Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że godny odnotowania (i ewentualnego przedyskutowania) jest fakt, że w kolejnym referendum (poprzednie były w 1967, 1991 i 1998 r.) mieszkańcy Puerto Rico (jakoś nie przekonuje mnie forma Portoryko ;) ) zadecydowali (?) o akceptacji formuły 51. stanu, zamiast Estado Libre Asociado.

Znak zapytania jest konieczny, bo sprawa nie jest jeszcze przesądzona, gdyż wynikowi towarzyszą kontrowersje. Na przykład wybrany w odbywających się równocześnie z referendum wyborach gubernator Alejandro García Padilla (zwolennik dotychczasowego stanu rzeczy) podnosi m.in. fakt, że żadna z opcji nie otrzymała bezwzględnej większości (w relacji do wydanych kart głosowania). Niejasna jest także ostateczna reakcja władz USA.

http://resultados.puertoricodecide.com/2012/elecciones/Plebiscito.aspx (notabene - zastanawia olbrzymia liczba głosów en blanco)

http://en.wikipedia.org/wiki/Puerto_Rican_status_referendum,_2012

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że są dwa wykazy rezultatów, bo zostały zadane dwa zasadnicze pytania (zresztą, trochę to dziwna metoda, prowadząca do oczywistych niejasności interpretacyjnych, ale to pozostawmy na razie na boku).

Na pierwsze pytanie (o zachowanie dotychczasowego statusu) było 65.863 głosów en blanco (i to można ostatecznie - powiedzmy - uznać za niewiele). Na drugie (o przyszły status) było takich głosów 480.918. I jest to niewątpliwie cyfra olbrzymia, w stosunku do ilości głosujących.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się Bruno - mnie interesuje jak interpretujesz ów rozkład i odpowiedzi, zatem jaką masz konkluzję co do przyszłości tego terytorium.

Jakoś nie widzę bym coś zakwestionował, po prostu zadałem pytanie, bo mało "kumaty" jestem w temacie, a z racji innych spraw muszę się zainteresować różnymi "małymi" terytoriami.

Nie trzeba wietrzyć u secesjonisty; w każdym jego poście; wątków polemicznych i krytykanckich, czasem to tylko ciekawość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, podejrzenia u mnie wzbudziło to, że nie wyciągałem w tym przypadku wniosków (pozostawiając je do ustalenia zainteresowanym tematem). A i liczba była olbrzymia. :)

Ale, do rzeczy. Na pewno pytania były sformułowane skrajnie nieudolnie. A raczej może nie tyle ich treść, co połączenie ich w jednym referendum było bezsensowne. Wynikało to zapewne z faktu, że pierwotnie miały być dwa referenda (jedno o kontynuacji, lub nie, dotychczasowego statusu), drugie - później, o przyszłym statusie wyspy. Ostatecznie zrobiono z tego jedno referendum i przeprowadzono je łącznie z wyborami. Co było konstrukcją bez sensu, implikującą potencjalny "pat decyzyjny". Wystarczyłoby bowiem jedno pytanie (tj. warianty odpowiedzi na pytanie, co wybierasz, jako przyszły status Puerto Rico?). Notabene - podnoszono także, że nie przedstawiono innego wariantu poza 51. stanem, utrzymaniem dotychczasowego rozwiązania i niepodległością - np. jakieś hipotetycznej formy pośredniej między aktualnym Estado Libre Asociado de Puerto Rico a stanem.

I stąd mamy wynik, taki, jaki mamy. Niezbyt imponująca większość, czyli 54%, nie chce kontynuacji dotychczasowego statusu, ale koncepcja 51. stanu nie zdobywa bezwzględnej większości (w stosunku do uprawnionych do głosowania), przy olbrzymiej ilości głosów en blanco i wyborze na gubernatora przeciwnika "aż tak" pogłębionej integracji z USA.

Olbrzymia liczba "pustych" głosów na drugie pytanie to pewnie efekt nie tyle dezorientacji wyborców, co raczej forma protestu przeciwko formie referendum (zresztą bodajże forma proponowana przez wybranego w tych wyborach gubernatora Alejandro García Padillę, czyli ww. przeciwnika koncepcji 51. stanu).

Tak, czy inaczej, moim zdaniem, z racji problemów formalnych, to referendum jeszcze nie zadecyduje o zmianie formuły ustrojowej wyspy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

11 czerwca tego roku odbyło się na Puerto Rico kolejne referendum. Olbrzymia większość głosujących (97.18%) opowiedziała się zmianą statusu wyspy na 51. stan USA. Za niepodległością - 1.51%. Za utrzymaniem dotychczasowego statusu - 1,32%.

Niby sprawa jest jasna, ale podstawowy problem tkwi w żałosnej frekwencji - 23 % uprawnionych do głosowania. W praktyce głosowali tylko zwolennicy pełnego przyłączenia wyspy do USA, reszta zbojkotowała referendum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.