Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Dysten

Francisze Józef - wizyty w Galicji.

Rekomendowane odpowiedzi

Dysten   

Witam.

Bardzo interesują mnie wizyty Franciszka Józefa, nie tylko w Galicji, ale i te które miały miejsce na ziemiach polskich pod innymi zaborami. Usiłowałem coś znaleźć na ten temat, ale na żadne zestawienie nie udało mi się natrafić. Jest co prawda praca Zbigniewa Frasa, "Podróże cesarza Franciszka Józefa I do Galicji.", zamieszczona w publikacji: "Z dziejów Galicji, Śląska, Polski i Niemiec", ale tam temat wizyt jest potraktowany bardzo pobieżnie. Wiem, że były wizyty w roku 1851, 1855, 1880, że cesarz przebywał w Warszawie w 1860, z tytułu dyplomu październikowego. Ale nie wiem ile było łącznie tych wizyt oficjalnie i kiedy, jak i ile i kiedy było przyjazdów cesarza na manewry wojskowe.Bardzo proszę o wszelkie informacje na ten temat. Dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja wpisałem w google frazę "Franciszka Józefa wizyta w" i wywaliło mi całkiem sporo wyników i całkiem dobrze opisanych, często z podaną bibliografią: Łańcut, Jasło, Kraków, Bielsko-Biała, Kołomyja, Rzeszów, Przemyśl itd. itd.

Szczególnie ładnie udokumentowana: ówczesną prasą lokalną jest wizyta na manewrach w Szczecinie:

Cesarz Franciszek Józef I w Szczecinie (1895 r.)

Można też spróbować zwrócić się do Koła Naukowego Historyków Studentów UJ - Sekcja Historii Galicji i Śląska Cieszyńskiego i spróbować zdobyć referat mgr Michała Oberca "Wizyty Franciszka Józefa I w Galicji w latach 1851 i 1880", który na łonie tej sekcji miał miejsce.

F. Nowolecki "Pamiątka podróży cesarza Franciszka Józefa po Galicji i dwudziestodniowego pobytu jego w tym kraju, zebrana..."

E. Ketterl "Wspomnienia kamerdynera cesarza Franciszka Józefa I"

R. Hołda w: "Dobry władca: studium antropologiczne o Franciszku Józefie I" przytacza szereg tekstów ulotnych powstałych na okoliczność wizyty Franciszka Józefa czy to w jakiejś miejscowości, czy to na uroczystości szkolnej itp.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

Cóż, ja wpisałem w google frazę "Franciszka Józefa wizyta w" i wywaliło mi całkiem sporo wyników i całkiem dobrze opisanych, często z podaną bibliografią: Łańcut, Jasło, Kraków, Bielsko-Biała, Kołomyja, Rzeszów, Przemyśl itd. itd.

Szczególnie ładnie udokumentowana: ówczesną prasą lokalną jest wizyta na manewrach w Szczecinie:

Cesarz Franciszek Józef I w Szczecinie (1895 r.)

Można też spróbować zwrócić się do Koła Naukowego Historyków Studentów UJ - Sekcja Historii Galicji i Śląska Cieszyńskiego i spróbować zdobyć referat mgr Michała Oberca "Wizyty Franciszka Józefa I w Galicji w latach 1851 i 1880", który na łonie tej sekcji miał miejsce.

F. Nowolecki "Pamiątka podróży cesarza Franciszka Józefa po Galicji i dwudziestodniowego pobytu jego w tym kraju, zebrana..."

E. Ketterl "Wspomnienia kamerdynera cesarza Franciszka Józefa I"

R. Hołda w: "Dobry władca: studium antropologiczne o Franciszku Józefie I" przytacza szereg tekstów ulotnych powstałych na okoliczność wizyty Franciszka Józefa czy to w jakiejś miejscowości, czy to na uroczystości szkolnej itp.

Dziękuję.

Będę się starał dotrzeć do tych materiałów. Mam nadzieję, że znajdę tam znaczącą ilość - choć mam prawie pewność, że nie wszystkie - potrzebnych mi informacji.

z ukłonami

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
z ukłonami

Ech..... Secesjonisto :) , Waść zawżdy jesteś niezastąpiony , temat nad wyraz ciekawy tak i hold Ci się należy , szczerze zazdroszczę znajomości i łatwości znajdowania źródeł :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Podobno dużo podróżował po swoim kraju, więc będziesz mieć sporo do opisania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że znajdę tam znaczącą ilość - choć mam prawie pewność, że nie wszystkie - potrzebnych mi informacji.

Warto sprecyzować - co chce się znaleźć.

Jaki był cel odwiedzenia konkretne miejscowości?

Jak to wyglądało od strony ceremonialnej?

A może chce się odtworzyć swoiste itinerarium Franciszka Józefa - z dokładną chronologią, etapami itp.?

Tak czy inaczej, jak słusznie zauważył Smardz robota to żmudna i długa.

Najlepiej zacząć od wykreślenia schematu znanych odwiedzin i ich dat, wtedy sprawdzić w odpowiednich monografiach miejscowości, a zwłaszcza w ówczesnej prasie codziennej - szczegóły, tam na ogół podaje się następne przystanki, i tak od rzemyczka do trzewiczka...

Na przykład wiedząc, że cesarz udał się w swą pierwszą podróż inspekcyjną w październiku 1851 r., łatwo można natrafić na opis jego przejazdu przez Rabkę w listopadzie.

Drążąc głębiej można odnaleźć relację z krakowskiego "Czasu" (17 listopada 1851 r.) o jego wizycie w Jordanowie, z określeniem dokładnej godziny (trzecia po południu), kto był w komitecie powitalnym (m.in. był witany przez barona Kaliksta Borowskiego, Juliana Zubrzyckiego, braci Wilkoszowskich; jak wreszcie wyglądała dalsza droga: "dalsza droga odbywała się na Osielec, Juszczyn, Białę i Maków do Suchy (drugiej stacji poprzęgowej) (...) Z Jordanowa do Suchej konwojowali powóz cesarski młodzi włościanie jadący konno po obu bokach gościńca".

/K. Kowalczyk, G. Moskal, M. Rapta, J. Szlaga "Rabka Juliana Zubrzyckiego" Rabka Zdrój 2012, s. 50/

Tamże można znaleźć takie ciekawe smaczki, jak opis stanów emocjonalnych jakie wywoływały takie wizyty.

Oto pomiędzy stronicami Książki Towarzystwa Wstrzemięźliwości odnaleziono niedatowany list ks. Jana Nowaka.

Wikariusz z Jordanowa pisał do plebana rabczyńskiego:

"Pisałbym wam więcej, ale posłańcowi się spieszy, a ja z przejazdu Najjaś. Pana jeszcze przestraszony i jeszcze mam sr...kę; lecz nie żałuję, bom go widział".

/tamże: s. 51/

Zajrzeć można do:

Z. Fras "Galicja"

S. Wiech "Administracja rosyjska Królestwa Polskiego wobec wizyty cesarza Franciszka Józefa w Krakowie w 1880 r.", "Kwartalnik Historyczny" 2005, t. 112, z. 4

"Kultura polityczna w Polsce. Mity i fakty" red. M. Kosmana T. II, 1999

M. Przemecka-Zielińska "Krakowskim szlakiem Jana Matejki" - o wizycie w pracowni mistrza

W Kabinettsarchiv w podzespole Kaiser Franz Akten w dziale Varia - trzyma się spis próśb do cesarza z jego podróży do Krakowa i Galicji z 1852-1855

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

Warto sprecyzować - co chce się znaleźć.

(...)

i tak od rzemyczka do trzewiczka...

Co chcę znaleźć, i jak, wiem bardzo dobrze. Ale do tego potrzebny jest właśnie "rzemyczek". A tym rzemyczkiem jest pełny wykaz dat tyczących odwiedzin i tych "wielkich" i tych małych - na manewry.

Daty wizyt które posiadam, to:

1851

1855

1858

X 1860 Warszawa

1880

1883

IX 1886

1889

1890

IX 1895 Szczecin

IX 1900

VIII 1906.

A moja prośba nie jest wynikiem spychotechniki, czy też przyjścia na gotowe, lecz nieumiejętnością dotarcia do potrzebnych mi źródeł. Internet jest dobrym narzędziem, ale niestety ułomnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle że - jakkolwiek internet nie zastąpi literatury, to ty z niego nie skorzystałeś w pełni.

W ciągu dziesięciu minut znalazłem w sieci relacje z dziesięciu wizyt; podbudowane literaturą i źródłami; niektóre z dokładnymi datami dziennymi, a nawet podanymi godzinami.

A zaprezentowany przez ciebie wykaz wizyt zupełnie nie uwzględnia tych, które ja podsunąłem, dziwię się zatem po co zwracasz się o pomoc, skoro zeń potem nie korzystasz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Bardzo ważne są również spostrzeżenia gen.-gub. Albiedynskiego, który jako wysłannik cesarza spotkał się Franciszkiem Józefem w Krakowie.

Tylko czy jest sens się rozpisywać? Podam jeżeli ktoś wykaże zainteresowanie literaturę.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

Tyle że - jakkolwiek internet nie zastąpi literatury, to ty z niego nie skorzystałeś w pełni.

W ciągu dziesięciu minut znalazłem w sieci relacje z dziesięciu wizyt; podbudowane literaturą i źródłami; niektóre z dokładnymi datami dziennymi, a nawet podanymi godzinami.

A zaprezentowany przez ciebie wykaz wizyt zupełnie nie uwzględnia tych, które ja podsunąłem, dziwię się zatem po co zwracasz się o pomoc, skoro zeń potem nie korzystasz.

Nie twierdziłem, że jestem mistrzem w przeszukiwaniu internetu. A co do literatury, muszę wybrać się do biblioteki, bo żadnej z wymienionych pozycji nie posiadam. Może pójdzie mi lepiej niż z internetem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

Wciąż nie pojmuję czego nie można znaleźć w sieci, są miasta i daty... chyba nie oczekiwałeś pełnego kalendarium od A do Z?

Nie, nie oczekiwałem.

Za wskazówki i literaturę dziękuję, będę sobie szukał wedle umiejętności i czytał.

A że przyznałem się do niewiedzy i nieumiejętności?

To chyba nie grzech?

Początki drogi są zawsze ciężkie.

I Rektor był kiedyś Licealistą!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lepiej będzie jak wrzucisz co jakiś czas swe zestawienie co już zbadałeś, wtedy będzie łatwiej uzupełniać:

1851 - Bielsko-Biała(?)

14 października 1851 r. - Rzeszów

w tymże mieście był jeszcze w: 1855 r. - dokonał przeglądu wojska stacjonującego w mieście, 1858 r. - powitanie w związku z otwarciem linii kolejowej Kraków-Rzeszów; 1880, 1883, 1886, 1889

17 października 1851 r. - Lwów

2 listopada 1851 r. - Jordanów, około 15,00

3 listopada 1851 r. - Cieszyn

14 września 1880 r. - Lwów

15 września 1880 r. - Kołomyja

17 - 20 października 1880 r. - Cieszyn; inspekcja

21 października 1880 r. - Bielsko-Biała około 12,00

15 września 1886 r. - Łańcut; pociągiem o 16,05

2 listopada 1866 r. - Trutnov, od 14,00 do 16,00 - zwiedzanie pola bitwy i lazaretów

12 września 1889 r. - Przemyśl i Radymno

12 września 1889 r. - inspekcja garnizonu w Jarosławiu; po godz. 15,00

12 września 1889 r. - Łańcut, godz. 19,00 i noc na zamku

wrzesień 1890 r. - Cieszyn; manewry

5 września 1906 r. - Cieszyn; manewry

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.