Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Mariusz 70

Formy ochrony zabytków i dzieł sztuki

Recommended Posts

Niezbyt wiedzialem,gdzie ten temat wsadzic,ale chyba jednak w dziale muzealnictwa.Niech Moderator ostatecznie zdecyduje.

Wczoraj wprawdzie dowiedzialem sie o tym nowym polskim ikonoklascie,ale temat chodzi juz za mna od dawna.Tyle,ze zaimponowali mi tu zakonnicy.Tym razem mielismy szczesliwie sytuacje w mysl powiedzenia "Strzezonego Pan Bog strzeze",a nie zwyczajowego "Madry Polak po szkodzie".Wystarczyla prosta i tania szyba pancerna.A rozmaite juz bywaly z wariatami w swiecie przypadki,np.watykanska Pieta zostala brutalnie potraktowana mlotkiem.O co jednak mi chodzi? Interesuja mnie sposoby ochrony zbiorow muzealnych czy dziel sztuki w swiatyniach.Zboczenie niejako troszke zawodowe,ale bardziej spowodowane rozmaitymi obserwacjami w roznych placowkach.

Np.w Hiszpanii kontrol ,detektory i profesjonalna ochrona to w duzych muzealnych placowkach juz calkowita norma.W tych podlegajacych wojskom JKM dodatkowo kazdy wchodzacy jest spisywany z dowodu.Ale to juz raczej poklosie dzialan politycznych terrorystow.Wreszcie zaczynaja sie pojawiac nawet podobne kontrole w wazniejszych swiatyniach,np.takie ceregiele musialem przechodzic ostatnio w katedrze w Palma de Mallorca.

Jak wiec poszczegolne muzea czy swiatynie chronia swoje skarby?

Edited by Mariusz 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Różnie to wygląda... Raport NIK-u pokazuje, że 20 muzeów (70% zbadanych) nie posiada wymaganych prawem zabezpieczeń pożarowych, pod względem ochrony fizycznej i technicznej nieprawidłowości stwierdzono w 14 placówkach (50% badanych). Kontrole prowadzone w muzeach ustaliły, że dyrektorzy jednostek, w których nastąpiła kradzież nie zgłaszali stosownych informacji do organów ścigania lub do Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych, co stwierdzono w pięciu muzeach.

Fragment raportu:

"W Muzeum Archeologicznym miasta Gdańska w sali ekspozycji przy ul. Mariackiej 25/26 zastosowano

gabloty wystawiennicze, które nie posiadały cech gablot zabezpieczeniowych z uwagi na konstrukcję: szkło zwykłe budowlane, miernej jakości zamknięcia, znaczne rozszczelnienia między szybami oraz duŜe luzy obwodowe elementów ruchomych. W części gablot jedynym zamknięciem były wkręty (z bezpośrednim dostępem do łbów) lub brak było zamknięć. Stan zamknięć wielu gablot, jak np. „Sudan”, „Neolit”, „Rolnictwo”, gabloty przyścienne (konsole) w „Sali z łodzią”, pozwalał na ich otwarcie metodą nieniszczącą bez użycia klucza.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ochronę fizyczną mienia sprawowała agencja ochrony, wybrana w trybie przetargu nieograniczonego. Muzeum nie egzekwowało realizacji wszystkich warunków zawartej umowy, która gwarantowała fizyczną ochronę w ciągu dnia sprawowaną przez dwóch pracowników, a w porze nocnej dodatkowo jednoosobową ochronę budynku, w którym zorganizowana była

wystawa Ikony Karpackiej (najcenniejszych posiadanych zbiorów). W czerwcu 2008 r. firma ochroniarska nie zapewniła ochrony w budynku wystawy Ikony Karpackiej w 11 porach nocnych. Pracownicy agencji ochrony, w godzinach pracy w Muzeum, świadczyli takŜe usługi dla agencji pośrednictwa pracy, tj. inkasowali opłatę parkingową na placu obok wejścia do Skansenu, przez co ochrona muzeum nie była wykonywana w sposób zagwarantowany umową.

/"Informacja o wynikach kontroli ochrony i udostępniania zasobów muzealnych w Polsce", maj 2009/

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wandalizm dotyka wszelkie muzea:

Wandale w muzeach

Bill Anderson z Art Guard:

"The sad paradox is that to really protect it, you need plexiglass. But if you put it under glass and behind ropes, you might as well just show it in a catalogue".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Może to trochę nie w temat, ale ochrona zabytków to nie tylko bezpośrednia ochrona w salach muzealnych ale także konserwacja zabytków oraz ochrona tych jeszcze nie wydobytych. Tu trwa od dłuższego już czasu dyskusja między środowiskami tzw eksploratorów lub też szabrowników oraz ich przeciwników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś dla Albinosa ;)

Ostatni audyt bezpieczeństwa ekspozycji w MPW wypadł niezwykle źle, przez kilka miesięcy sprawdzano szczelność ochrony ekspozycji.

Okazało się, że można wynieść wszystko: audiobooki, protokoły ekshumacji, przedmioty schowane za przyśrubowaną pleksi itd.

Audytorzy wpadli... ale nie w ręce ochrony, a szatniarza, który zareagował na próbę wyniesienia karabinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Coś dla Albinosa

W sensie, że Albinos ma spróbować coś wynieść dla siebie z MPW? Coś tam pewnie by się znalazło, co by Albinosa zainteresowało, ale... mi się książki powoli zaczynają buntować z powodu lekkiej ciasnoty, a jakbym jeszcze taki eksponat z MPW przytachał, to dopiero miałbym rewolucję.

Audytorzy wpadli... ale nie w ręce ochrony, a szatniarza, który zareagował na próbę wyniesienia karabinu.

No i brawo dla pana szatniarza!

A tak przy okazji. Tego typu audyty są robione jakoś regularnie (np. co dwa lata), czy raczej jak komu wpadnie do głowy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Jeżeli ktoś wyniesie zabytek, to nie ulega on zniszczeniu, czyli ochrona (zabytku) zadziałała. Dla liberała, po "prywatyzacji" (zabytku), powinna nawet być bardziej efektywna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbyt wyrafinowane to dla mnie, chyba, że zagwarantujesz że każdy taki akt "prywatyzacji" nie zakończy się zniszczeniem, a jakaś część dzieł zabytkowych, które zostały skradzione uległo zniszczeniu: czy to wskutek strachu przed wykryciem, czy jako akt wandalizmu itp.

Jak rozumiem postulujesz pozostawienie muzeów samopas?

Co liberał myśli o prawie własności? Bo muzea posiadają również prywatne depozyty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Jak rozumiem postulujesz pozostawienie muzeów samopas?

Ależ nie. Po prostu to co opisujesz nie powinno być w tym temacie. Muzeum nie służy do ochrony zabytków a do ich eksponowania. A eksponowanie nie służy ochronie zabytków, bo tam się pętają tacy różni, macają, wydrapują napisy, chuchają, pocą się itd., a to wszystko, razem z promieniami UV, oddziałuje negatywnie na zabytki ruchome i nieruchome. A jak ktoś taki zabytek wyniesie, to go ukryje, jak nie w sejfie to co najmniej w jakiejś szafie (bo nie będzie go trzymał na widoku). Więc nie ma UV, i są same korzyści dla trwałości zabytku. Oczywiście wpadki przy pracy są i trafia się jakiś bęcwał co zniszczy, ale ile tego jeszcze niszczeje w muzeach ?

Poza tym zabytek, jakikolwiek, jest sprzeczny z drugą zasadą termodynamiki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Trochę inne zjawisko ale dosyć popularne.

Jeśli nabyłeś obiekt zabytkowy w jakimś atrakcyjnym miejscu to najlepiej doprowadzić go do ruiny aby skreślić go z listy i wtedy można na atrakcyjnej działce zbudować co się chce.

Tak mi to przyszło na myśl bo właśnie u nas dopalają się zabytkowe młyny. Drugi raz w ciągu trzech lat. Ciekawe co tam ma powstać? Pewnie nowa galeria handlowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.