Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Lokale i zbiórki, czyli "Godzina W" a rzeczywistość

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Oglądając ostatnio po raz już nie wiem który "Godzinę W" złapałem się na tym, że dotąd jakoś tak bez zastanowienia się przechodziłem obok sprawy zajęcia czyjegoś mieszkania przez grupę przygotowujących się do ataku Powstańców. Zazwyczaj we wspomnieniach spotykam się z informacjami, że lokal, który został wyznaczony do zbiórki tego czy innego oddziału, należał a to do jednego z żołnierzy, a to do kogoś z jego rodziny, a to był jakiś punkt kontaktowy itd. Ogólnie było to mieszkanie/miejsce, do którego oddział miał wcześniej dostęp, i to w miarę swobodny. A tutaj w filmie mamy zgoła odmienną sytuację. Mieszkanie należy do obcych ludzi, którzy zostają zmuszeni do udostępnienia mieszkania. I tutaj zastanawiam się, czy takie sytuacje miały miejsce w rzeczywistości? Bo że podczas okupacji konspiratorzy potrafili tak zajmować mieszkania dla swoich potrzeb, na kilka godzin, to wiem (ot chociażby likwidacja "Lasso" przez Kedyw OW AK). Ale czy przed Powstaniem także?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie znając konkretów rozpatruję to jedynie teoretycznie.

Przecież wiele obiektów trzeba było obserwować i z jakiegoś miejsca atakować, trudno oczekiwać by wszystkie takie lokale były w dyspozycji konspiracji, zwłaszcza te najbliżej obiektów o charakterze wojskowym.

Mnie zatrważa ta prowizorka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Przecież wiele obiektów trzeba było obserwować i z jakiegoś miejsca atakować, trudno oczekiwać by wszystkie takie lokale były w dyspozycji konspiracji, zwłaszcza te najbliżej obiektów o charakterze wojskowym.

Owszem, przy czym nie zawsze trzeba było posiadać lokal w bezpośrednim sąsiedztwie punktu/rejonu do opanowania. Ot weźmy chociażby oddziały "Radosława", które zbierały się najpierw w mieszkaniach oddalonych od miejsc zbiórki, po czym przechodziły tam grupkami. W "Koszcie" to samo. Trochę wspomnień z Powstania już czytałem, ale ani razu nie spotkałem się z sytuacją przedstawioną w "Godzinie W", czyli wchodzeniem do czyjegoś mieszkania (prywatnego) godzinę-dwie przed wyznaczonym momentem uderzenia. Stąd właśnie moje pytanie o to, czy ktoś natrafił na taki przypadek w źródłach. Bo że czysto teoretycznie jest to do obronienia, to wiem ;) Z drugiej strony też można zastanowić się, też czysto teoretycznie, w jak wielu przypadkach coś takiego było potrzebne. W końcu tych oddziałów nie rzucano po całym mieście ot tak, tylko każdy miał już wcześniej swój wyznaczony rejon, w którym jakieś lokale zapewne posiadał, czy to prywatne czy organizacji.

Najbliżej sytuacji opisanej w "Godzinie W", z tych przykładów które znam, jest początek Powstania Oddziału Dyspozycyjnego "A", który aby zaatakować magazyny na Stawkach musiał wcześniej opanować gmach Urzędu Celnego przy Inflanckiej 6, co też zrobiono około godziny 16.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.