Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Dreyn

Życie przeciętnego człowieka pod koniec XVIII wieku

Recommended Posts

Dreyn   

Witam

Jestem w trakcie pisania ksiażki, dokładniej powieści. Moja powieść zaczyna jakoś zaczyna się jakoś w roku 1891, chociaż myślę, że w treści nigdy nie będę podawał dokładnej daty, w której dzieje się akcja powieści. Moja książka nie będzie książką ścile historyczną. Raczej będzie to ciekawa opowieść. Ale mimo to, potrzebuję wiedzy na temat tego jak żyli wówczas przeciętni ludzie. Na przykład teraz stanąłem na takim punkciem, jakie zadawania mieli właściwie służący na dworach, co robili. I jak ogólnie na żyło się na takim dworze np. w jakimś opactwie w Anglii.

Wiecie może jak mogę zdobywać historyczne informacje na ten temat, gdy będą mi potrzebne do powieści?

Pozdrawiam serdecznie

Edited by Dreyn

Share this post


Link to post
Share on other sites
Smardz   
Wiecie może jak mogę zdobywać historyczne informacje na ten temat, gdy będą mi potrzebne do powieści?

Czytaj powieści autorów z epoki (np. Dickens? chociaż to raczej połowa XIXw.) oraz powieści współczesne osadzone w epoce. Przy okazji, rok 1891 to wiek XIX.

Ciekawych rzeczy obyczajowych możesz sie dowiedzieć też jeśli trafisz na jakieś sensowne opracowanie historyczne, o jakimś zagadnieniu, dajmy na to przykładowo "Historia tortur" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwestią istotną jest na jakim dworze, wystarczy sięgnąć po literaturę pamiętnikarską z epoki.

Służący też ogłaszali swe wspomnienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest seria wydawnicza Ossolineum: Historia życia prywatnego. Tom 4, pod red. M. Perrot, wydanie drugie z 2006 r, obejmuje czasy od rewolucji francuskiej do I wojny światowej. Może się przydać. Tamże, od s. 715, bogata bibliografia, także angielskojęzyczna, m.in. dotycząca historii życia prywatnego w Anglii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przeciwieństwo do naszych historyków, na Zachodzie wręcz panuje moda na badanie świata służby, warto spróbować zdobyć:

"Domestic Service and the Formation of European Identity: Understanding the Globalization of Domestic Work, 16th-21th Centuries" red. A. Fauve-Chamoux

T. McBride "The Domestic Revolution. The Modernisation of Household Service in England and France 1820-1920"

A. Kusmaul "Servants in Husbandry in Erly Modern England"

B. Hill "Servants. English Domestic in the Eighteen Century"McIsaac Cooper "From Family Member to Employee: Aspects of Continuity and Discontinuity in English Domestic Service, 1600-2000"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.