Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Czeremis

Ruś a Rosja - jak to w końcu jest?

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

Chcę rozstrzygnąć, czy Białorusini nie są narodem, czy raczej są narodem [...]Myślałem, ze dyskusja przybierze postać - naród białoruski istnieje - tak (dlaczego tak?, nie (dlaczego nie). Tymczasem rozwinęła się gadka na temat jednostek białoruskich w armiach innych państw, co chyba trochę mija się z głównym nurtem

Przykro mi, że uznałeś te informacje za bezwartościowe, bo ja właśnie chciałem argumentować, że "tak" i "dlaczego tak".

Wyjaśniam więc, o co mi szło.

Pierwsza połowa XX wieku to epoka nacjonalizmu, czas, kiedy narastało przekonanie o słuszności idei samostanowienia narodów, w Wersalu wręcz przyjęto ją za zasadę. A samostanowiące narody chciały zwykle mieć własne państwa. Zaś własne państwo narodowe pociąga za sobą konieczność posiadania siły zbrojnej narodowej.

Narody, które na początku tej epoki nie miały własnych państw, usiłowały tworzyć swe siły zbrojne u boku innych państw. Tak jak Polacy, od Dąbrowskiego po Andersa. Skoro Białorusini też takie próby podejmowali, to znaczy, że uważali się za naród.

No i nie trzeba mieszkać w pobliżu granicy z Białorusią, żeby istnienia białoruskiego narodu doświadczać w empirii. W Instytucie (potem Wydziale) Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej poznałem co najmniej 4 osoby, deklarujące narodowość białoruską, nota bene trzy z nich nosiły dość znane nazwisko Czykwin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czeremis   

Ej, zara - nie napisałem że te informacje są bezwartościowe, zwróciłem jedynie uwagę ze rozmowa zmierza nie w tym kierunku co trzeba. :)

Zgadzam sie z Twoim argumentem.

Co do tej empirii - przyznasz chyba jednak, ze ja mam większe możliwości poznawcze. XDD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy wreszcie; niezależnie od możliwości poznawczych wynikających czy to z zamieszkania przy granicy czy to znajomości z uczelni; wiemy już kto jako pierwszy określił się jako "Białorusin"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Wg mojego oponenta Białoruś (...)

jest pełna zapożyczeń by nie powiedzieć przywłaszczeń z kultur polskiej, litewskiej, rosyjskiej co ma swoje odniesienie chociażby w symbolice narodowej - flaga Białorusi (nie ta Łukaszenkowska, tylko ta biało - czerwono - biała) jest wariacją flagi polskiej, a godło (mam na myśli Pogoń) jest również godłem Litewskim (co jak mój oponent twierdzi jest niespotykane na skalę światową).

(...)

Co do ewenementu na skalę światową - to się myli, wystarczy wspomnieć o użyciu w godłach orła Saladyna.

Jak Białorusini od Litwy, tak Litwa od Rusi, jak wywodzi to; tu akurat nader prawdopodobnie; Niesiecki w swym herbarzu:

"POGONIA - herb W. Księstwa Litewskiego. Mąż zbrojny w szyszaku na białym koniu (...)

Książęta ruscy na chorągwiach nosili świętego Jerzego, zabijającego smoka, litewscy podobnież takiego miewali jeźdźca, jak widać z pieczęści z 1375 Aleksandra Koryatowicza, księcia na Podolu i Włodzimierzu, z włócznią równie Pogonią zwanemu, pod którą bywa smok rozciągniony. Mieścił go czasem Jagiełło i pod pogonią z mieczem; sam czasem używał pogoni z włócznią".

/wyd. J. Bobrowicza, 1839-1846, s. 9, s. 549/

Samym Litwinom jakoś nikt nie stawia zarzutu co do ich tożsamości, wyciągając wnioski z faktu, że do 1846 roku, nie odnotowano w języku litewskim słowa vytis - jako nazwy herbu Pogoni, a które jest objaśniane w słownikach jako "rycerz", zresztą błędnie. Słowo pojawiło się, w nieco amatorskim dziele historycznym "Obraz życia dawnych Litwinów") Szymona Dowkanta (wydane pod pseudonimem: J. Łaukysa). Autor ów choć słusznie wywiódł owe słowo od czasownika "výti", to błędnie zinterpretował jego znaczenie jako "rycerz". A oznaczał: gonitwę, pogoń (:za kimś), pospolite ruszenie.

Innymi słowy w momencie przyjęcia herbu przez WKL, symbolizował on nie "rycerza", a "pogoń".

Co do dawnego herbu Białorusi, można zajrzeć do:

W. Ostrowski "The ancient names and early cartography of Byelorussia", London 1971

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając i siejąc zamęt...

pierwsze słowa w "języku białoruskim" odnotowano na jakim murze?

Co do Białej Rusi - to jest to twór wykładowców AK.

Jak Salomon Rysińśki zapisał się przy immatrykulacji w Aldorfie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.