Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Chełmianin

Średniowiecze w podręcznikach PRL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pisze prace licencjacką, której temat brzmi nastepująco: Historia Średniowiecza w podręcznikach PRL-u i współczesnych.

Czy uważacie, że ten temat jest dobry, łatwy? Czy lepiej poszukać innego..? Nawet nie wiem od czego mam zacząć, jak napisać plan pracy i co w nim uwzględnić.. Czy mógłby mnie ktoś ukierunkować i lekko pomóc? Nie prosze o napisanie za mnie planu czy nie wiadomo czego..

Prosze o pomoc..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką luźną uwagę, że nadto duży zakres czasowy objąć chcesz w swej pracy.

Druga uwaga: może zawęziłbyś ramy pracy do porównania przedstawiania historii Średniowiecza na pewnych określonych etapach nauki, np.: "Historia Średniowiecza w podręcznikach szkół podstawowych/średnich PRL i współczesnych".

Bo tak będziesz pisał: o używaniu przedwojennych podręczników, o studenckich podręcznikach itd.

Temat jest łatwy - tylko wtedy, jak potraktujesz go lesersko.

Podstawowe pytanie: jaki jest cel pracy?

I drobna uwaga językowa: potrzebne jest użycie dywizu?

Poprawne językowo, ale ma inne zabarwienie.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Celem pracy jest ukazanie jak była postrzegana historia średniowiecza w podręcznikach PRL-u i jak jest postrzegana w podręcznikach współczesnych i później porównanie tego wszystkiego..

A mógłbyś mi powiedzieć od czego mam zacząć ? I w jaki sposób napisać plan tej pracy? Nie proszę o gotowca a o drobną podpowiedź/pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Nasuwa mi się konstatacja, iż kolega próbuję podjąć się zadania za które nie wie za bardzo jak się zabrać. Stąd te rozpaczliwe tematy z wołaniem o pomoc.

Jednak, "Historia Średniowiecza w podręcznikach PRL i współczesnych" jest tematem obszernych i nie sądzę, że dasz radę zmieścić się w tym limicie 60 str. (co zauważył secesjonista).

A mógłbyś mi powiedzieć od czego mam zacząć ? I w jaki sposób napisać plan tej pracy? Nie proszę o gotowca a o drobną podpowiedź/pomoc.

Może podział pracy ze względu chronologicznego? Z zaznaczeniem wyraźnych cezur wydań podręczników. Można spróbować wydzielić rozdział dotyczący założeń programowych, jakie narzucano odgórnie (poruszył secesjonista). Ostatni rozdział może być próbą podsumowania rozważań i zaprezentowaniem zauważonych tendencji i zmian jaki wystąpiły na przestrzeni wielu lat.

Możesz również podzielić pracę na podstawie studiów nauki- szkoły podstawowe, średnie, wyższe.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
i nie sądzę, że dasz radę zmieścić się w tym limicie 60 str.

A to praca licencjacka ma jakąś górną granicę, poza którą nie można wyjść?

Możesz również podzielić pracę na podstawie studiów nauki- szkoły podstawowe, średnie, wyższe.

Odnoszę wrażenie, że to byłby straszny misz-masz i sporo spraw mogłoby się powtórzyć. Osobiście sugerowałbym poszukać prac, które poruszają podobną tematykę, przeczytać jedną czy dwie, zobaczyć jak ich autorzy podchodzili do tematu, i potem spróbować na podstawie tego ułożyć swój plan. Inaczej to będzie takie trochę wyważanie otwartych drzwi. No chyba że nie ma kompletnie nic o podobnej tematyce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

A to praca licencjacka ma jakąś górną granicę, poza którą nie można wyjść?

Z żalem muszę przyznać, że u nas (Uniwersytet im. A. Mickiewicza) jest taki odgórny wymóg. Od 30 do 60 stron, bez znaczenia czy tekst ma jakąkolwiek wartość merytoryczną, co jest kuriozalne i przez co nie mogę poruszyć pewnych kwestii (np. biogramu J. Długosza, jako pierwszy rozdział).

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że z podręcznikami z PRL jest bardzo ciężko, prosze mi wierzyć na słowo a do tego jeszcze znaleść podręczniki które tyczą sie samej historii średniowiecza to jest to chyba nieosiągalne.. Tak mi się przynajmniej wydaje. Oczywiście mógłbym zamknąć się tylko w temacie Historii średniowiecza w podręcznikach szkół podstawowych czy średnich ale nie wiem czy to bedzie wystarczające..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

załóżmy, że pierwszy rozdział dotyczyłby Historii średniowiecza w PRL ( a w podrozdziałach znalazłyby się historia średniowiecza w podręcznikach do szkół podstawowych, 2. Historia średniowiecza w podręcznikach do szkół średnich. I co z resztą podrozdziałów...) ?

Drugi rozdział mógłby się tyczyć Historii Średniowiecznej w podręcznikach współczesnych i 2 pierwsze podrozdziały byłyby takie same jak w rozdziale pierwszym i dalej nie mam pomysłu co w kolejnych mógłbym uwzględnić..

a co do 3 rozdziału to już kompletnie nie mam pomysłu..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś należałoby umiejscowić porównanie.

Poza tym co zawierać będą oba rozdziały?

Omówienie programu, cele metodyczne? Znaczące zmiany?

Gdzieś należałoby umieścić elementy dyskusji w świecie pedagogów i historyków co do zmian czy ich kierunków.

No i przydałby się rzut naszego nauczania o tym wycinku historii w porównaniu do panujących trendów na świecie.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.