Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tomasz N

Amnestia

Recommended Posts

Tomasz N   

Ostatnio głośno o całej masie przestępców, w tym nie rokujących poprawy, którzy mają w najbliższym czasie opuścić więzienia. Jakie jest wasze zdanie na temat działań które względem nich ma zamiar (czy też powinno podjąć) państwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

O tą z 1989 r.

to z sieci:

"Najgroźniejsi seryjni mordercy, pedofile i gwałciciele wyjdą w przyszłym roku na wolność! W sumie 90 osób. Wszystko przez amnestię z czasów PRL, która karę śmierci zamieniła im na 25 lat więzienia (nie było wtedy dożywocia). Wśród tych, którym kończy się wyrok jest jeden z największych zwyrodnialców w historii powojennej Polski. To Mariusz Trynkiewicz. W procesie zeznawał, że po wyjściu nadal będzie krzywdził dzieci!"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko przez amnestię z czasów PRL

To już taki trochę dyskusyjny PRL, ustawa o amnestii została uchwalona 7 grudnia 1989 r., zmiana nazwy państwa nastąpiła 29 grudnia 1989 r. Zwyczajowo przyjęty "koniec komunizmu" - wcześniej.

Krok był teoretycznie dobry, bo skoro odchodziliśmy (w ślad za Europą Zachodnią) stopniowo od kary śmierci, wpierw od wykonywania, a potem od samej kary jako takiej, to trzeba było ją na coś zamieniać. Logicznie - na najwyższy możliwy wymiar kary. Wówczas nikt nie zastanawiał się nad odległą perspektywą 25 lat, a trudno sobie wyobrazić, aby pierwszy "niekomunistyczny rząd" chciał przejść do historii jako ten, który godzi się na wykonywanie orzeczonych kar śmierci, czy wprowadza do kodeksu karnego karę dożywotniego pozbawienia wolności.

A potem było ćwierć wieku, kiedy było można spokojnie zastanowić się, jak dobrze uregulować kwestie przymusowego leczenia, czy dozoru wobec sprawców nie rokujących poprawy itp. Widocznie czasu zabrakło, pewnie było coś ważniejszego.

Na pociechę można dodać, że ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88, poz. 554 ze zm.) w art. 14 pkt 1 zamienia orzeczone1. (a nie wykonane) kary śmierci - na kary dożywotniego pozbawienia wolności.

1. Orzeczono kilka kar śmierci w okresie od amnestii 1989 r. do przyjęcia kk. z 1997 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

A czy obowiązujące prawo daje kompetencje do leczenia czy dozoru ? Amnestia była bezwarunkowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mimo, że dominuje zasada dobrowolności, obecnie jest możliwość skierowania na przymusowe leczenie odwykowe i psychiatryczne (decyzją sądu). Z tego co dotarło do mnie o projekcie Gowina, to ma być coś trochę podobnego. Przed wyjściem na wolność, zakład karny prześle wniosek o zastosowanie leczenia przymusowego do sądu rodzinnego i opiekuńczego. Oczywiście odpowiednie badania itp. Regulować to ma nie kk., ale ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.

Bardzo głupio, że dopiero teraz, jak się zrobiło głośno, teoretycznie może być nadużywane, występuje konflikt między prawami człowieka i dobrem społeczeństwa - ale chyba do zaakceptowania. W innych krajach wygląda podobnie, tym bardziej, że są chyba nawet odpowiednie dyrektywy europejskie. Choć skargi do Strasburga może będą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

No właśnie. Zamknięte placówki lecznicze. Czyli amnestia à rebours, bo to znowu dożywocie. Uwzględniając nagonkę prasową jaki lekarz się podłoży i stwierdzi, że chłopu po ćwierci wieku przeszło ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No cóż, tu idealnego wyjścia nie będzie, jest tylko wybór z mniej lub bardziej złych. Społeczeństwo ma prawo do lęku i do obrony, człowiek, który odbył karę ma prawo powrotu do społeczeństwa. W tym przypadku pojawia się oczywisty konflikt, bo istnieje (pewnie uzasadnione) przypuszczenie, że powrót do społeczeństwa byłby nader swoisty.

Kolejny przykład na to, że tzw. mniejsze zło istnieje. W tym przypadku oznacza teoretyczną możliwość faktycznego pozbawienia wolności ad calendas graecas - osoby jednak zresocjalizowanej. Ale sensownej alternatywy - tu i teraz - jakby nie widać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Wybacz ale prawo nie zna prewencji. To przypomina jak nic PRL, który ta amnestia miała symbolicznie zakończyć. Psychuszki były modne za wschodnią granicą. Czyli znów będą wykrywać schizofrenię bezobjawową ?

teoretyczną możliwość faktycznego pozbawienia wolności ad calendas graecas

Nie teoretyczną a faktyczną. Każdy z nich ma "wyzerowany licznik" ma swoje prawa obywatelskie i nie może być prewencyjnie więziony. Osobiście uważam to za niebezpieczny precedens. Nie zdziwię się gdy taki Staruch też posiedzi ad calendas graecas.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
Jakie jest wasze zdanie na temat działań które względem nich ma zamiar (czy też powinno podjąć) państwo.

Jedna bezmyślna decyzja sprzed dwudziestu kilku lat spowodowała, że teraz każde działanie będzie złe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

No to mają przerąbane bo tak czy owak na świeże powietrze raczej nie wyjdą. Trafią do psychiatryka jak amen w pacierzu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Każde ?

To co byś zaproponował w tym przypadku, aby było dobrze i wolnościowo?

i nie może być prewencyjnie więziony

Czy odrzucasz także każde przymusowe leczenie psychiatryczne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Nie odrzucam. I wiem,że procedurą sądową można to zrobić.Ale ich już ponownie osądzono w prasie. Więc tu mamy ustawkę, wpierw nagonka prasowa, potem jedynie słuszne działania i wychodzi to co pisze Gregski mają przerąbane i świeżego luftu nie zobaczą. A oni mają prawa obywatelskie. Państwo jest od pilnowania prawa a nie od słusznych działań.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Drogi Tomaszu toż wszyscy są ogarnięci mania słusznych działań. Słyszałeś pewnie co się stało w Pucku? Teraz do mojej żony przychodzą stadami ludzie prowadzący rodzinne domy dziecka z prośbą o kwit, że sie nadają. Oczywiście są odsyłani (właśnie z kwitkiem) gdyż żaden psycholog nie wystawi nikomu zaświadczenia, że ten jest zdrowy psychicznie albo ze do czegoś się nadaje. Po prostu urzędnicy są w panice i szukają kogokolwiek kto zgodzi się cokolwiek podpisać tak aby od nich odsunąć odpowiedzialność.

Podobnie w przypadku tych zbrodniarzy. Nikt nie myślał o konsekwencjach amnestii w momencie jej wprowadzania w życie. Teraz pismaki wydobyli temat więc urzędnicy zrobią wszystko aby tylko odsunąć od siebie jakąkolwiek odpowiedzialność. Psychuszka pasuje jak ulał!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.