na myśli.

Ja także. :) Są dwa wyjścia: albo są to pytania bardzo podstępne, albo nie zawsze do końca przemyślane.

Przykład z dwuizbowością parlamentu w latach 1918-1939, można właśnie interpretować dwojako. Jeżeli chcemy być poprawni stuprocentowo - piszemy NIE, bo w całym okresie międzywojennym parlament nie był dwuizbowy, jeżeli chodzi nam tylko o ogólną informację, że II Rzeczpospolita to raczej parlamentaryzm dwuizbowy - piszemy TAK.

Podobnie z nieszczęsną Ziemią Dobrzyńską:

Ziemia dobrzyńska leży na zachód od Mazowsza?

Historycznie jest to część Mazowsza. Dziś leży w województwie kujawsko-pomorskim, na zachód od mazowieckiego. Co Autor pytań miał na myśli? Moim zdaniem - raczej to drugie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sikorski został premierem i naczelnym wodzem zgodnie z konstytucja kwietniową

Wydaje mi się, że odpowiedz jak najbardziej TAK, ale wolę sie upewnić-

zgadza się, zgodnie z konstytucją kwietniową prezydent mógł wyznaczać swojego następce ( czyli prezydenta) jak i premiera(pamiętaj że prezydentem na uchodźstwie był Raczkiewicz) oraz w razie wojny wyznaczać naczelnego dowódce wojsk, Także Sikorski został wybrany ( bardziej mianowany) zgodnie z postanowieniem konstytucji kwietniowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emdevee   

Poniżej zamieszczam ciekawy test oraz moje odpowiedzi;). Jeżeli popełniłem gdzieś błąd, to mnie poprawcie. Nie udało mi się odpowiedzieć na pytanie 12 i 23, więc może wam się uda;).

Indira2.jpg

1. Które państwo jest kolebką demokracji?

Za kolebkę demokracji uważana jest Grecja. W Atenach pierwsze podwaliny państwa demokratycznego dał w 594 p.n.e. Solon reformą, która uwalniała chłopów od długów i dzieliła mieszkańców na klasy majątkowe.

2. Który typ rządów Arystoteles uważał za najlepszy?

Arystoteles rozróżniał w zależności od konstelacji dwóch cnót: przyjaźni i sprawiedliwości ustroje.

Ustroje właściwe:

a) Monarchia (królestwo)

b) Arystokracja

c) Politeja (właściwa demokracja)

3. Jak nazywa się pierwsza kobieta premier?

Sirimavo Bandaranaike (ur. 17 kwietnia 1916, zm. 10 października 2000) – premier Sri Lanki, pierwsza kobieta na świecie na stanowisku premiera.

4. Gdzie, po wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, udała się na półkuli zachodniej druga rewolucja przeciwko rządom kolonialnym?

Historia Meksyku jako niepodległego państwa ma swój początek 24 sierpnia 1821 r., kiedy to po trwającej ponad 10 lat wojnie o niepodległość wojska hiszpańskie zostały pokonane przez oddziały kreolskie pod dowództwem Agustína de Iturbide, a wicekról Juan Ruiz de Apodaca musiał abdykować.

5. Gdzie w Stanach Zjednoczonych pierwsze kobiety uzyskały prawo wyborcze?

W czasach nowożytnych pierwszym miejscem, gdzie wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety mogły głosować od 1869 roku.

6. Jakie państwo ma największy organ ustawodawczy?

Chiny. Liczba deputowanych nie została ustawowo określona, jednak zwyczajowo nie przekracza 3000

7. Jak głowa państwa rządzi najdłużej?

a) Bhumibol Adulyadej od 9 czerwca 1946 Tajlandia, dynastia Czakri

b) Elżbieta II od 6 lutego 1952 Wielka Brytania, Australia, Kanada, Nowa Zelandia, dynastia Windsor

c) Hassanal Bolkiah od 5 października 1967 Brunei

8. Którzy trzej amerykańscy prezydenci, od śmierci Franklina Roosevelta w 1945 roku, „odsłużyli” dwie pełne kadencje?

Clinton, Bush junior, Reagan, Eisenhower, Truman

9. Jaki urząd piastowała Golda Meir przed śmiercią w 1978?

(ur. 3 maja 1898 w Kijowie, zm. 8 grudnia 1978 w Jerozolimie) – izraelska polityk, premier Izraela, minister pracy, spraw zagranicznych. Była czwartym premierem Izraela, pełniąc to stanowisko od 17 marca 1969 roku do 11 kwietnia 1974. Była "Żelazną Damą" izraelskiej polityki lata przed przylgnięciem tego określenia do Margaret Thatcher. Pierwsza (i jak dotychczas ostatnia) kobieta na stanowisku szefa rządu Izraela, a także trzecia pani premier na świecie. Dawid Ben Gurion swego czasu określił ją jako jedynego mężczyznę w gabinecie.

10. Który z teoretyków polityki powiedział: „Od każdego wedle możliwości, każdemu wedle potrzeb”?

"Od każdego według jego możliwości – każdemu według jego potrzeb” tymi słowami Karol Marks opisał zasadę funkcjonowania społeczeństwa komunistycznego w pracy „Krytyka programu gotajskiego”

11. Kim była kobieta z powyższej fotografii i kim był jej ojciec?

Indira Gandhi - indyjska polityk, premier Indii w latach 1966-1977 oraz 1980-1984. Trzeci w historii premier Indii i centralna postać Indyjskiego Kongresu Ludowego, jest drugim co do długości piastującym urząd premierem Indii i jedyną kobieta sprawującą funkcję premiera w Indiach. Została zamordowana przez sikhijskich fundamentalistów w odwecie za rządową Operację Niebieskiej Gwiazdy. Jawaharlal Nehruindyjski polityk, przywódca socjalistycznego skrzydła Indyjskiego Kongresu Narodowego w okresie walki o niepodległość przeciwko dominacji brytyjskiej. 15 sierpnia 1947 został pierwszym premierem Indii, piastując tę funkcję aż do śmierci. Ojciec Indiry Gandhi (trzeciej premier Indii) i dziadek Rajiva Gandhiego (szóstego premiera Indii).

12. W którym europejskim państwie zdetronizowany król został premierem?

-

13. Kto jest głową państwa Kanady?

Kanada jest monarchią konstytucyjną z niezależnym parlamentem, ale głową państwa wciąż jest tam monarcha Wielkiej Brytanii.

14. Wymień jedynego amerykańskiego prezydenta, który nie należał do żadnej partii politycznej.

George Washington

15. Wymień jedyne południowo-wschodnie państwo azjatyckie nieskolonizowane przez Zachód w XIX wieku.

Tajlandia (Syjam)

16. Kto został pierwszym prezydentem RPA po upadku apartheidu?

Nelson Mandela

17. Kto stoi na czele najmniejszego niepodległego państwa na świecie?

Papież (oczywiście chodzi o Watykan – tylko 0,44 km² powierzchni)

18. Które państwo jako pierwsze dało prawo wyborcze kobietom?

Australia od 1902 roku

19. Który kontynent jest zarządzany na podstawie międzynarodowego układu?

Antarktyda

20. Które z demokratycznych państw jest największe?

Powierzchnia: Rosja, chociaż jest wielu przeciwników tego zdania i zamiennie podaje się Kanadę. Liczba Ludności: Indie

21. Jak nazywa się najmłodszy niepodległy kraj?

Obecnie najmłodszym oficjalnie uznanym państwem świata jest Kosowo powstałe w 2008 roku. Następna na liście jest Czarnogóra (2006 r.) i azjatycki Timor Wschodni (2002 r.) Tylko odrobinę dłuższym stażem mogą pochwalić się Palau (1994 r.) i Erytrea (1993 r.)

22. Które państwo ma najniższy limit wieku wyborców?

Wyjątkiem w Unii Europejskiej jest Austria, w której prawo wyborcze przysługuje osobom, które ukończyły 16 lat. 16- i 17-latkowie mogli zagłosować pierwszy raz w życiu podczas wyborów parlamentarnych 28 września 2008. Warto zaznaczyć że w Europie istnieje także inny wyjątek, w państwach byłej Jugosławii 16-latkowie posiadają czynne prawo wyborcze, jeśli pracują, co jest spuścizną byłego ustroju.

23. W którym państwie karaibskim wojsku i policji nie wolno głosować w wyborach?

_

24. W którym dniu Meksyk obchodzi święto wyzwolenia spod jarzma Hiszpani?

Historia Meksyku jako niepodległego państwa ma swój początek 24 sierpnia 1821 r., kiedy to po trwającej ponad 10 lat wojnie o niepodległość wojska hiszpańskie zostały pokonane przez oddziały kreolskie pod dowództwem Agustína de Iturbide, a wicekról Juan Ruiz de Apodaca musiał abdykować.

25. Na czele jakiej organizacji stał Lech Wałęsa, walcząc o demokrację w Polsce?

Solidarność

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do punktu 23. to chodzi oczywiście o Republikę Dominikany.

Co do punktu 12. pewnie chodzi o Bułgarię i Symeona,

choć on był akurat formalnie carem.

W punkcie 21. zabrakło uaktualnienia, najmłodszym państwem jest Republika Sudanu Południowego - 2011 rok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emdevee   

Dziękuję bardzo, za szybką odpowiedź. Pytałem o to wiele osób i nikt nigdy nie odpowiedział na te dwa pytania. Test otrzymałem od kolegi ze studiów kilka lat temu, więc dlatego odpowiedź z najmłodszym państwem była nieaktualna. Po dłuższym czasie chciałem sprawdzić jak radzę sobie z tymi zadaniami i poszło mi przeciętnie. Test pochodził z czasopisma typu "Przekrój" i miał sprawdzać wiedzę czytelników o wydarzeniach na świecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.