Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

puella   
bra Mądroszki, proszę mi odpowiedzieć na pytanie, od kogo wywodzili swój ród Juliusze?

Mądroszki gadają że ponoć od samego Eneasza , który z kolei był synem samej Afrodyty.

Dobra Mądruszku, ale diabeł tkwi w szczególe :twisted: - jak powiadają. Dokładnie mi tu proszę sprecyzować ojcostwo Amon, bo nie o Eneasza nam idzie a o jego...... i będzie gites.

Zaiste szczytne to pochodzenie , szkoda że nieprawdziwe :wink:

Niezrównane są wyroki boskie. :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Ze związku Anchizesa i boskiej Wenus narodził się Eneasz, który uciekł z Troi. Eneasz miał syna Askaniasza (Julus), od którego mitycznie bierze poczatek ród Juliuszów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Ze związku Anchizesa i boskiej Wenus narodził się Eneasz, który uciekł z Troi. Eneasz miał syna Askaniasza (Julus), od którego mitycznie bierze poczatek ród Juliuszów.

Słońce, oczywiście, ze masz racje. Odpowiedz pierwsza klasa.

Jako nagrodę dostaniesz coś extra - zadajesz pytanie. ;)

Buziaki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Extra, dzieki za prezent. ;)

W takim razie proszę wymienić 5 rodzajów praw w republikańskim Rzymie z ich łacińskimi odpowiednikami. Początkowo prawa te były dostępne tylko dla patrycjuszy, a z biegiem czasu i kolejnymi buntami zdobywali je też plebejusze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
W takim razie proszę wymienić 5 rodzajów praw w republikańskim Rzymie z ich łacińskimi odpowiednikami. Początkowo prawa te były dostępne tylko dla patrycjuszy, a z biegiem czasu i kolejnymi buntami zdobywali je też plebejusze.

No to Panie zaszalałeś... :twisted: - ale jak się bawić, to na całego. ;)

A można jakoś podpowiedz (grzeczna jestem, to chyba zasłużyłam :) ) - tzn. czy chodzi o konkretne przepisy czy też zbiory praw?

Buziaki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Chodzi o zbory praw. Z tego co wiem było ich właśnie pięć. Podam przykład a wy dopiszecie do niego łaciński odpowiednik i pozostałe 4 tak samo:

1. prawo do głosowania: łacińskie-...

2.

3.

4.

5.

:mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Nie no - bez takich szaleństw Explore mi tu. ;)

Na babski zdrowy rozum, to mogłabym coś wymyślić, np. prawo do piastowanie urzędów chociażby, ale ze sprecyzowaniem, a już z nazwami po łacinie bida..

Ja się poddaję - choć dzielna byłam i szukałam... :P

Buziaki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Moge powiedziec że z tym piastowaniem urzędów to był całkiem niezły pomysł ;) , ale nic wiecej nie powiem :silent: , postarajcie się chociaż wymienić po polsku moze ktoś inny dopisze łacińskie...

[ Dodano: 2008-10-22, 14:34 ]

Dobra, widzę że zabawa stoi w miejscu więc trochę pomogę. Wolicie żebym wymienił prawa po łacinie, a wy dopiszecie polskie odpowiedniki czy na odwrót?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Witam.

Wołałeś mnie to jestem - nie ma to jak umiejętnie babę wychowywać. :D

Co do pytania, to tak jak pisałam, nie znam odpowiedzi po polsku, a tym bardziej po łacinie. ;P

Ale jak chcesz moje zdroworozsądkowe typy, to masz te hard cory:

Tak jak wspomniałam, możliwość startowania i piastowania urzędów państwowych w tym dyktatora, drugie, co mi przychodzi na myśl, to przywilej wchodzenia do stanu senatorskiego, z prawem głosu oczywiście. Po trzecie prawo piastowania godności kapłańskich.

I już mi się pomysły skończyły...

Kotku, radzę zmienić pytanie - przeceniłeś nas -albo uznać moją, jakże błyskotliwą odpowiedz, za prawidłową. :twisted: :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Troche to za bardzo uszczegółowiłaś, ale mam nadzieje, ze to wam pomoże:

Po łacinie to brzmi następująco:

1. Ius suffragium

2. Ius commercii

3. Ius conubium

4. Ius sacrificium

5. Ius honores

A teraz spróbujesz po Polsku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Teraz od razu lepiej..

No to teraz pokażę moje wolne tłumaczenie:

1. prawo głosowania;

2. prawo handlowe;

3. prawo małżeńskie;

4. prawo (do składania)ofiar;

5. prawo zaszczytu czy tam szacunku. (?)

I jak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

No prawie, pomyśl jeszcze nad 5. To nie do końca jest prawo do zaszczytu czy szcunku, wiąże nie z działalnością polityczną. Jak na to wpadniesz to jesteśmy w domu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
No prawie, pomyśl jeszcze nad 5. To nie do końca jest prawo do zaszczytu czy szcunku, wiąże nie z działalnością polityczną. Jak na to wpadniesz to jesteśmy w domu...

Honores, to może być też urząd, więc prawo do piastowania urzędów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

"Honores saepe mutant mores, raro in meliores ..." :roll:

No prawie, pomyśl jeszcze nad 5. To nie do końca jest prawo do zaszczytu czy szcunku, wiąże nie z działalnością polityczną. Jak na to wpadniesz to jesteśmy w domu...

Problem polega na tym, że łacińskie słowo "honores" oznacza "zaszczyt" ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Problem polega na tym, że łacińskie słowo "honores" oznacza "zaszczyt" ...

Ciekawy, też tak myślałam.. :D W jednym słowniku, tak jak piszesz, w drugim też, aż wkońcu zdesperowana w podręcznik łaciny uderzyłam i znalazłam w słowniczku takie coś: honor, honoris - zaszczyt, godność, urząd, znaczenie. Ach te niuanse rzymskie. :D

Ale przez Exsplore-la (tak to się odmienia?) łacinę podszkolimy. :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.