Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Leuthen

Konferencja o Śląsku i Ślązakach w I wojnie światowej

Rekomendowane odpowiedzi

Leuthen   

28 listopada b.r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się konferencja o tematyce jak w tytule. Będę jednym z referentów :thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Można więcej szczegółów? Na stronie muzeum nic nie znalazłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Można więcej szczegółów? Na stronie muzeum nic nie znalazłem.

9.30-9.45 Powitanie uczestników

9.45-10.15 dr hab. Prof. UŁ Rafał Kowalczyk, Polityka gospodarczo-ekonomiczna Niemiec na Śląsku i w Zagłębiu w czasie I wojny światowej

10.15-10.45 Piotr Orman, Czy Rosjanie w listopadzie 1914 roku faktycznie mogli opanować Śląsk?

10.45-11.15 Paweł Kukurowski – Remus von Woyrsch (4 II 1847-6 VIII 1920) „bohaterski obrońca Śląska z 1914 r.” – kreowanie bohatera

11.15-11.35 Dyskusja

Przerwa na kawę

12.00-12.30 dr Jarosław Centek, Ślązacy w bitwie pod Verdun

12.30-13.00 dr Grzegorz Bębnik – Górnoślązacy w wojskach kolonialnych Cesarstwa Niemieckiego w Afryce

13.00-13.30 Wacław Szczepanik – 100 cieszyński pułk piechoty podczas I wojny światowej

13.30-14.00 Wojciech Grajewski – Między Ojczyzną-Austrią, a Ojczyzną-Polską. Cieszyńscy Polacy w latach 1914-1918

14.00- 14.30 Przerwa

14.30-15.00 dr Jerzy Z. Pająk, Akcja werbunkowa i propagandowa na rzecz Legionów Polskich w Zagłębiu Dąbrowskim (1914-1916)

15.00-15.30 Kamil Ruszała, Badania nad grobami żołnierskimi z I wojny światowej na Śląsku Cieszyńskim oraz Czeskim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Z lekkim opóźnieniem daję znać o wynikach konferencji. Konferencja się odbyła, wszyscy referenci przybyli, zakończyła się o czasie. Mogę stwierdzić, że impreza ta była bardzo udana (przynajmniej jak dla mnie ;) ). Gratuluję pomysłu Muzeum Śląskiemu i cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym przedsięwzięciu oraz pomóc w kompletowaniu składu referentów (na dziewięciu referentów załatwiłem czterech + ja = ponad połowa składu prelegentów ).

Materiały z konferencji mają się ukazać w 2014 r. na setną rocznicę wybuchu I wojny światowej - razem z materiałami z zeszłorocznej oraz planowanej przyszłorocznej. Za kilka dni mam zamiar wziąć się za pracę nad pisemną wersją referatu :)

Na konferencji miałem okazję zobaczyć dawno nie widzianych znajomych, poznać osobiście Tomasza N (pozdrawiam :thumbup: ) oraz załatwić dedykacje w książkach od kilku osób. To był wspaniały dzień, naprawdę. Oby takich było więcej w nadchodzącym 2013 r. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja z kolei miałem okazję poznać Redbarona, odnowić znajomość z Leuthenem. Organizacja była fajna, tylko że informacja o niej coś jakby tajna. Ale kto się dowiedział, ten był.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.