Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Tauret   

Racja - Boska Adoratorka Amona to tez forma władzy...:)

Moje pytanko proste - zostajemy przy Egpcie - Prosze opisać symbol XVII nomu górnoegipskiego:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

No to może takie:

Jak miała na imię egipska królowa, matka aż trzech faraonów. Podałbym dynastię... ale wtedy byłoby za proste. Zatem żeby odpowiedź brzmiała ładnie proszę podać imię tej królowej, imiona jej synów0-faraonów, no i dynastię. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Nie jestem pewna, ale ... o ile istnieje jedna odpowiedź to wydaje mi się, że chodzi o Kleopatrę V.

Była matką przede wszytkim naszej najsławniejszej Kleopatry VII, a także Ptolemeuszów XII i XIV.

Każde z trojga dzieci zasiadło na tronie, z tym, że dwójka chłopców raczej ze skutkiem śmiertelnym 8)

Dynastia Lagidów.

Na razie innych pomysłów nie mam.

[ Dodano: 2005-07-23, 00:24 ]

Chodziło mi o Ptolemeusza XIII (literówka! )

[ Dodano: 2005-07-23, 00:39 ]

Istnieje jeszcze mozliwośc, że chodzi o Chentkaus (V dynastia), matkę

NA PEWNO: Sahure i Neferirkare I

BYĆ MOŻE: poprzedzającego ich Userkafa

ale czytałam, że co do tego nie ma zgody, bo niektórzy egiptolodzy uważają, że Chentkaus była żoną Userkafa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Odpowiedź poprawna, choć z małą uwagą. Kleopatra V (nie ją miałem na myśli, choć może być :grin: ) była matką Ptolemeuszów XIII i XIV oraz Kleopatry VII. A także Arsinoe IV i Berenike IV. Te dwie ostatnie też sprawowały władzę.

Oczywiście królowa Chentkaus I - matka Userkafa, Sahure i Neferirkare.

Teraz Ty zadajesz pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o egipt to z reguły chyba nie stawiano posągów zmarłym ( a przepraszam przecież mamy znane posągi Ramzesa II w jego śwątyni grobowej w Remesseum), ale może chodzi o to, że przedstawiono ich w obecności bogów? Władcy np. stawali sie bogami i przedstwiaono ich jako Ozyrysa odradzającego sie po śmierci.

Nie wiem czy o to konkretnie chodziło w pytaniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Bogowie oczywiście bardzo często się pojawiali w towarzystwie zmarłego, ale często też pojawiali się obok żywego faraona - żeby "podrasować" jego pochodzenie. Tak było choćby w przypadku Hatszepsut, która wywodziła swe boskie pochodzenie od Amona.

Podobno najprostszym sposobem dowiedzenia się, czy posąg był zrobiony za życia,, czy po śmierci są ... nogi.

Złączone oznaczają, że dana osoba już nie żyła, natomiast posąg z wysuniętą do przodu jedną nogą (jakby chodzący) oznacza, że sporządzono go gdy przedstawiony żył.

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na pytanie! :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniego postu chyba wynika, że ja mam zadać pytanie.

No więc dobrze. Pytanie jest proste więc dodam do niego inne prostrze :) . Osoba zada następne pytanie po odpowiedzi na te dwa.

Kto był szefem policji w Achetaton?

Jakie źródła były podstawą ustalenia listy faraonów? Chodzi o jakieś spisy lub inne przekazy starożytne. Podać przynajmniej 3.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Uff! Przyznam, że zapomniałam kto był szefem policji i musiałam przeczołgać kilka książek :) ale znalazłam i odświeżyłam : Mahu

A co do źródeł to z najważniejszych: Dzieje Herodota, Kanon Turyński. tablica z Abydos, Kamień z Palermo i dzieło kapłana Menetona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byłem pewien, że ktoś z Was odpowie szybko na to pytanie. Z takimi ludzmi jak pare osób na tym forum Polska gdyby bardziej się postarała stałaby się potęgą śwatową archeologii :)

Świetna odpowiedz, teraz Ty!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Ja mam takie pytanie, na które mam nadzieję nie tylko miłośnicy Egiptu znajdą odpowiedź.

Komu została zaślubiona Selene, córka Kleopatry VII i z jakiego kraju ów oblubieniec pochodził?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.