Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bard

Ankieta o tradycji i folklorze

Rekomendowane odpowiedzi

Bard   

Witam, bardzo proszę o pomoc i wzięcie udziału w 10 minutowej ankiecie.

Ankieta skoncentrowana jest nie tyle na poziomie wiedzy respondenta ile na jego własnym zdaniu.

Bardzo proszę czytajcie uważnie instrukcje :)

Zależy mi na mieszkańcach wszystkich województw oprócz Mazowieckiego (liczba już wykorzystana)

http://cawi.cadas.pl/polskatradycja.pg

Jeżeli macie możliwość, dzielcie się linkiem ze znajomymi, na facebooku, twitterze czy google +.

Proszę umieście link na blogach. Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju pomoc :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Musiałem trochę nagiąć fakty, bowiem aktualnie jestem w swej chałupie na Podlasiu (jestem u siebie, więc tu też mieszkam), choć na lewym brzegu Buga. Ale, jak wyjdę za stodołę, to zobaczę Drohiczyn, a to już w województwie podlaskim.

Bardzo fajna ankieta, naprawdę mi się podobała.

No może jednak dla uściślenia dodam, że powstanie Chmielnickiego miało miejsce w 1648, a nie w 1643. Jednak je zaznaczyłem, uznając, że to literówka. Jeśli to miał być pomiar znajomości historii, to się nie udał.

No i może stała prośba - jeśli się skorzystało z naszej pomocy, to może w podzięce jakaś informacja o wynikach nam się należy?

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zastanawiam się jaki tytan intelektu uznał, że użytkownicy forum historycznego są grupą reprezentatywną? No ale w końcu to już jego sprawa co zrobi z wynikami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
jaki tytan intelektu uznał, że użytkownicy forum historycznego są grupą reprezentatywną?

Nie masz racji, to znaczy możesz ją mieć, ale na podstawie przekazanych nam informacji stwierdzić tego nie można.

Nie wiemy, jak badacz, czyli Bard, zdefiniował populację badaną. Oczywiście, jeśli będzie usiłował wyciągać z tej ankiety wnioski o "typowym Polaku", to bzdury wyciągnie, a nie wnioski. Jednak jeśli usiłuje się czegoś dowiedzieć o zainteresowaniu folklorem osób, interesujących się historią, to jak najbardziej trafił w sedno.

Oczywiście, teoretycznie rzecz biorąc, aby mieć rezultaty statystycznie weryfikowalne, powinien pobrać próbę losową z wszystkich obywateli RP, tak minimum 10 000, z tego z 1000 zadeklarowałoby, że interesuje się historią, a ze 100 wiedziałoby coś o Kłuszynie. Koszt gigantyczny, a efekt w zasadzie żaden, bo z próby 100-osobowej i tak możemy wyciągać wnioski +-10%.

Zwróć uwagę na prośbę Barda, by przekazać tę ankietę kolegom. To jest, opisany w literaturze, dobór próby metodą "kuli śniegowej", bardzo dobry, jeśli chcesz poznać opinie stosunkowo mało licznego, dość zamkniętego, ale jednak ważnego środowiska. Np osób, interesujących się historią.

To jest naprawdę bardzo trafnie skonstruowana ankieta, wiele rzeczy dałoby się w niej dostrzec, jak się dobrze poszuka.

No ale jeśli autor nie składa nawet prostej deklaracji, że nam wyniki przedstawi, to ...?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No ja w każdym razie ankietę wypełniłem gdyż jestem osobnikiem usłużnym jak nie przymierzając prezes sądu okręgowego.

O właśnie! Wydaje mi się, że narodziła się nowa świecka tradycja w postaci nowego przysłowia: "Usłużny jak prezes sądu okręgowego". Może trzeba to uwzglednić w ankiecie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bard   

Dziękuje za wypełnienie ankiety. Raport oczywiście zpostanie przekazany drogą mailową do twórców portalu historia.org.pl. Tak aby mogli rapot ten opublikować. Co do zarzutów na temat próby reprezentatywnej.

Po pierwsze jak zauważyliście pytania te nie są skonstruowane na wykazanie wiedzy (może poza kilkoma) lecz na przedstawieniu przez respondenta własnej opinii. Głównie ankieta miała być skierowana do osób, które ową tematyką się nie interesują. Jednak trochę się przeliczyłem i odzew był niewielki. Dlatego biorąc pod uwagę fakt, że ankieta nie ma na celu sprawdzenia wiedzy, ale wyciągnięcia wniosków postanowiłem uderzyć własnie do miejsce, gdzie może wzbudzić jako takie zainteresowanie :)

Na ten przykład: Jest pytanie o wydarzenia, które z nich uważasz za najważniejsze. Niezależenie od tego, specjalista z jakiej dziedziny odpowie na te pytania, wyniki będą reprezentatywne, przy uzyksaniu odpowiedniej liczby głosów. Tak jak pisałem większość pytań ma charakter informacyjny. Oceniać wiedzę można na egzaminach, w ankiecie powinną się uzyskiwać opinie. A te kilka dodatkowych pytań, no coż to są podstawy (może poza strojami ludowymi) :)

Dla zaspokojenia ciekawości, do chwili obecnej około 10% odpowiedzi uzyskały 2 grupy które mniejszościami etnicznymi nie są.

Natomiast w pytaniu o króla niecałe 58% wskazało poprawną odpowiedź. Ankiet jest już sporo, ale brakuje jeszcze drugie tyle aby mówić o próbie reprezentatywnej.

Edytowane przez Bard

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czemu miał służyć błąd w przytoczonych zwrotkach hymnu?

(...)

Dla zaspokojenia ciekawości, do chwili obecnej około 10% odpowiedzi uzyskały 2 grupy które mniejszościami etnicznymi nie są.

(...)

A co to znaczy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wypełniłam, bardzo podoba mi się, na kilku pytaniach poległam. Kompletnie nie znam się na strojach ludowych. Przekazałam poprzez facebook. Hmm, bot od razu podłapał i za mną tu powędrował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Też wypełniłam. Miła zabawa, bo nie wymaga zbytniego zaangażowania umysłowego ;) Zastanawia mnie, czy wśród ankietowanych znalazł się ktoś, kto rzeczywiście nie spotkał się z wymienianymi tradycjami (topienie Marzanny, dyngus, malowanie pisanek, chrzest...). Przychodzi mi do głowy jedynie obcokrajowiec mieszkający w Polsce.

Spodziewałam się chyba czegoś bardziej wnikliwego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eee... tam ,pośród 25 potraw "które uważasz za najbardziej tradycyjne dania polskie" - nie ma żadnej tradycyjnej polskiej.

:(

Najbardziej zadziwiły mnie: śledzie, czy to jest potrawa?

Jak i krokiety... krokiety: z czym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

...bigos wydawał mi się polski... :unsure:

Jeśli chodzi o króla postawiłam na Mieszka I i zastanawiam sie teraz czy aby zmieściłam się w owych 58%.

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Nie zmieściłaś się, sorry...

Kurczę! Czyli chodziło o króla koronowanego, a nie o władcę. Nie należy polegać na impulsach. Ale za to z zakresu ubiorów ludowych wypadłam bardzo dobrze, że nie wspomnę o czynnym udziale w niemal wszystkich tradycjach polskich ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bard   

Eee... tam ,pośród 25 potraw "które uważasz za najbardziej tradycyjne dania polskie" - nie ma żadnej tradycyjnej polskiej.

:(

Najbardziej zadziwiły mnie: śledzie, czy to jest potrawa?

Jak i krokiety... krokiety: z czym?

Hmm jestem zatem ciekawy, które twoim zdaniem są tradycyjne potrawy Polskie.

Co do śledzia, chodziło o oogól jako rybę, przyrządzoną na różne sposoby.

Śledź w occie, śledź w smietanie, śledź z jabłkami, śledź po kaszubsku. Bardziej chodziło, czy ryba ta uważana jest za tradycjne polską rybę.

Cieszę się, że jest odzew pozytywny. Jak mówi stare Polskie porzegadło "Jeszcze się taki nie narodził, coby wszystkim dogodził"

Wyświetl postUżytkownik Bard dnia 14 wrzesień 2012 - 17:00 napisał

(...)

Dla zaspokojenia ciekawości, do chwili obecnej około 10% odpowiedzi uzyskały 2 grupy które mniejszościami etnicznymi nie są.

(...)

A co to znaczy?

To znaczy, że w pytaniu o mniejszości etniczne, 2 z wymienionych tam grup które mniejszoścami etnicznymi nie są otrzymały już 10% głosów.

A czemu miał służyć błąd w przytoczonych zwrotkach hymnu?

Błędy się zdarzają, szczególnie jak czas goni. Tak samo jak z datą Powstania Chmielinickiego. Żaden z błędów nie był zrobiony celowo, ale w trakcie sprawdzania gdzieś to umknęło.

Mnie zastanawia, jaki był błąd w hymnie. Literówka, przeciniek czy może nie taką zwrotkę wrzuciłem. Jeżeli dodałem inną zwrotkę to może mieć faktycznie wpły na wyniki. Natomiast jeżeli to literówka czy błąd stylistyczny, to na wynik wpływu mieć nie będzie, a za błąd przepraszam :)

Też wypełniłam. Miła zabawa, bo nie wymaga zbytniego zaangażowania umysłowego ;) Zastanawia mnie, czy wśród ankietowanych znalazł się ktoś, kto rzeczywiście nie spotkał się z wymienianymi tradycjami (topienie Marzanny, dyngus, malowanie pisanek, chrzest...). Przychodzi mi do głowy jedynie obcokrajowiec mieszkający w Polsce.

Spodziewałam się chyba czegoś bardziej wnikliwego.

Pierwsza wersja ankiety była bardziej wnikliwa, ale po przemyśleniu pewnych pytań, zrezygnowałe z otwartych. Stąd pytania gdzie są długie listy. Fakt pytanie o obrzędy powinno być inczaej sformuowane. Przy następnej okazji (ankiecie) to poprawie.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Bardziej chodziło, czy ryba ta uważana jest za tradycjne polską rybę.

Podoba mi się, na tej samej zasadzie można rozważać, czy wieprzek jest tradycyjnie polskim zwierzęciem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.