Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Ados

Broń piechoty 1939

Rekomendowane odpowiedzi

Ados   

Co sądzicie o naszych karabinach czy waszym zdaniem mieliśmy takie z których możemy się pochwalić czy była to broń przestarzała jak na tamten okres ? Większość broni pochodziła jeszcze z I wojny światowej

post-1351-1166352115.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Czy ja wiem? Samych Mauserów (a więc wszystkich jego odmian, poczynając od wz.98 i wz.98a, poprzez wz.98 PWU, do wz.29, wliczając zarówno karabiny, jak i karabinki) było około 900 000 szt. Czy były przestarzałe - moim zdaniem - nie (takich samych lub zbliżonych używali np. Czesi, Jugosłowianie, Finowie, czy sami Niemcy). Nieco starsze mieliśmy porosyjskie Mosiny - około 764 000 szt. Były też Lebele (145 000 szt.), Berthiery (93 000 szt.) i Manlichery (21 000 szt.). Więc chyba z tym uzbrojeniem w ręczną broń palną nie było tak źle.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Zgadzam się ale czy nie sądzisz że armia powinna posiadać karabiny maszynowe których jak wiem było niewiele. W walkach w mieście w budynkach bardziej są potrzebne pistolety maszynowe bo jest 2 Polaków z Mauzerami i jest w jakimś pomieszczeniu 5 Niemców Polacy zabiją 2 szkopów ale za to Niemiec krótką serią zabije naszych. Jak wiem Polacy posiadali około zaledwie 50 sztuk karabinu maszynowego Mors o innych nie wiem. Dzięki za odpowiedź. Piszcie wszyscy więcej bo wiem że jest to taki temat że możecie pisać o każdej broni o ich zaletach i wadach

pozdrawiam

post-1351-1166365578.gif

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wszystko to co piszesz jest prawdą, ale zwróć uwagę na sytuację w jakiej Polska znajdowała się w ciągu tego dwudziestolecia. Nasz przemysł zbrojeniowy tak na dobrą sprawę zaczął się rozwijać dopiero w latach 30. Wtedy było już za późno na rozwinięcie siły zbrojnej do takiego poziomu, aby nasza armia była zdolna do przeciwstawienia się napastnikowi. I tak udało nam się dużo osiągnąć w tak krótkim czasie. A przecież broń piechoty to nie wszystko. Pozostawało jeszcze lotnictwo i siły pancerne. Co do tych Morsów to o ich niewielkiej liczbie świadczy fakt, że jedyny zachowany egzemplarz zachował się w zbiorach MWP w Warszawie. Bardzo ciekawym elemntem jego konstrukcji był fakt automatycznego zwalniania magazynku po wystrzeleniu ostatniego naboju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Zgadzam się i właśnie z tego powodu bardzo żaluje dzięki za wiadomość namów innych aby podzielili się swoimi wrażeniami. A jak sądzicie że jestem za młody że nic nie wiem to się mylicie bo tym okresem się długo interesuje dużo czytam i kupuje książek na ten temat oraz przeglądam strony więc piszcie bo może dlatego tak mało odpowiadacie pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Zgadzam się ale czy nie sądzisz że armia powinna posiadać karabiny maszynowe których jak wiem było niewiele.

Powinna, jak najbardziej - ale czy naprawdę było ich tak niewiele? Weźmy na "tapetę" dwa charakterystyczne, łatwo rozpoznawalne modele:

rkm wz.28 "Browning". Przy zakupie odBelgów około 8500 szt. , wyprodukowaliśmy ponad 10 400 szt . na licencji. W/g oficjalnych danych do września 1939r. dostarczono wszelkim formacjom około 20 000 szt. rkm. Moim zdaniem, na nasze przedwojenne warunki - to dobry wynik (choć mógłby być lepszy).

ckm wz.30 "Browning" - kolejna charakterystyczna broń, kojarzona z wrześniem 1939r. Posiadaliśmy ich około 8 000 szt. I tu się zgodzę - to było zdecydowanie za mało.

W walkach w mieście w budynkach bardziej są potrzebne pistolety maszynowe bo jest 2 Polaków z Mauzerami i jest w jakimś pomieszczeniu 5 Niemców Polacy zabiją 2 szkopów ale za to Niemiec krótką serią zabije naszych. Jak wiem Polacy posiadali około zaledwie 50 sztuk karabinu maszynowego Mors o innych nie wiem.

We wrześniu 1939r. w walkach miejsko - ulicznych (zdobywanie budynków i pomieszczeń) nie była używana indywidualna broń maszynowa z prozaicznego powodu - Niemieckie Schmeissery (MP40) jeszcze nie były w użyciu, a naszych "Morsów" nie zdążono wyprodukować w ilościach potrzebnych wojsku.

Jak wiem Polacy posiadali około zaledwie 50 sztuk karabinu maszynowego Mors o innych nie wiem.

"Morsów" faktycznie wyprodukowano około 50 szt. - były to doskonałe pm-y (w założeniach miały wejść początkowo na wyposażenie naszych wojsk pancerno - motorowych). Ale był też prototyp innego, nowoczesnego karabinka - karabinek samopowtarzalny (!) 7,92 wz.38m.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

dzięki za wiadomosc lecz na pewno każdy by chciał by polscy żołnierze obronili granic naszego narodu bo na pewno sam wiesz co było po 1945 i jaki to był dla polaków okres walki z komunizmem. Piszcie więcej narazie tylko piszą 2 osoby piszcie co wiecie fajnego i ciekawego

pozdrawiam :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
"Morsów" faktycznie wyprodukowano około 50 szt.

Dokładnie 52 sztuki. Aż 39 otrzymała Komisja Doświadczalna przy CWP w Rembertowie. Część z nich otzrymał 3 Samodzielny Batalion Piechoty z Rembertowa, użył ich podczas oborny Warszawy. Dwa trafiły do ośrodka Spadochronowego w Bydgoszczy a reszta do kompanii sztabowej 39 DP.

Ale był też prototyp innego, nowoczesnego karabinka - karabinek samopowtarzalny (!) 7,92 wz.38m.

Z tego co udało mi się wyszperać to zaczęto je produkować w '38 w Radomiu i w zbrojowni nr. 2 na Pradze. Podobno wyprodukowano kilkaset sztuk. Po zakończeniu walk część z nich przejęli Niemcy. Po wojnie na wsutek błędu większość z nich zosała zniszczona, do dzisiaj zachowało się ledwie kilka sztuk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

z tego wynika że Polacy mieli dobra nawet bardzo dobrą broń tylko było ich mało ale nawet za to powinniśmy ich podziwiać bo jak na nasz przemysł i to że polska odzyskała niepodleglosc 1918 roku i jeszcze musiała walczyć w 1920 z Rosja bolszewicka no to jak na taki kraj to szybko potrafila cos robic i dzieki temu tak dlugo sie bronilismy mimo tego ze 17 września Związek Radziecki zadał nam "nóż w plecy" dzięki za wiadomość jak narazie tylko ty piszesz i drugi gość za to wielkie dzieki :P

//Albinos używaj przecinków, to naprawdę nie boli, tak samo z zaczynaniem zdań od wielkiej litery, o pisaniu nazw państw z wielkiej litery nie wspominam, więcej uwagi na przyszłość

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
tylko ty piszesz i drugi gość za to wielkie dzieki

I drugi gość ci tez dziękuje za miłą konwersację :P

A tak dla ciekawostki: porównanie w nasycenie bronią maszynową naszego pułku ułanów, i jego niemieckiego odpowiednika (mniej - więcej) batalionu piechoty piechoty:

pułk ułanów: rkm - 17 szt. ckm - 12 szt.

niemiecki baon piechoty: rkm. - 36 szt. ckm - 8 szt.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
pułk ułanów: rkm - 17 szt. ckm - 12 szt.

Co do tych 12 ckm-ów to zgoda, ale przypomnij mi jak to było z tymi rkm-ami, nie mogę się za Chiny Ludowe doliczyć aż 5?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Tzn.? 17 rkm. wz. 28, po 3-4 na szwadron,.To akurat są dane z nielubianego przeze mnie M. Palucha. Za to znacznie ciekawiej przedstawia się sprawa porównania siły ognia polskiego i niemieckiego pp.:

pułk polski (3594 żołnierzy): rkm. - 87 szt., ckm. - 36 szt.

pułk niemiecki (2770 żołnierzy): rkm. - 90 szt., ckm - 36 szt.

A więc niemal po równo !

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Dobra będę pisał normalnie. Ale moim zdaniem ważne jest to co sie pisze, a ja mam dopiero 13 lat jak wiesz i z polaka dobry nie jestem, ale za to z historii tak i dlatego tu pisze więc to zrozum pozdrowienia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Ale moim zdaniem ważne jest to co sie pisze, a ja mam dopiero 13 lat jak wiesz i z polaka dobry nie jestem, ale za to z historii tak i dlatego tu pisze więc to zrozum

Nie ukrywam - bardzo mi to imponuje - w wieku 13 lat interesować sie Wojną Obronną 1939r. (zagadnieniem jakże trudnym, i zarazem arcyciekawym) - ho, ho... :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

A co sądzisz o tym co napisałem w temacie "Wojska powietrzno desantowe w Polsce czy może o tym słyszałeś ??

[ Dodano: 2006-12-20, 19:44 ]

A co z Browningiem ??? Polacy do Belgijskiego dodali kilka swoich zmian. Był bronią lubianą przez żołnierzy za celność, ale miał jedną wadę posiadał mały magazynek i przez to ograniczał możliwość prowadzenia ognia zaporowego. Po "Wojnie obronnej" przejęte przez Niemców egzemplarze weszły do jednostek III Rzeszy pod nazwą IGM 28 (p) Pozdrawiam i zapraszam jeszcze do dyskusji :P

post-1351-1166442682.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.