Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Marek Jakubiak od kilku już lat stara się przekonać urzędników kancelarii Prezydenta, aby wydali zgodę na postawienie przed Pałacem Prezydenckim warty honorowej w postaci dwóch husarzy. Czy pomysł wart jest zrealizowania?

https://historia.org.pl/index.php/wiadomosci/wiadomoci/inne/3246-husaria-przed-paac-prezydencki.html

Co Wy na to? Promocja historii, czy Disneyland? Jest jakaś tradycja husarskiej straży, ew. wzorce w innych krajach? Francja i kirasjerzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marek Jakubiak od kilku już lat stara się przekonać urzędników kancelarii Prezydenta, aby wydali zgodę na postawienie przed Pałacem Prezydenckim warty honorowej w postaci dwóch husarzy. Czy pomysł wart jest zrealizowania?

Jestem za ( 3 x tak ) a gdyby Gajowy się na to zdecydował miałby mój głos w przyszlosci . :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To przedstawię argumenty obu stron w skrócie. Zwolennicy mówią o promocji historii i nawiązaniu do wspaniałych czasów. Przeciwnicy mówią, że to ośmieszanie się, to tak jakby we Włoszech przed pałacem byli pretorianie, a w Norwegi wikingowie. Historię husarii można promować inaczej, bo zachodni dziennikarze by to najpewniej wyśmiali (a efekt miał być inny). Ponadto husaria jest związana z końmi, a nie piechotą, także tutaj mamy sprzeczność i zamiast promować jazdę, byśmy promowali husarię jako piechotę. Co prawda istnieją jakieś źródła jakoby husarze, gdzieś warte wystawiali, ale nie wiąże się to z jakąkolwiek tradycją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak dla mnie to taką wartę można by wystawiać co najwyżej przy okazji świąt państwowych - np. 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, plus może dodatkowe 3-4 daty związane z jakimiś ważnymi rocznicami (które co roku mogłyby się zmieniać, żeby nikt nie marudził, że ktoś wyżej stawia pewne wydarzenia nad innymi). Byłaby i promocja historii, i zachowano by powagę. Bo tak to średnio widzę ten pomysł. Na początku podejrzewam mielibyśmy pół na pół podziwu i żarcików, a po jakimś czasie przyszłoby znudzenie. Ot warta jak warta. Ale już nawet pomijając to, czy to cokolwiek ośmiesza czy nie, bo to rzecz gustu, to jednak szczerze współczułbym tym, którzy mieliby tam stać przy upałach powyżej 30 stopni, czy mrozach -20.

No ale ja się nie znam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Ponadto husaria jest związana z końmi, a nie piechotą, także tutaj mamy sprzeczność i zamiast promować jazdę, byśmy promowali husarię jako piechotę.

No to może zamiast husarii piechota wybraniecka?

A poważnie to podzielam zdanie Albinosa. Z okazji Świąt i owszem. Na co dzień - bez sensu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja też się przychylam do zdania Albinosa, dobrze by było, by husarze może nie tyle pełnili wartę, co np. mieli konny uroczysty przejazd jak ułani w trakcie świąt narodowych. Nie byłby zarzutów o Disneyland, a byłaby promocja husarii a zarazem duża atrakcja dla widzów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mi się ten pomysł zupełnie nie podoba. Poza tym zastanawia mnie - kto miałby być przebrany za owych husarzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mi się ten pomysł zupełnie nie podoba. Poza tym zastanawia mnie - kto miałby być przebrany za owych husarzy?

To akurat żaden problem, mamy oddziały reprezentacyjne, to i w zbroi husarskiej by się pokazali. We Francji przy większych imprezach są kirasjerzy, u nas mogliby być husarze. To akurat fajny pomysł, stała warta to niestety ze względów jakie przytoczono powyżej nie jest najlepszym pomysłem, zbyt dużo minusów w porównaniu z plusami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko Jarpenie, czy to że przebrani mają być żołnierze to opinia pomysłodawcy/ców całej imprezy czy po prostu Twoja interpretacja?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zyxu   

Disneyland... fajne określenie, coś w tym jest. Jestem przeciw, ponieważ:

- do wart honorowych i uroczystości państwowych wystarczy batalion reprezentacyjny i Szwadron Kawalerii WP nawiązujący do II RP (może należałoby dopracować protokół dyplomatyczny, by położyć większy nacisk na szwadron?);

- husaria wizualnie nie pasuje do Pałacu Prezydenckiego (lepsze byłaby jazda i piechota XIX-wieczna);

- to rozrzutność, kolejny pomysł na wydawanie pieniędzy. Tylko czy tych pieniędzy przybędzie? Raczej nie, a z kolei dzielenie stałej puli na 1500 inicjatyw to bezsens. Lepiej dopilnować Szwadronu i to z niego zrobić jednostkę reprezentacyjną pełną gębą - taką co będzie przy wizytach, uroczystościach, a i popisze się wysokiej klasy ujeżdżeniem (zbiorowym i indywidualnym);

- husaria to jazda specyficzna z wyglądu, pewnie bardzo dziwna dla obcokrajowców, a i porównywanie do kirasjerów czy straży brytyjskiej królowej jest naciągane. Tamte formacje są wtopione w pamięć historyczną/filmową/kulturową europejczyka bardziej niż husaria. Takich wtopionych obrazów trzeba się trzymać. Wystawianie postaci wyjętych z filmów kostiumowych (i płaszcza i szpady) jakoś się nie przyjmuje.

A jeśli pomysłodawca chce paradować z oddziałem husarii, to kto mu broni? Grupy rekonstrukcyjne uczestniczą przecież w defiladach na Placu Piłsudskiego - droga wolna. Pewnie w Muzeum Wojska Polskiego na 15 sierpnia też by mu wygospodarowali trochę miejsca, by mógł promować historię i husarię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Całej akcji przewodniczy, Radosław Sikora; https://www.facebook.com/HusariaPrzedPalac

Można poczytać, argumenty; za i przeciw, dać 'Lajka', skrytykować, poprzeć, słowem pełny stragan.

Osobiście jest mi to całkowicie obojętne. Jak będzie OK. Jak nie też OK.

Pozdr.

M.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie niezależnie od intencji pomysłodawcy, kwestie wart i asyst honorowych podlegają Dowództwu Garnizonu Warszawa - zatem powinni to być żołnierze.

A pomysł kuriozalny, jakkolwiek można by podać wiele przykładów jak to husaria walczyła spieszona, jak nie zawsze kopią robiła to sens tej formacji był inny. By oddać jej ducha warta winna mieć kopię, w takiej sytuacji nie bardzo wyobrażam sobie oddawanie salutu. Pozbawiając z przyczyn praktycznych wartę kopii trzeba by wydawać foldery dla turystów; skoro ma to być promocja Polski i wspomnianej formacji; gdzie trzeba by tłumaczyć, że żołnierz stojący na warcie to w zasadzie nie wygląda tak ja powinien itd.

Z tym współczuciem nie przesadzajmy, w Watykanie jakoś wytrzymują.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.