Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fodele

Komu dziękować za prezenty?

Rekomendowane odpowiedzi

Zielony kolor, jak zauważył harry - w popularnych ujęciach, jest całkiem często stosowany:

santasq.jpg

Powyżej: ten ostatni, ze Skandynawii ukazywany był w szarej szacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Tyle tylko czy to jeszcze św. Mikołaj czy już Gwiazdor? :lol:/>

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak najbardziej ten sam, w prawosławiu to jeden z ważniejszych świętych, którego dzień przypada dla nich 9 maja i 6 grudnia (c22 maja i 19 grudnia w kalendarzu juliańskim).

To trochę się zmieniło. Jeszcze w XVII w. było tylko 11 dni między obu kalendarzami. Czy wiadomo kiedy nastąpił dalszy poślizg i z jakiego powodu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Święty Mikołaj jest podobno też wymieniany jako patron prostytutek, prawda li to? Skąd się to wzięło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Święty Mikołaj jest podobno też wymieniany jako patron prostytutek, prawda li to? Skąd się to wzięło?

Święty Mikołaj jest patronem małych dzieci, piekarzy, podróżnych, kupców i - co ciekawe - ofiar pomyłek sądowych :lol:/> Prostytutek się nie doszukałam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Święty Mikołaj jest podobno też wymieniany jako patron prostytutek, prawda li to? Skąd się to wzięło?

A to dosyć proste. Panny, którym Mikołaj ufundował posagi miały na nie zapracować ciałem na ulicach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

harry oczywiście zażartował, było odwrotnie...

wedle opowieści pewien ojciec; z biedy; postanowił sprzedać swe trzy córy w szeregi innych cór: "Koryntu", nasz św. Mikołaj dowiedziawszy się o tym podrzucił mu trzy worki (ew. sakiewki) złota by miały na posag i szansę na uczciwe małżeństwo.

Pomocną mu może być św. Łucja - patronka prostytutek skruszonych, jak i św. Maria Egipcjanka - zajmująca się grzesznicami nawróconymi.

ad Roman R: różnica to jest od początku wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego, raptem: 5508 lat.

A poślizg to zwiększa się z każdym rokiem korygowanym w kalendarzu gregoriańskim (np. 1700 r., 1800 r., 1900 rok...), w 2100 różnica ma wynieść 14 dni.

Nie wiem skąd zdziwienie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Nie żartowałem, ale z racji lapidarności wypowiedzi rzeczywiście moje słowa można było tak zinterpretować jakbym miał na myśli coś innego :) Oczywiście secesjonisto masz rację !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja w ingerencje sw.Mikolaja wierze.Od 6-ciu lat kupuje ksiazki przez internet,przychodza oczywiscie nieregularnie,ale mniej wiecej raz w miesiacu.Szansa,ze dojda akurat 24-go jest wiec jak 1 do 31,a dwa razy przyszly wlasnie w ten dzien,Czyli jest 1:3.Zbieg okolicznosci lamiacy prawa matematyki? :huh:

Zobaczymy jak bedzie w tym miesiacu,zostalo tylko dni kilka,a przesylka juz w drodze :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że św. Mikołaj nie jadał mięs. Św. Mikołaj miał też pięć cór i pięciu synów.

Kto się może pochwalić takimi osiągnięciami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja sie domyslam,ze to mialo cos wspolnego z asceza,ale zeby tak calkowicie. :huh:

Asceza kulinarna natomiast zdaje sie miec cos wspolnego z prokreacja.Mam znajomego Wlocha,co to osiagniecia prokreacyjne sw.Mikolaja pobil o dwoje dzieci,ale w okresie postow i umartwien odmawia sobie nie miesa,a...makaronu i slodyczy.Czyli po prostu tego co lubi najbardziej. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.