Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

napata   

Wszystko wiecie... o co mam więc pytać? :573: A może tak: Który z egipskich faraonów jako pierwszy umieścił w swej tytulaturze tytuł "syn Re", a który jako pierwszy w swym imieniu posiadał odwołanie do tego boga. Wszak to nie to samo. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Ale to nie jest pełna odpowiedź... A do Snofru taka uwaga - imię to nie zawiera źródłosłowu 'ra'. Snofru oznacza po prostu "Ten, Który Jest Piękny". Czekamy na pełną i poprawną odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Zgadzam się, że pierwszy, który miał "re" w imieniu to Horus Reneb lub Nebre z II dynastii.

Ten, który nazwał się synem Re to Unis (Wenis) ostatni z V dynastii lub jak niektórzy uważają założyciel VI.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Dobra, to ja się wyłącze z tego pytania. Poczekam na odpowiedź. Najwyżej później podyskutujemy :D

[ Dodano: 2005-07-24, 00:59 ]

Ech! Domyśliłam się, że chodzi Ci o Userkafa, ale w takim razie niewłaściwie zadałeś pytanie.

Userkaf nie umieścił tytułu sA-RA (syn Re) w swojej tytułaturze, tylko wprowadził zmiany teologiczne wyprowadzając swój ród od boga Re i wprowadzając do królewskiego protokołu ten tytuł. Faktycznie później każdy z faraonów utożsamiany był z synem Re.

Przypominam jednak, że nie jest to jednoznaczne z pytaniem, które brzmiało, który jako pierwszy umieścił ten tytuł w swojej tytulaturze (czyli imionach) i jako pierwszy był Unis.

Co innego imię, a co innego pochodzenie. :!:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tauret   

Cóż na pewno chodzi o Userkafa - wystarczy wejsc na narmer.pl i sprawa się rozjaśnia. Przeciez nic dziwnego, że autorowi pytania chodzi dokładnie o to samo co autorowi strony :D

pozdrowienia dla autora strony i pytania oraz dla forumowiczów :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się, kto teraz zadaje pytanie lub jakie teraz jest pytanie? Mowiłem, że jeśli odp. jest dobra to autor pytania musi to wyraźnie zaznaczyć, a później kolejna osoba zadaje pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Droga merogne. Odpowiadasz za mnie? Piszesz sama o co mi chodziło? Pozwól może że ja napiszę o co mi chodziło. Ładnie wyjaśniasz wprowadzenie do królewskiego protokołu tytułu 'syn Re', i wszystko byłoby OK, gdybyś to napisała wcześniej. A wcześniej pisałaś o Unisie (?!), o Tetim (?!), o Pepim I (?!), o Pepim II (?!), w końcu o Antefie... Równie dobrze mogłaś napisać że Tutanchamon był synem Re. Bo był. :D Pytanie zostało jasno sformułowane i nie rozumiem Twoich uwag. A ponieważ pod koniec swej wypowiedzi nadal twierdzisz, że Unis to... niestety odpowiedzi nie mogę uznać. Trzeba było pozostać przy Userkafie, który wprowadził ten tytuł do królewskiego protokołu a jako pierwszy "udokumentowany" władca nosił go jego brat (lub syn) i następca - Sahure. Należało odpowiedzieć:

Userkaf (lub Sahure). A tym pierwszym, którego imię zawierało imię boga słońca był faktycznie Reneb (Nebre) z II dynastii.

Dlatego też uważam że poprawnej odpowiedzi udzieliła dopiero Tauret i ją poproszę o zadanie następnego pytania.

Do Tauret:

Choć poprawnie odpowiedziałaś na pytanie to mylisz się w swej delikatnej aluzji. Niestety! Pragnąłbym mieć choć ułamek wiedzy jaką posiada Pan Dariusz Sitek, twórca znakomitej witryny NARMER.PL Jednakże poczytuję sobie za wielki zaszczyt fakt, że znam Go osobiście i miałem niewątpliwą przyjemność z Nim wielokrotnie rozmawiać. Pozdrowienia oczywiście przekażę, dziękując w Jego i swoim imieniu.

Nie gniewaj się merogne, ale następne pytanie zadaje Tauret.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

O to się akurat nie gniewam, bo wolę odpowiadać na pytania niż je zadawać :D

Nie bądź uszczypliwy, bo to jest zabawa. To, że zaszła komplikacja - co jest tytulaturą, czy imię, czy rodowód to po prostu zwykłe nieporozumienie. :razz:

Tauret Twoja kolej!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.