Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Marek Aggrypa

Bitwa pod Worsklą 1396

Rekomendowane odpowiedzi

Bitwa pod Worsklą wielka porażka krucjaty pod przewodnictwem Witolda.Zginęło w niej wielu Polaków w tym sławny Abraham Socha.Powołana przez papieża Bonifacego IX.Co o niej sadzicie?Dla mnie beznadziejnie poprowadzona przez Witolda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bitwa pod Worsklą wielka porażka krucjaty pod przewodnictwem Witolda.Zginęło w niej wielu Polaków w tym sławny Abraham Socha.Powołana przez papieża Bonifacego IX.Co o niej sadzicie?Dla mnie beznadziejnie poprowadzona przez Witolda.

Po pierwsze to nad Worsklą, bo to rzeka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Zginęło w niej wielu Polaków w tym sławny Abraham Socha.

(...)

A czym sławny?

Byli tam znacznie znamienitsi czy równi rangą: Spytko z Melsztyna, Sędziwój Ostroróg, Jan Głowacz z Łążenic, Hanusz z Dąbrowy, wreszcie komtur Markward Sulzbach.

Późniejsza utrata Smoleńska za sprawą ks. Juryja Światosławicza i Olega Razańskiego - to był już duży problem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czynimy błąd merytoryczny - to warto by ktoś nam go uzmysłowił, przecież kuriozalnie brzmiałby tytuł wątku: "Cud pod Wisłą" - nieprawdaż?

Ja zaś nie poprawiam a jedynie zadaję pytanie czym się wsławił ów Abraham Socha w porównaniu choćby do "sławnego Leliwity" jak to pisał Antoni Prochaska.

Tak na marginesie, nurtuje mnie pytanie skąd użytkownik Marek Agryppa zaczerpnął informację, że bitwa nad Worlską odbyła się w roku 1936?

Skoro główne działania podjęto dopiero zimą 1397 roku, a i układ z Tochtamyszem (szerzej: A. Prochaska "Z Witoldowych dziejów. I. Układ Witolda z Tochtamyszem 1397 r.", "Przegląd Historyczny" T. XV, z. 3, 1912) co do odzyskania ord Krymu, Kazania, Azowa czy Astrachania ustanowiono po roku 1936.

Nie jest też tak, że papież powołał krucjatę co zapoczątkowało wojenne działania Witolda.

Krucjatę obwołano już po początkowych zwycięstwach Witolda, papież został uwiadomiony o tych m.in. przez elekta poznańskiego Wojciecha Jastrzębca.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ok,może się pomyliłem.Abrahama Sochę dałem na przykład.A czym się wysławił możesz przeczytać w książce Dariusza Piwowarczyka ,,Poczet rycerz polskich XIV i XV ''od strony 47 do 60.Jak nie będziesz mógł nigdzie nabyć tej książki mam nadzieje,że będzie w internecie :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie: "może", a: "na pewno"... prawidłowa data bitwy widnieje nawet na Wiki.

A po co odsyłać mnie do lektury, zwłaszcza że wiadomym jest, iż jestem leniwy i w ogóle mało czytam, nie lepiej zrelacjonować to samemu?

A co tam pan Piwowarczyk pisze na stronach od 47 do 60 o herbie owego "penis domini Abraham palatini Plocensis", bo mnie się zdaje, że jeśli chodzi o tego sławnego wojewodę; nie negując przecież że doszedł do wysokiego urzędu; mamy niezwykle mało informacji co do tego jakim znakiem się pieczętował.

Może się mylę, niech mnie zatem kolega Marek Agryppa poprawi, ale czy nie jest tak, że jego herb (: Nałęcz) wywodzimy w zasadzie z jednego zdania o jego hipotetycznym bracie: "Jasko Fortuna subiudex zacroczymiensis h. Nałęcz"?

A co do bitwy - jak można było nie rozpoznać przejść przez rzekę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.