Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bards

Pytania z ciekawości

Recommended Posts

Bards   

Jestem osobą która się interesuje wszystkim, dlatego często czytając różne informacje w wiadomościach, artykuły czy ucząc się w liceum przychodzi mi do głowy wiele pytań które mnie nurtują. Mój nauczyciel od historii jest niezbyt przyjazny, nie ma ochoty raczej na odpowiadanie na pytań które nas nurtują. Dlatego postanowiłem poszukać miejsca gdzie ktoś by mógł mi odpowiedzieć na pytania lub wskazać miejsca gdzie mam szukać odpowiedzi, i trafiłem tutaj :) Pytania mogą być abstrakcyjne, i dosyć głupie, no ale cóż, ciekawią mnie.

Niektóre pytania są dosyć szczegółowe i mocno abstrakcyjne dlatego może i nawet nie spodziewam się na nie odpowiedzi :P

1. Polska w czasach Jagiellonów miała ogromne terytorium, po tym jak się połączyliśmy z Litwą. Nauczyciele na lekcji wciąż się skupiają tylko na tym jakie dawaliśmy przywileje szlachcie i jak niszczyliśmy swój naród. Ale ciekawi mnie jakie było prawdziwe znaczenie Polski w tamtych czasach? Liczyła się w Europie? Bali się nas? Jaka była nasza pozycja? :)

2. Co robiły kobiety w historii gdy miały okres? Bo jak wiadomo, w współczesnych czasach higiena poszła mocno do przodu :P Przykładowo, w średniowieczu chodziły w ubiorach ubrudzonych krwią? I zostawały tak? No nie wiem, ciekawi mnie jak było z higieną dla nich w tamtym czasie.

3. Były stosowane w tamtych czasach jakieś sposoby antykoncepcji? Bo myślę, że raczej nie a w związku z tym pewnie i te kobiety często miały 9 miesięczne przerwy w pracy :P Czy było tak że prostytutki miały wuchte dzieci z klientami?

4. Jakie było życie mieszczan/chłopów w średniowieczu? Bo z tego co wiem z historii w czasach Jagiellonów szlachta to było ok. 10% obywateli. A co było z resztą? Głównie z chłopami. Chodzi raczej o to jak im się żyło. Byli strasznie wyzyskiwani? Pańszczyzna, zakazy wychodźtwa itd. Ich życie naprawdę było bardzo straszne, tylko pracowali i robili pod siebie (że tak brzydko powiem)? W końcu im historia nie poświęca za wiele czasu, a w końcu to oni są narodem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad2. W historii... czyli kiedy?

W XX czy XXI wieku - czyniły odpowiednie zakupy, bodajże pierwsza reklama podpasek to rok 1920.

Wcześniej używano płóciennych chust, od starożytności znane były; co nie znaczy, że w każdym okresie powszechnie używane; tampony z różnorakich materiałów o właściwościach chłonących.

Potem były stosowane odpowiednie "majtki" na ten czas.

ad3. Prostytuki "wuchty" mieć nie mogły, zatem uciekały się do aborcji.

ad4.a) "Bo z tego co wiem z historii w czasach Jagiellonów szlachta to było ok. 10% obywateli."

Trochę mniej...

ad4.b) O mieszczanach są odpowiednie tematy na forum, można się z nimi zapoznać korzystając z wyszukiwarki.

ad4c) A o jakim okresie myślisz co do stanu chłopskiego?

Nie było aż tak źle, w literaturze historycznej niewiele jest wzmianek "by robili pod siebie".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.