Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Vacat

Kto stał za Poniatowskim podczas witania Napoleona?

Recommended Posts

Vacat   

Bardzo mnie to interesuje, bo stali za nim ponoć nieźli kozacy, "opaleni w prochu stu bitw" (cytat może być przeze mnie lekko przekręcony). Teraz pytanie: niby w jakich "stu" bitwach mieli się owi oficerowie tak "opalić"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

Może to było tylko tak powiedziane aby ukazać że są to dobrzy oficerowie z dużym doświadczeniem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   
Stał, polski książę krwi, bogato uposażony od samej kolebki, przed tym ubogim korsykańskim szlachcicem, upośledzonym przez urodzenie, który był porucznikiem artylerii, kiedy on był naczelnym wodzem, który był jeszcze w mroku i tłumie, kiedy on był już u wielkiego ołtarza, a który potęgą geniuszu i woli wyniósł się na najpierwszego wodza, najpierwszego Francuza, najpierwszego Europejczyka. Stał, 44-letni, a poczynający dopiero, przed tym 38-letnim, przed młodszym, który już doszedł. A tu za nim widział młodzieńcze, śmiałe, twarze oficerów rodaków, opalone prochem stu bitew, znaczone zaszczytnymi blizny, promieniejące sławą i nadzieją. Cała szlachetna ambicja, tak długo ściągnięta w cuglach, ukrócona, upokorzona, musiała w nim stanąć dęba w tym mgnieniu i odtąd, niby pełnokrwisty rumak, niewstrzymanym rozpędem ponieść go na nowe życie, na piękną śmierć i chwałę nieśmiertelną.

Szymon Askenazy: "Książe Józef Poniatowski - minister wojny Księstwa Warszawskiego 1806"

ArekII chyba masz racje, autor chciał pokazać, że nasi wojowie też byli zaprawieni w boju i nie ustępują doświadczeniu Napoleona

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Moim zdaniem określenie "sto bitew" było tylko symboliczne.

Realnie rzecz biorąc żaden z oficerów owej epoki nie mógł uczestniczyć w 100 bitwach, nawet znaczniejsze potyczki licząc. Prędzej ktoś z generałów, ale i to bardzo naciągane.

Zawsze pozostaje pytanie - co to znaczy uczestniczyć w bitwie? Czy, jeśli patrol piechoty z dywizji, pozostającej w korpusie marszałka X wdał się w walkę, to marszałek X, jako dowódca, brał w niej udział?

Odpowiedź wcale nie jest prosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.