Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Samuel Łaszcz

Tytuł PRL-owskiej książki o Katyniu

Recommended Posts

W jednym z wywiadów prof. Eisler powiedział:

W latach sześćdziesiątych ukazała się w Polsce, w sporym nakładzie, książka (przekład z duńskiego), której autor opisywał ze szczegółami, jak esesmani zabijali polskich oficerów w Katyniu (http://niniwa2.cba.pl/komunizm_o_propagandzie_prl_jerzy_eisler_ipn.htm).

Czy ktoś zna nazwisko autora i tytuł książki, o której mówił prof. Eisler?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Nic dziwnego, że owa książka ukazała się w takim nakładzie, skoro za massengroby w Katyniu odpowiada Hitler. W końcówce komuny ukazała się publikacja Czesława Madejczaka DRAMAT KATYNŚKI, Książka i Wiedza, Warszawa 1989.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie wystarczy Samuelu zajrzeć do odpowiednich zszywek (z lat wojennych) "Ugens Nyt", tam też tak pięknie towarzysze pisali o Katyniu i Polakach, choćby o: "Hitlerze i jego polskich pracownikach"* (nr z 25 IV 1943 r.).

Od zakończenia wojny do rozpadu ZSRR, w samej Danii napisano około 31 artykułów poświęconych Katyniowi i pojawiły się jedynie dwie książki duńskich autorów poświęcone bezpośrednio tej tematyce. Żadna z nich nie mogła być rozpowszechniana u nas w latach sześćdziesiątych, jako że wydane zostały w: 1984 i 1989 r. (1987).

Wydaje się, że chodzi o jakieś wspomnienia duńskiego komunisty gdzie kwestia Katynia jest jedną z wielu tam opisywanych.

Gdybym musiał "strzelać", to wskazałbym na znanego towarzysza co to nosił nazwisko jak pewien bardzo znany arystokratyczny prawnik w służbie Canarisa.

;)

*- czytaj: rząd londyński

Share this post


Link to post
Share on other sites

A umiejętność szukania materiałów zanikła pośród polskiej lewicy rewolucyjnej tak daleko, że jedynie potrafią cytować materiały ze stron lewicowych a jak chodzi o samodzielne znalezienie innych materiałów to muszą się posiłkować wrażymi prawicowcami... ciekawe?

Są to: "Katyn : kronikker om mordet på polske soldater i 1940 i Sovjetunionen" i praca Tima Toftekærs'a z 1987, rozszerzona potem do publikacji z 1989 roku.

Chyba nie będzie problemu ze znalezieniem - jaki to tytuł?

Atoli te pozycje nie usatysfakcjonują użytkownika Łaszcza - wskazuję bowiem na sprawstwo władz ZSRR...

A w poszukiwaniu publikacji co to mają dać asumpt do rewizjonistycznych poglądów kolegi Łaszcza i udowadnianiu, że zbrodnia katyńska to dzieło Niemców, a Dzierżyński - to był człek który wszystkich ratował i nic nie wiedział o zbrodniach swego resortu - uczestniczyć nie zamierzam.

Zagadkę autora duńskiego - niech kolega sobie sam rozwikła, chyba inteligencji po stronie lewicy rewolucyjnej nie brakuje?

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Jej efekt propagandowy był żaden skoro nikt o niej nie pamięta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zasadzie zupełnego gdybania - w roku 1971 ukazały się wspomnienia członka duńskiego ruchu oporu C. Madsena - "Prawo i bezprawie". Być może w tej książce pojawia się ten wątek.

Choć watpię, mimo że czytałem ją b. dawno temu i praktycznie nic nie pamiętam - to pewnie wzmianka o Katyniu powinna mi utkwić w pamięci. Ale gwarancji żadnej odnośnie do takowego utkwienia nie daję, bo tak jakby już dziesięciolecia minęły...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdybanie błędne... skoro tytuł miał być propagandowo rozpowszechniany w latach 60-tych.

A ja wiem kto ów... ale lewica nie płaci mi za wyszukiwania.

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję Bruno za sugestię.

A jeśli kolega Secesjonista nie ma zamiaru pomóc, to niech nie pisze i nie wywyższa się swoją wiedzą.

Edited by Samuel Łaszcz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Secesjonista nie wywyższa się bo sam nie wie na pewno o jakiej książce mówi Eisler, za to wie jaki duński komunista znany był z tego, że pisywał o winie Niemców za Katyń i jego książki wydawane były właśnie około lat 60-tych.

Sugestia Bruno jest błędna patrząc na lata.

Ciekawym jest, że lewica udaje się na poszukiwania swych lektur nawet do prawicy bo sama nie potrafi znaleźć odpowiednich tytułów - i to mnie bawi.

A pomóc - w Twej krucjacie rewizjonistycznej nie mam zamiaru.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Pewnie tym postem nic nie wniosę. :(

Wieki temu czytałem wspomnienia radzieckiego dowódcy niskiego szczebla ( brygada pancerna?). Dowiedzieli się o zbrodni katyńskiej i byli obużeni.

Ofiary miały w głowach otwory po dziewięciomilimetrowych kulach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla zainteresowanych zagadnieniem - duńskie opracowanie z listą publikacji w tamtejszej prasie - związanych z Katyniem (także Ugens Nyt i Land og Folk). http://rudar.ruc.dk/bitstream/1800/2296/1/Master%20-%20Speciale220107%20And.pdf

Co nas nadal nie zbliża do tajemniczej "katyńskiej" książki duńskiego autora, opublikowanej w PRL, a opierającej się na burdenkowskiej mistyfikacji.

Sugestia Bruno jest błędna patrząc na lata.

Gdyby to zagadnienie mnie bardziej interesowało, to jednak tą książkę bym sprawdził. 1971 to blisko lat 60. a przecież prof. Eisler w swej bardzo ogólnej wypowiedzi nie udzielał konkretnych wskazówek bibliograficznych. A moim zdaniem, jeżeli taki wątek się pojawił w jakiejkolwiek duńskiej książce (przetłumaczonej w Polsce), to jako dosyć poboczny. Na zasadzie "a przy okazji zobaczcie prawi Duńczycy, jak niemieccy okupanci i Helge Tramsen kłamią (kłamali) w sprawie Katynia". Choć nie należy wykluczyć, że to właśnie był powód jej przetłumaczenia na polski.

A ja wiem kto ów...
bo sam nie wie na pewno

Nie wiem, ale nie powiem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.