Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Chełmianin

Średniowiecze w podręcznikach PRL-u i współczesnych

Recommended Posts

Witam. Śle do was drodzy użytkownicy następujące pytanie ! : Czy zna ktoś literaturę (głównie podręczniki) opisujące okres historii średniowiecznej wydane w PRL-u?

Bardzo proszę o pomoc...

// piterzx: Zmieniłem tytuł. Proszę o poprawne tytułowanie tematów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież tam są.

Najpierw trzeba sprawdzić co w odpowiednich latach było w programach dla danych klas i odnaleźć odpowiedni podręcznik, pamiętając że na tym etapie nauki rzadko bywały podręczniki tyczące się jednej epoki., vide:

Jan Dąbrowski "Historia starożytna" Kraków 1946

tegoż: "Historia średniowieczna i nowożytna" Kraków 1946

W podręczniku Gryzeldy Missalowej i Janiny Schoenbrenner ("Historia Polski" Warszawa 1951) można poczytać o panach, rycerzach, opatach żyjących kosztem krzywdy chłopa w średniowieczu, ale jak wskazuje tytuł znajdą się tam informacje i z innych okresów naszej historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo, za podane mi informacje :) Te "podręczniki" są niezbędne dla mnie ze względu na temat mojej pracy licencjackiej. Mój temat brzmi : Historia Średniowiecza w podręcznikach PRL-u i współczesnych. Czy znajdę tu pozycje, które wykorzystam jako literaturę do swojej pracy?

Prosze o odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej, zwróć uwagę, że autor podaje zmiany programu w kolejnych latach i wskazuje m.in. kiedy w danej klasie i w jakim zakresie, jakie zagadnienia były omawiane. Wystarczy przejrzeć w jakich klasach uczono o Średniowieczu i jaki to był zakres zagadnień. Warto w bibliotece przejrzeć zszywki: "Życia Szkoły", "Nowej Szkoły" czy "Wiadomości Historycznych" z dawnych lat by mieć obraz jaki kształt chciano nadać nauce.

Z drugiej strony w tej pozycji nie uwzględniono dalszych etapów nauki. Warto też dotrzeć do odpowiednich rozporządzeń i instrukcji MO (czy jego późniejszych odmian) podających zestawy dopuszczonych podręczników, w isap - jak pobieżnie sprawdzalem nie tego.

W kwestii literatury uzupełniającej warto sięgnąć do:

J. Wojson "Propaganda polityczna w podręcznikach dla szkół podstawowych (1944-1989)"

E.J. Kryńska, S.W. Mauersberg "Indoktrynacja młodzieży szkolnej w Polsce w latach 1945-1956"

T.P. Rutkowski "Nauki Historyczne w Polsce1944-1970. Zagadnienia polityczne i organizacyjne"

J. Żaryn "Polityka oświatowa komunistów w latach 1944-1948", w: "Polacy wobec przemocy 1944-1956" red. B. Otwinowska, J. Żaryn

B. Jakubowska "Przeobrażenia w szkolnej edukacji historycznej w Polsce w latach 1944-1956"

A. Szpociński "Przemiany obrazu przeszłości Polski. Analiza słuchowisk historycznych dla szkół podstawowych 1951-1984"

B. Cywińska "Zatruta humanistyka. Ideologiczne deformacje w nauczaniu szkolnym PRL"

A. Radziwiłł "Ideologia wychowawcza w Polsce w latach 1948-1956.Próba modelu"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę dużo tych podręczników jest.. Jeszcze zapytam.. W jaki sposób mogę znaleść te "klasy" w których klasach uczono średniowiecza? Muszę to wszystko przejrzeć co Pan mi wysłał? Oczywiście już to robiłem, ale nie doszedłem do niczego nadzwyczajnego, oraz czy mógłbym liczyć na Pana w "wybraniu" z tych podręczników najbardziej wartościowszych i które najłatwiej znajdę w internecie czy w bibliotece (o ile znajde) i napisaniu z nich pracy..?

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   

Trochę dużo tych podręczników jest..

Jeśli za dużo materiału na Twoje barki to zawsze można dokonać selekcji. Dzięki temu we wstępie rozprawy można zaznaczyć, że dokonałeś selekcji, dzięki której chcesz zasygnalizować reprezentatywne tendencje występujące w dydaktyce historii. To raczej nie będzie trudne zadanie...

czy mógłbym liczyć na Pana w "wybraniu" z tych podręczników najbardziej wartościowszych i które najłatwiej znajdę w internecie czy w bibliotece (o ile znajde) i napisaniu z nich pracy..?

Nie dość, że secesjonista podrzucił kilka pozycji to jeszcze ma za Ciebie dokonać wyboru? Nie przesadzasz czasem? Czy zasadą pracy licencjackiej nie jest trening własnego warsztatu i erudycji? Również piszę licencjat, lecz pracuję sam bo (uwierz lub nie) odkrywanie jakiejś ciekawej dyskusji w historiografii wzbudza ciekawość i pobudza do działania, a w końcu do próby krytyki poglądów historyków (a zarazem zrozumienie tego wywodu). Sam dokonuję selekcji materiału, ponieważ o Jagielle i Witoldzie u Długosza można spokojnie napisać kilkaset stron, a licencjat to tylko 60 stron.

Może warto samemu spróbować przejrzeć literaturę i dokonać selekcji?

Edited by kalki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, wiem przepraszam... A czy wiesz może użytkowniku "kalki" czy mój temat jest dość łatwy czy raczej trudny..? Przypomnę że mój temat brzmi : Historia Średniowieczna w podręcznikach PRL-u i współczesnych.. Praca ma być napisana na zasadzie porówniania.

Dzieki z góry za podpowiedź

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako przyczynek, warto zapoznać się z:

"Rola Zakonu Krzyżackiego w podręcznikach szkolnych Republiki Federalnej Niemiec i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Materiały konferencji historyków RFN i PRL - Toruń, wrzesień 1974" red. M. Biskup, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1976

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Do roku 1999 w zasadzie podręczniki szkolne (średniowiecze z starożytnością zwykle stanowiło odrębną książeczkę) ubogie były w ilustracje i kolory. Tekst, tekst, tekst - jednolity.

Choć ten z lat 30. XX wieku to przyznaję ma rysunki, a nie ilustracje. Dzisiaj to zdjęcia i modele wklejają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.