Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Historia przedmiotów drobnych - koperta i karta pocztowa

Recommended Posts

W trakcie poszukiwań materiałów do tematu o poczcie doby RON-u, wyszła sprawa użytkowania kopert.

Reforma pocztowa w Anglii (doby 1840 r.) przynieść miała kopertę tzw. Mulredy'ego, co się nie powiodło.

Jak wyglądała zatem przyszłość wynalazku (bodajże) Augusta Brewera?

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Winno być: Mulreade'go, a co z brytyjskim patentem - przyznanemu Edwinowi Hillowi i Warrenowi De La Rue?

Czy to była nowa jakość w korespondencji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ot taki drobiazg...

w 1900 r. rozkazem sułtana Abdülhamida II zakazano przedstawiania na pocztówkach kobiet bez zasłon oraz obrazków Mekki, nie podobała mu się forma w jakiej przedstawiano jego kraj. Pojawił się potężny czarny rynek pocztówek.

/szerzej: S. Graham-Brown "Images of Woman. The Portrayal of Woman"/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z dalece wcześniejszych czasów, o wykorzystywaniu kopert przez wywiad Ludwika XIV:

"Istniał także inny sposób, mianowicie stosowanie podwójnych kopert. Koperta zewnętrzna miała charakter oficjalny i w jej środku podłożony był zwykły list, na przykład dotyczący wspomnianego już handlu. Jednak we wnętrzu koperta miała dodatkowy schowek, tak zwaną kopertę wewnętrzną. To właśnie tam chowana była prawdziwa szpiegowska depesza, często dodatkowo szyfrowana".

/I. Karwat "Mroczny świat wywiadu francuskiego w latach siedemdziesiątych XVII wieku", "Zeszyty Naukowe TD UJ", nr 4, 1/2012/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sir Rowland Hill, któremu zawdzięczamy pierwszy znaczek pocztowy - "czarną pensówkę"* miał wedle jego opowieści wpaść na pomysł ofrankowania listów w dość dziwnych okolicznościach.

Oto przebywając na wsi był świadkiem sceny jak listonosz przyniósł list młodej dziewczynie, ta wzięła kopertę obejrzała ją i odmówiła przyjęcia przesyłki tłumacząc, że nie ma na to pieniędzy. Przyszły generalny poczmistrz postanowił jej pomóc i zaofiarował się, że on opłaci przesyłkę. Ze zdziwieniem zauważył, że jego propozycja wcale nie wzbudziła większego entuzjazmu u tej dziewczyny.

Potem dopiero odkryła mu swój sekret, w środku koperty była czysta kartka. List był od jej narzeczonego, a porozumiewali się między sobą za pomocą kilku umówionych znaków umieszczanych na kopercie, w ten sposób prowadzili całkiem bezpłatną korespondencję między sobą.

/szerzej: "My Post Office Journal by Rowland Hill", R. Lowe "The British Postage Stamp"; T. Hampel "One Penny Black. Czarna pensówka ma 130 lat", "Filatelista", R. XVII, nr 10 (349), 1970/

* - Choć tradycyjnie nazywana "czarną", pensówka początkowo była wykonywana czerwonym tuszem, a zdarzało się, że była wykonywana tuszem: żółtym, fioletowym czy czarnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.