Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fodele

Komu dziękować za prezenty?

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

A "Claus" to zdrobnienie od Mikołaja?

Chyba tak, św. Mikołaj i Santa Claus to ta sama postać.

U mnie (Warszawa od pokoleń) św. Mikołaj dwa razy odwalał swą robotę - 6 i 24 grudnia. Ale już u teściowej, urodzonej w Kołomyi (Galicja Wschodnia vel. Zachodnia Ukraina) św. Mikołaj przychodził 6 grudnia, a w Wigilię - to Aniołek.

Fodele, naprawdę w szkole Ci mówiono do Dziadku Mrozie, że naszym dzieciom przynosi prezenty?

Ja przeżyłem w realnym socjalizmie pierwszych 30 lat swego życia i jako żywo - mówiono, że to w Związku Radzieckim prezenty przynosi dzieciom Dziadek Mróz, i to na 1 stycznia dopiero. Inaczej niż u nas. A 6 grudnia w szkole urządzano "mikołajki". W maturalnej klasie dostałem "Liczyrzepę". To takie tanie wino było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

A wiec to ten sam sw.Mikolaj daje prezenty i opiekuje sie ludzmi morza?

Tak, ten sam :) Mój ulubiony święty prawosławny, głównie dlatego, że jego sylwetkę można stosunkowo łatwo "wyłowić" spośród fresków zdobiących świątynie bizantyjskie ;)

W Grecji (i jak mniemam nie tylko) jest patronem marynarzy i rybaków. Każdy statek, łódeczka, jacht i inne pływające obowiązkowo mają jego ikonę na pokładzie. Pod jego wezwaniem są niemal wszystkie kościółki usytuowane nad brzegiem morza. Wybrano go na opiekuna ludzi morza, gdyż wiele cudów, jakich dokonał za życia związanych jest z tym żywiołem. Był też bardzo szczodrym człowiekiem. Pochodząc z bogatej rodziny posiadał spory majątek, który rozdawał potrzebującym.

Jednakże w dzisiejszej Grecji to nie on przynosi dzieciom prezenty. Zajmuje sie tym wspomniany Bazyli Wielki, za życia również bardzo wyczulony na biedę i cierpienie bliźnich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Fodele, naprawdę w szkole Ci mówiono do Dziadku Mrozie, że naszym dzieciom przynosi prezenty?

Tak mówiła pani od rosyjskiego. Pamiętam jak dziś! Na dowód prawdomówności pokazywała nam go w pisemku "Мурзилка".

Może właśnie wtedy zachwiała się moja wiara w zacnego świętego... :lol:/>

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja tu sie musze przyznac z wielkim wstydem,ze o tym patronacie dowiedzialem sie dopiero niedawno :ph34r: I to majac za soba lata pracy na morzu :ph34r: Az mnie teraz uszy pala. :ph34r:

A dowiedzialem sie ,bo wlasnie ikone sw.Mikolaja widzialem w sterowce statku i sie kapitana o brodatego jegomoscia spytalem.A spytalem sie,bo mam w domu ikone sw.Mikolaja kupiona w Atenach(kolejny obciach :ph34r: ).Niestety zapytany sam nie wiedzial i wymijajaco tylko zazartowal,ze to jego brat blizniak przynosi prezenty,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Ja tu sie musze przyznac z wielkim wstydem,ze o tym patronacie dowiedzialem sie dopiero niedawno :ph34r:/>/> I to majac za soba lata pracy na morzu :ph34r:/>/> Az mnie teraz uszy pala. :ph34r:/>/>

A dowiedzialem sie ,bo wlasnie ikone sw.Mikolaja widzialem w sterowce statku i sie kapitana o brodatego jegomoscia spytalem.A spytalem sie,bo mam w domu ikone sw.Mikolaja kupiona w Atenach(kolejny obciach :ph34r:/>/> ).Niestety zapytany sam nie wiedzial i wymijajaco tylko zazartowal,ze to jego brat blizniak przynosi prezenty,

Czuję się dumna, że to mi dany był zaszczyt "oświecenia" :lol:

I niczym się nie przejmuj, mam w domu takiego, co to od lat pracą na morzu się zajmuje, a też oczy wybałuszył, kiedy na pierwszy długi rejs wręczyłam mu kieszonkową ikonkę brodatego świętego w kraciastej szacie. Do niewiedzy przyznał się jednak dopiero dzisiaj (przed chwilką)! Chyba w Twoim towarzystwie jest mu raźniej :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Patronem braci pływającej został stąd, że jak głoszą legendy podczas jego peregrynacji do Ziemi Świętej statek na którym się znajdował wpadł w wielką burzę. Wszyscy spodziewali się rychłego zatonięcia, atoli nasz Mikołaj zwrócił się o wstawiennictwo do Boga... i sztorm ucichł.

A tu "konkurenci":

http://forum.zegluj.net/viewtopic.php?p=448#p448

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oooo...kolejna bardzo ciekawa informacja.

Dzis rano wychodzac z domu zerknalem na mojego wiszacego w korytarzu, sw.Mikolaja, z jakas szczegolna sympatia :)/>/>

A przy okazji jeszcze jedno pytanie.Czy rosyjski sw.Mikniej(tak mi go przedstawiono) to tez nasz Mikolaj.Zakupilem w estonskiej cerkwi ikone z takim swietobliwym mezem,ale mam problem z identyfikacja.Niby do greckiego Mikolaja podobny,ale broda i szaty duchowne to akurat kanon sztuki w tym wypadku.A moze istnieja jakies specjalne zasady przedstawiania Mikolaja na ikonach?

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej ten sam, w prawosławiu to jeden z ważniejszych świętych, którego dzień przypada dla nich 9 maja i 6 grudnia (c22 maja i 19 grudnia w kalendarzu juliańskim).

W ramach zbliżenia pomiędzy Kościołami relikwie św. Mikołaja patriarchat Wenecji przekazał prawosławnemu biskupowi Kemerowa i Nowokuźniecka Arystarchowi.

Zatem nasz Mikołaj z Myrny, na koniec trafił na... Syberię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Czy rosyjski sw.Mikniej(tak mi go przedstawiono) to tez nasz Mikolaj.Zakupilem w estonskiej cerkwi ikone z takim swietobliwym mezem

Św. Mikniej?

Sorry, święty Mikołaj to po rosyjsku "святой Николай" (Nikałaj). Po estońsku ponoć "Nikolai". Mikniej nijak Nikałaja nie przypomina, raczej już Michała - po rosyjsku "Михаил" (Michaił, tak jak Gorbaczow), ale ponoć obecnie też "Майкл" (Majkl), po estoński odpowiednio Mikaeli i Michael.

A może istnieją jakieś specjalne zasady przedstawiania Mikołaja na ikonach?

Fodele coś wspominała o tym, że łatwo go rozpoznać wśród innych świętych, oraz o kraciastej szacie. Ja się na tym nie znam, ale wydaje mi się, że na ikonach był zwykle przedstawiany w białej szacie z naszywanymi czerwonymi krzyżami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Fodele coś wspominała o tym, że łatwo go rozpoznać wśród innych świętych, oraz o kraciastej szacie. Ja się na tym nie znam, ale wydaje mi się, że na ikonach był zwykle przedstawiany w białej szacie z naszywanymi czerwonymi krzyżami.

Nie wiem z jakiego powodu, ale św. Mikołaj zawsze rzuca mi się w oczy w greckich kościółkach. W świecie ikon ortodoksyjnych przedstawiany jest w różnych szatach, ale owe krzyże (niekoniecznie czerwone) na białym tle są bardzo mocno wyeksponowane. Często też całą szatę pokrywa charakterystyczna kratka.

Podsuwam stronkę z kilkoma wizerunkami miłego świętego :)

http://fragma09.blogspot.gr/2010/12/video_06.html

A jest ich dużo więcej.

Kanonem jest przedstawienie Mikołaja z prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa. W lewej święty trzyma Ewangelię. Często towarzyszą mu Chrystus i Maryja, których maleńkie postaci jakby unoszą się po prawej i lewej stronie ikony na wysokości głowy świętego.

No i te zakola, siwe włosy z ładnie utrzymaną brodą i wąsami, a przy tym łagodny wyraz twarzy :)

Święty Mikołaj czyni cuda nawet dziś! Greccy rybacy nie mogąc wypłynąć na połów z powodu wzburzonego morza podążają do najbliższego przybytku patrona ludzi morza, święcą tam oliwę z oliwek i w towarzystwie popa skrapiają nią morskie fale. Jeśli wznieśłi przy tym odpowiednio szczere modły (!), morze powinno się uspokoić :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to moj grecki sw.Mikolaj w takim razie nie budzi najmniejszych watpliwosci.Jest niemal identyczny do tego z linku.Czerwona szata,stula z czarnymi krzyzami,wysokie czolo,siwy zarost i Ewangelia w reku. :)

Gorzej z tym estonskim Mikniejem.Szata wprawdzie czerwona,ale na niej jakas zielona toga.Brak tez stuly,zarost kasztanowaty,a w rece jakis pergamin,ktorego rozczytac nie moge.Tylko aureola wkolo glowy swietosc podkresla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

No to mamy problem. W przedstawieniach św. Mikołaja niezwykle ważna jest biała stuła i dwa czarne krzyże. Zieloną szatą wierzchnią nie ma się co przejmować, wprawdzie zielony to kolor męczeństwa, a biskup Miry męczennikiem nie był, ale w intencji może to być również kolor nowego życia. Nie ma podpisu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to mamy problem. W przedstawieniach św. Mikołaja niezwykle ważna jest biała stuła i dwa czarne krzyże. Zieloną szatą wierzchnią nie ma się co przejmować, wprawdzie zielony to kolor męczeństwa, a biskup Miry męczennikiem nie był, ale w intencji może to być również kolor nowego życia. Nie ma podpisu ?

Niestety.Tylko sprzedawczyni zapewniala,ze to sw.Mikniej(fonetycznie oczywiscie),nawet sobie wtedy zapisalem,aby nie zapomniec.

Poddaje sie.2 godziny siedzialem nad wizerunkami ikon w sieci i nic podobnego nie znalazlem.Michaele jacetowe maja skrzydla,inni tez nie pasuja.Nawet w desperacji Cyryla i Metodego nie pominolem,choc najczesciej chodza w parze.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.