Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

merogne   

Odpowiedź: Marek Porcjusz Katon zwany Katonem Młodszym

Wydaje mi się, że właśnie przez sposób samobójstwa stał się symbolem "prawdziwego Rzymianina". Pewności jednak nie mam. Czy o to chodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Chodziło mi o to, że stał się symbolem obrońcy republiki i wolał umrzeć, niż widzieć, że Rzym przestał być republiką.

Nie wiem, czy odpowiedź o symbol jest dobra, ale wpiszę taką bardzo ładną myśl Katona Młodszego, którą znalazłam. Jako ciekawostkę.

"Bądź nierozsądny skoro pora i rzeczy tego wymagają".

[ Dodano: 2005-07-25, 16:30 ]

Jak już jesteśmy przy Rzymie, to tak mi się nasunęło:

Dlaczego Antoniusz nienawidził Cycerona i jak Cyceron zginął?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Został zamodorwany przez Marka Antoniusza, za obraźliwe Filipiki.

W 43 r. p.n.e. proskrypcja drugiego triumwiratu pociągnęła za sobą śmierć co najmniej 300 senatorów i 2000 rycerzy. Wśród nich znalazł się także Cyceron, którego ciało wystawiono na widok publiczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

w roku 28 p.n.e. bylo 4 063 000 obywateli rzymskich

w roku 8 p.n.e. 4 230 000

w r. 14 n.e. bylo 4 937 000

5 984 072 za Klaudiusza

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

Jaki faraon objął tron w wieku dziewięciu lat, a umarł w setnym? Panował najdłużej ze wszystkich władców Egiptu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o faraona Pepi II, objął on władzę mając ok 10 lat i rządził ok 94 lata. Pewne jest że rządził ponad 70 lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Jaki faraon objął tron w wieku dziewięciu lat, a umarł w setnym? Panował najdłużej ze wszystkich władców Egiptu? (Andrzej)

Chodzi o faraona Pepi II, objął on władzę mając ok 10 lat i rządził ok 94 lata. Pewne jest że rządził ponad 70 lat. (Aleksander)

Andrzejowi niewątpliwie chodziło o Pepi II z VI dynastii. Jednak sprawa nie jest wcale tak oczywista jak piszecie. Znakomici badacze chronologii egipskiej, von Beckerath i Vercoutter poddają w wątpliwość tak długie rządy tego króla. Analiza postaci żyjhących współcześnie z Pepim każe sądzić iż król ten panował znacznie krócej, bo ok.64 lata. Zatem nie było to najdłuższe panowanie. Dłużej już rządził Ramzes II.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   
W każdej książce czytałem że chodzi zdecydowanie o Pepiego II, a Ramzes oczywiście drugi

Bo ty czytałeś książki tzw. popularnonaukowe, których autorzy nie zajmują się badaniami lecz popularyzują wiedzę. To wielka różnica. Od Manethona powiela się ten opis króla Neferkare bo tak jest wygodniej ale badania naukowe mówią co innego. Nie czytałeś von Beckeratha, A.Dodsona czy Vercouttera, i nie mam ci tego za złe. Nie masz dostępu do tych publikacji. Jednak interesując się historią Egiptu, przyjmij do wiadomości, to, co napisałem. A w ogóle to młody król Neferkare objął rządy w wieku sześciu, nie dziewięciu, lat. Naturalnie regencję w czasach małoletności króla sprawowała jego matka, królowa Anchnesmerire.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na pytanie Aleksander, odpowiedziałeś tak jak o to chodziło autorowi pytania, później jednak spejcalista od Egiptu napata troche lat faraonowi ujął :D, ale mimo wszystko ty zadajesz pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.