Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Zgadza się.

Naczelnik lub sędzia, Atanaryk, nie król.

O, jest jeszcze wiele innych określeń. Podobnie jak i wyraz "poddani" nie jest precyzyjnym określeniem. Tak na prawdę to niewiele wiemy o prerogatywach poszczególnych grup w społeczeństwach germańskich tamtych czasów.

Po prostu chciałem być zwięzły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Jeśli idzie o Terwingów przed utworzeniem stolicy w Tuluzie, ich naczelnicy plemienni określani byli mianem "iudex".

A propos terminów, jakim mianem określił Juliusz Cezar plemię Trewerów w "Wojnie galijskiej"?

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sowa   

Na pewno określił ich:

[...] plemię ich, przez sąsiedztwo z Germanią, wyćwiczone w codziennychbojach niewiele różniło się od Germanów sposobem życia i dzikością, i nigdy nie wykonywało tego, co zostało mu nakazane, chyba

tylko przymuszone przez wojsko. [...]

[...] Wszystko to wywarło wstrząsające wrażenie na trewerskich jeźdźcach, cieszących się wyjątkowym uznaniem u Gallów dzięki męstwu, a którzy właśnie zjawili się przysłani przez plemię na

pomoc Cezarowi [...]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Piękne cytaty, ale nie trafiłeś w to co mam na myśli. :)

Mała podpowiedź: tekst oryginalny.

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Mały offtop będzie.

Przepraszam, ale muszę.

Wiesz Vapnatak, w zasadzie masz rację, ale z drugiej strony, jeśli użyje prostego tłumaczenia iudex - sędzia to większości na myśl przyjdzie Anna Maria Wesołowska (w najlepszym przypadku) albo taki facet ubrany na czarno i biegający po boisku z gwizdkiem w zębach.

A tak poważnie to pewne słowa z czasem, jeśli nawet zupełnie nie zmieniły znaczenia to przynajmniej kojarzą się inaczej. Przyznam się, ze spędziłem z 10 minut nad klawiaturą rozmyślając, jakiego określenia użyć. Zastosowałem (chyba rzeczywiście niezbyt fortunnie) wyraz "król". Teraz jak sądzą użyłbym "przywódca" chyba bardziej pojemne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Rozumiem Cię doskonale gregski. Ale cóż my na to poradzimy, że w źródłach stoi napisane "iudex", a nazwa tego urzędu określała osoby, które w tamtym czasie stały na czele Terwingów-Wezjów późniejszych Wizygotów. "Przywódca" jest dobrym określeniem, podobnie zresztą jak "naczelnik". "Sędzia" miał wtedy zgoła inne znaczenie niż to, które jako pierwsze nam się nasuwa do głowy. Wszak sędziów było mnóstwo w Grecji podczas olimpiad sportowych lub w Rzymie podczas igrzysk gladiatorskich. Podstawowe narzędzie sędziego, czyli decyzja o sprawach ważkich została, a Terwingowie-Wezjowie dodatkowo wyłuszczyli to "narzędzie", a ich naczelnik plemienny podejmował najważniejsze decyzje w sprawie plemienia niczym sędzia. Myślę, że w takich kategoriach winniśmy brać pod uwagę to zjawisko.

Ale! Koniec OT! Czekam na odpowiedzi. :) Kolejna zatem podpowiedź, która powinna Was naprowadzić to ta sprawa, ze określenie o które mi idzie ma ścisły związek z rzeką. :)

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Kolejna i ostatnia, jak sądzę podpowiedź, II, 3,4. Idzie o cztery słowa łacińskie. Proszę sugerować się też wcześniejszymi informacjami. :)

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Tak, właśnie tak nazywał Cezar Trewerów.

Czy Ty wiesz, że ja dopiero teraz się zorientowałem o co Tobie chodziło z tym błędem, secesjonisto? ;) Myślałem,że link Ci nie działa, a tu jest oczywista literówka, gdyż winno być "Germani cui cis Rehnum".

W Twoje ręce.

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bodajże jedyny przypadek masowej dezercji Greków z armii Dariusza.

Kiedy i gdzie?

*I nie chodzi o poczynania samego Amyntasa.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.