Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Thelclave

Polsko-brytyjska współpraca w latach 1918-1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, chciałem prosić o pewne ukierunkowanie odnośnie tego tematu, który de facto jest tematem mojej pracy dyplomowej, co mógłbym w niej umieścić? Jakie konkretne zależności? Wiem, że "współpracę Polsko-brytyjską", ale potrzebuję bardziej konkretnej pomocy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
co mógłbym w niej umieścić? Jakie konkretne zależności? Wiem, że "współpracę Polsko-brytyjską", ale potrzebuję bardziej konkretnej pomocy.

Długo, długo nic (no - nie za wiele), a potem - rok 1939. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wiem, że były to głównie starania strony polskiej, a oni zaczęli się nami interesować dopiero w okolicach '34. I dlatego potrzebuję pomocy odnośnie "luki" pomiędzy odrodzeniem Państwa Polskiego a dojściem Hitlera do władzy i gorączką w Europie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   

Właśnie wiem, że były to głównie starania strony polskiej, a oni zaczęli się nami interesować dopiero w okolicach '34. I dlatego potrzebuję pomocy odnośnie "luki" pomiędzy odrodzeniem Państwa Polskiego a dojściem Hitlera do władzy i gorączką w Europie

Też niespecjalnie się interesowali. Ale:

- M. Baumgart, Wielka Brytania a odbudowa Polski, 1914-1923, Szczecin 1990

- M. Baumgart, Wielka Brytania a odrodzona Polska, 1923-1933, Szczecin 1990

- T. Piszczkowski, Anglia a Polska 1914-1929 w świetle dokumentów brytyjskich, Londyn 1975

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Dodatkowa literatura na pewno przyda się w trakcie pisania, jednak na tą chwilę oczekiwałbym czegoś na wzór zarysu wydarzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle że trudno zapełnić tę lukę, skoro ona była.

Bodajże do 1939 roku nie podejmowano stosunków sztabowo-wojskowych.

Jakaś zmiana nastąpiła po konferencji w Warszawie z udziałem gen. Claytona (majowa) i w lipcu gen. Ironside'a - szefa Sztabu Imperialnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
Jakaś zmiana nastąpiła po konferencji w Warszawie z udziałem gen. Claytona (majowa) i w lipcu gen. Ironside'a - szefa Sztabu Imperialnego.

Z tą tylko różnicą, że Clayton w maju nie był generałem (no dobra - był formalnie temporary brigadier), a Ironside w lipcu - Szefem Imperial General Staff ;)/>

Edytowane przez Woj

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Któż-by się kłócił z Wojem o szczegóły co do aspektów działań II RP na polu militarnych inwestycji czy kontraktów i kontaktów z zagranicą?

secesjonista boleśnie przekonał się, że wiele musi poczytać - by nie potknął się w dyskursie o pewien silnik lotniczy...

:lol:

Atoli niezależnie od rangi; w danym momencie, przedstawicieli angielskich; bliższe kontakty podjęto chyba dość późno. I nie mówię tu o rozmowach handlowych.

Proszę sprostować - jeśli się mylę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
Atoli niezależnie od rangi; w danym momencie, przedstawicieli angielskich; bliższe kontakty podjęto chyba dość późno. I nie mówię tu o rozmowach handlowych.

Proszę sprostować - jeśli się mylę.

Nie, zasadniczo masz rację.

Natomiast autora wątku zachęcam (jednak) do lektury książek - bo chętnych do sporzadzenia zarysu wydarzeń może nie znaleźć. :rolleyes:/>

[Nawiasem - Woj też niekiedy bywa omylny ;)/> ]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam, mam już dość pokaźną stertę na biurku, ale i tak głównie to piszą o tym jak Wielka Brytania ustosunkowała się do odrodzenia Polski, do przewrotu majowego, kwestii granic(pokazali gdzie nas mają), starania Becka, no i o tym co zaczęło dziać się po dojściu Hitlera do władzy- Pakt Zachodni, wygłoszenie Chamberlaina w Izbie Gmin, porozumienia dwustronne, upragniony sojusz Polsko-brytyjski no i oczywiście próba tego sojuszu, gdzie znowu pokazali, w której części ciała nas mają :angry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W książce "Zbiór dokumentów ppłk Edmunda Charaszkiewicza" A. Grzywacz i inni jest raport "Współpraca z Anglikami - Raport sprawozdawczy" ss 131-134. Oczywiście tylko w zakresie dywersji.

Jako ciekawostkę podam, że w nim jest, że Anglicy tuż przed wojną pokazali naszym ładunek kumulacyjny nazwany w raporcie "przyrządem wiertniczym".

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.