Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Tak jak w temacie. Pod wpływem rozmowy z Andrea$ uznałem, ze warto omówić tą kwestię. Kto według Was był w okresie II WŚ większym zagrożeniem dla Polski.

Zacznę od ostatniej wypowiedzi z tematu o Barbarossie.

Oj nie-Niemcy byli okrutni,lecz nie na tyle,by mordować księży,zamykać kościoły,rozstrzeliwać oficerów,policjantów,KOP-owców itd.Ale Ruscy mogliby dalej stawiać opór,tyle,że Stalin i inni nie żyliby,a ktoś inny łagodniejszy dowodziłby ZSRR

Przypomnij sobie co robili Niemcy zaraz po wkroczeniu do Polski. Zamordowano wówczas wielu księży, lekarzy, profesorów i innych przedstawicieli inteligencji. Obozy koncentracyjne, łapanki, pacyfikacje całych wsi, wywożenie majątków do Niemiec, wywożenie Polaków na roboty do Niemiec. Rosjanie jako sojusznik USA i Wlk. Brytanii musieli chociaż zachować pozory co już dawało nam szanse na przeżycie jako naród.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Kto był gorszy? To tak jakbyś zapytał co lepsze dżuma czy cholera oba totalitaryzmy były groźne, sądze że groźniejszy był niemiecki, co nie znaczy że radziecka okupacja Polski byłabydla Polaków lepsza sądzę nawet że w fazie krótkoterminowej lepiej byłobyć okupowanym przez Niemcy niż ZSRR.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Stalin pragnął naszego zniewolenia, zsowietyzowania społeczeństwa, wasalizacji (być może nawet przyłączenia naszych ziem do ZSRR). A Hitler - skoro powiedzieliśmy mu "nie" w jego krucjacie przeciwko sowietom, dążył do eksterminacji całego społeczeństwa, uzyskania mitycznej Lebensraum, i także do wchłonięcia naszych ziem. Który był gorszy? Obydwóch jednako nienawidzę, i uważam za wrogów mej Ojczyzny.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

To ja podam dane z książki , którą dostałem na święta :

" W przed dzień wojny w II RP żyło 35 mln obywateli . Wojnę przeżyło 78,5 % , 17,2 % osób zostało zgładzonych przez okupanta hitlerowskiego , 4,3% obywateli zgineło z rąk sowieckich "

Z liczb więc wynika , że to naziści byli gorsi , ale powtarzam to tylko liczby .

Co ciekawe Hitler się nie cackał z zajętymi terenami . Od razu zostały włączone do Rzeszy ( oprócz GG ) . Natomiast Stalin zrobił "" Głosowanie "" oczywiście sfałszowane ale to trochę dziwne . Potem wywiózł na Sybir 1,2 mln osób .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Tylko że duża część z tych 17% to Żydzi, a z tych zabitych przez Sowietów prawie wszyscy to Polacy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Tylko że duża część z tych 17% to Żydzi, a z tych zabitych przez Sowietów prawie wszyscy to Polacy.

To Żydzi nie byli obywatelami II RP? Lub byli obywatelami drugiej kategorii, ktora się nie liczyła? :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Nie chcę wyjść na antysemitę, ale chyba zgodzisz się ze mną że jak miałbyś do wyboru śmierć Polaka i śmierć Żyda to wolałbyś żeby umarł Żyd?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Drogi w4w !

Wolałbym, żeby żaden z nich nie zginął - wszak obydwaj byli obywatelami II RP. Ciekawostka: obywatele wyznania mojżeszowego dzielnie stawali we wrześniu 1939r.

Sporo ich oddało swe życie w walce za Polskę. Obok nich ginęli też (szczególnie zmobilizowani ze wschodnich DOK-ów) Ukraińcy czy Białorusini obywatelstwa polskiego.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Oczywiście nie życzę nikomu śmierci i nie chcę żeby ktokolwiek ginął, stwierdzam jednak fakt że Sowieci mordowali praktycznie tylko Polaków, a Niemcy głównie Żydów, a dla mnie życie Polaka jest cenniejsze od życia Żyda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dla mnie życie Polaka jest cenniejsze od życia Żyda.
A dla mnie to jest życie ludzkie , jest bezcenne. Nieważnie czy ginie Żyd, Polak czy murzyn.

Obydwaj najeźdzcy byli okrutni i groźni. Ciężko jednoznacznie wskazać co jest gorsze. Z jednej strony bezwzględni niemcy, mordujący ludność cywilną, palący wsie, skazujący ludzi na wywózki do pracy przymusowej badź obozów koncentracyjnych, czy sowieci wysyłający ludzi do łagrów, mordujący tysiące polskich oficerów ( niemcy postępowali z naszymi tak jak nakazywała konwencja genewska a przynajmniej w większości przypadków, dlatego nasi oficerowie przezyli wojnę w niemieckich obozach jenieckich) gwałcący kobiety etc. można by długo wymieniać. Uważam jednak, że i jedni i drudzy byli tak samo groźni dla narodu polskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Z końcem lata 1939r. czecz jasna największe zagrożenie stanowił dla nas Hitler, nie zdawaliśmy sobie wówczas sprawy z olbrzymiego zagrożenia ze wschodu. A prawda okazała się brutalna - "nóż w plecy" wbity nam 17 września przypieczętował klęskę...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Przyznam szczerze że ten okres nie należy do moich ulubionych, więc moje pytanie może wydać się wam naiwny, ale spytam was czy nie uważacie że Niemcy lepiej by wyszli gdyby najpierw zaatakowali Francję(niekoniecznie w 1939) a potem Polskę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
czy nie uważacie że Niemcy lepiej by wyszli gdyby najpierw zaatakowali Francję(niekoniecznie w 1939) a potem Francję?

To drugie panstwo to miała być Polska, czy tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tak się domyślałem, ale wolałem się upewnić żeby nie pisać na daremno.

Osobiście nie uważam, aby Niemcom robiło to jakąś wyjątkową różnicę. Chociaż spotkałem się kiedyś w artykule pana Wołoszańskiego z tezą, iż Hitler zdawał sobie sprawę, że Polska bez wachania uderzy na Niemcy jeśli te zaatakują Francję. Wiedział też, że Zachód raczej nie będzie się zbytnio angażował w obronę Polski. Trzeba przyznać, ze miał tutaj facet świetne wyczucie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.