Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

nazaa   

Jak miał na imię syn pewnego greckiego boga, który założył w Italii wieś od której nazwę wziął potem Palatyn?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Nie. Cekulus był przecież synem Wulkana, który nie był greckim bogiem, poza tym Cekulus założył miasto Praeneste i jego nazwa nijak się ma do nazwy Palatynu.

Ojcem naszego bohatera był Hermes.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Jedyny bóg grecki, który mi się z Palatynem kojarzy to Evander - w jednej z wersji mitologicznej syn Tiamandry z Pallantion (Arcadia). I za tym moje skojarzenie poszło... :wink: Ale wtedy to już nie syn Hermesa, tylko Echemosa. :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Jako ojca podałam Hermesa, bo jest on bardziej znany niż Echemos i myślałam, że dzięki temu będzie łatwiej :razz: Zaliczam, bo o Ewandera chodziło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Witam i czynię co trzeba:

w jakim celu, według przekazów antycznych, najbliżsi męscy członkowie rodziny zamężnej kobiety całowali ją w usta? W Rzymie to było.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Hmm... Kobiety nie mogły pić wina. Czyżby po to, żeby mogły poczuć jak ono smakuje? (taki strzał)

Słońce, bliziutko całkiem jesteś i strzał niezły, ale jeszcze nie o to chodzi -choć z winem w temacie głównym jest. :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
bliziutko

No to wychodzi, że mamy drugie - ostatnie rozwiązanie.

Mężczyźni całowali kobietę po to, by sprawdzić czy ona nie kosztowała wina. Napój ten był w tamtych czasach zabroniony dla niewiast.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Achillesie no w końcu... Masz oczywiście rację - tak miano sprawdzać, czy kobitki winkiem się nie raczyły potajemnie.

Za błyskotliwą dedukcję przewidziana nagroda jest - możesz zadać pytanie. ;)

Pozdrawiam ciepło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Trochę długo czekaliście... ale się doczekaliście.

Pytanie: Co jest atrybutem egipskiego bóstwa Chai (czyt. Szaj)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A nie pisze się przypadkiem Shai? Mniejsza z tym, nie miał żadnego atrybutu, przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Było to bóstwo losu i przeznaczenia, a ściślej Shai był próbą deifikacji pojęcia przeznaczenia, przyobleczenia go w postać boską. Czy o to chodzi może?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Sorki , ale Chai bit to tyle co cień, i jest to jeden z elementów człowieka a nie bóstwo.

Według wierzeń egipskich człowiek składał się z dziewięciu części: 1) ciała – chet, 2) duchowej osobowości – ka, 3) duszy – ba, 4) cienia – chai bit, 5) świetlnej postaci – achu, 6) serca – ib, 7) potęgi – sechem, 8. imienia – ren, 9) właściwego ciała duchowego – sachu.

Z sachu związany był cień – chai bit, bez którego pełne zmartwychwstanie było niemożliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.