Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

napata   

Oczywiście! Ja tylko wstawiłem dygresję bo to, moim zdaniem, ciekawe i ważne, a nie dlatego, żeby pretendować do laurów zwycięstwa. Pytanie zadaje Aleksander.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jaki faraon był zmuszony wysłać spore dary Scytom by ci nie najechali na Egipt?

Druga część pytania: Jaki władca scytyjski groził temu faraonowi najazdem?

Odpowiadajcie :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

I znowu. :D Chodzi pewnie o Psametyka I z XXVI dynastii. Jednakże próba najazdu Scytów na Egipt jest opisywana wyłącznie przez Herodota i nie ma potwierdzenia w źródłach historycznych. Wprawdzie K. Kitchen skłania się do tej opinii to w tym przypadku nie zgadzam się z tym wielkim angielskim historykiem.

[ Dodano: 2005-08-19, 14:05 ]

Acha! Zapomniałem o imieniu króla scytyjskiego - Ispakaios.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Proszę wymienić imiona przynajmniej trzech władców egipskich (podając naturalnie dynastie z których pochodzili), którzy kazali zbudować sobie więcej niż jedną piramidę.

Chyba łatwe, co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei.

;) Snofru (IV dyn.) zbudował sobie jedną piramidę w Mejdum i dwie w Dahszur.

;) Chefren (IV dyn.) zdudował dwie piramidy w Gizie, jedną skrywającą ciało i drugą "satelitarną".

;) Mykerinos (IV dyn.), także on kazał zbudować piramidy na teranie Gizy, główną na ciało i trzy małe obok w tym jedną satelitarną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

No nie nie! Nie możemy liczyć piramid satelitarnych wchodzących w skład kompleksu grobowego! W każdym kompleksie jest, czy raczej - było, po kilka takich piramidek - piramida satelitarna (kultowa), piramidy małżonki królewskiej (lub kilku małżonek) itd.

Tak więc Snofru - tak. Ale Chafre i Menkaure - zdecydowanie NIE.

Czekamy na poprawną odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę wymienić imiona przynajmniej trzech władców egipskich, którzy kazali zbudować sobie więcej niż jedną piramidę.

Kazali zbudować sobie... więc też dla swojego ka...

W pytaniu nie było napisane, że chodzi o jakieś szczególne piramidy... prosiłeś poprostu o piramidy... :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie uważam by moje stwierdzenie było dziecinne. Po prostu zwracam uwagę. Ale masz odpowiedz...

Czyli tak: Nebka (IV dyn) i Chaba (III dyn.). Zawijet i el- Arian.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Mniejsza o "dziecinność". ;) Odpowiedź, niestety, błędna. Czekamy dalej na poprawną odpowiedź, bo pytanie nie jest trudne.

Co do Twojej Aleksandrze, to:

Król Chaba z III dynastii wzniósł prawdopodobnie warstwową piramidę w Zawijet al-Arian. nic nie wiem o innej budowli tego władcy... :-(

Nebka z to imię tronowe króla Sechemcheta z III-ej (a nie z IV-ej) dynastii. Wzniósł on konstrukcję ceglaną, o której nie można powiedzieć czy była piramidą czy nie. Z pewnością nie zalicza się ona do piramid.

Dziwią mnie bardzo te dwa przykłady... Przeczytaj uważnie raz jeszcze moje pytanie. Albo lepiej sformułuję je od nowa:

Proszę podać imiona trzech faraonów egipskich, którzy są twóracami więcej niż jednej piramidy. Przykład: Snofru (IV dyn) - piramidy w Medum (przypuszczalnie tylko dokończył), Łamana w Dahszur, Czerwona w Dahszur. Jeszcze tylko dwóch innych poproszę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Bardzo ładnie merogne, ;) Mamy już dwóch: Huni i Snofru. Czekamy na trzeciego. Ten, kto poda imię trzeciego faraona - wygrał quiz.

[ Dodano: 2005-09-01, 21:51 ]

No więc jak? Nikt nie poda imienia trzeciego władcy?! To pytanie jest takie proste... wszyscy przecież interesują się piramidami. Aż wstyd podpowiadać. Merogne, spróbuj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Ufff!

I co? Trudne było? No oczywiście, że Huni, Snofru i Amenemhat III. To są wypadki bez precedensu, gdy jeden władca wznosi dwie ogromne budowle. Wprawdzie z Hunim nie jest to takie klarowne, bowiem jemu przypisuje się wprawdzie siedem mniejszych piramid w różnych miejscach Egiptu, ale z kolei piramida w Meidum nie jest taka pewna. Na pewno wykończył ją syn Huniego, faraon Snofru. Warto takie przypadki znać. Świadczą one o nieprawdopodobnych wręcz środkach i potędze króla. Pamiętajmy że budowa piramidy to proces zakrojony na wiele lat, często przekraczający okres panowania króla. Proces niesłychanie kosztowny. Dlatego niepojętą dla mnie rzeczą jest powtórzenie tego procesu przez jakiegoś władcę. Warto się nad tym zastanowić.

OK. Teraz już Aleksandrze wiesz, że piramidki satelitarne to nie to samo, prawda? Ty zadajesz następne pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.