Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pipen15

Jaki układ polityczny po 1923 r. był wstanie ochronić Polskę?

Rekomendowane odpowiedzi

pipen15   

Że ktoś upadł na głowę ;)

Pominę, że zdaje się nie o tym dyskurs się toczy...

A podawanie liczebności Polaków w XIII wieku, jest ok?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Temat jest na najlepszej drodze do tego, aby go zamknąć. Proszę wziąć to pod uwagę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A podawanie liczebności Polaków w XIII wieku, jest ok?

Ale... O co chodzi? Jest okay, jeśli się mówi o XIII wieku na ten przykład, ale my tu o XX wieku jak rozumiem. Poza tym, to Ty Drogi Kolego odwołujesz się do średniowiecza właśnie ;)

Przepraszam najmocniej Admina za OT, ale nie ja go zacząłem.

Edytowane przez Albinos
Się nie gniewam się ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Ale... O co chodzi? Jest okay, jeśli się mówi o XIII wieku na ten przykład, ale my tu o XX wieku jak rozumiem. Poza tym, to Ty Drogi Kolego odwołujesz się do średniowiecza właśnie ;)

Przepraszam najmocniej Admina za OT, ale nie ja go zacząłem.

Widzisz, jak by zapytać kogoś w X czy XIII wieku o to czy jest Polakiem, to jaką uzyskał byś odpowiedź? Albo ilu w XI wieku było Białych Chorwatów, a ilu Polaków na ziemiach Królestwa Polskiego? I jak na, to pytanie można, by odpowiedzieć wtedy?

Natomiast policzenie szacunkowe PKB, moim zdaniem jest bardziej uzasadnione, jak posługiwanie sie językiem świata ukształtowanego wiele wieków później odnośnie narodu i przynależnośći.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ludzie w średniowieczu - w porządku, szacowanie PKB - bez sensu. Ale zupełnie nie rozumiem, co to ma do rzeczy w kwestii układu politycznego w dwudziestoleciu międzywojennym, czyli tematu, który sam założyłeś. Skoro to Twój Pipenie temat, to chyba Tobie powinno zależeć przede wszystkim, na jego właściwym ukierunkowaniu ;)

Przypomnę więc, że omawiana była sytuacja geopolityczna i ekonomiczna (w pewnym sensie) Europy, z naciskiem na region środkowo-wschodni. Mamy chyba problem ze zdefiniowaniem sytuacji wyjściowej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Diagram pokazujący przyrost szacowny pkb w Polsce 1914 i 1939 r. to chyba najbardziej znany, nawet w szkolnych książkach, poglądowy obraz rozwoju II RP, nie udało sie odrobić strat wojennych. I ja sie kompromituje? Przyjacielu.

Konkretniej...

O ile zwiększyło się zadłużenie i w jakich bankach (krajach) w związku z wojną polsko-sowiecką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Konkretniej...

O ile zwiększyło się zadłużenie i w jakich bankach (krajach) w związku z wojną polsko-sowiecką.

Jesli interesuje cie to tak szczegółowo, to myśle, że nie jest problemem sprawdzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie niezmiernie - czy opierasz swe stwierdzenia na znanych ci faktach i potrafisz je udowodnić, czy jedynie operujesz pustosłowiem.

Zatem powtórzę: konkretniej z sumami i miejscem pochodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się Mój Drogi, że kolega pipen15 raczej Ci nie odpowie ;)

Chyba zdał sobie sprawę z banialuków jakie nawypisywał. Moim zdaniem, informacje, o których pisze wcale nie są tak łatwo dostępne. Ja np. jeśli chodzi o pożyczki zagraniczne to wiem tylko o kredycie od Francji w kwocie 375 mln. Franków Francuskich z 1919 roku, powiększonej w roku następnym, lecz nie wykorzystanym w kwocie zwiększonej w pełni. Stanowiło to mniej więcej 1% ogólnych wydatków Francji w 1920 i zdaje się ok. 10% budżetu Polski za ten sam okres (budżet Polski w 1920 ok. 12 mld. Marek Polskich, czyli +/- 3 mld. Franków Francuskich). Popraw mnie proszę jeśli się mylę, bo dość karkołomnie to liczyłem. Zresztą inflacja, która panowała wtedy zarówno w Polsce jak i we Francji czyni nieliche psikusy.

Następna pożyczka w kwocie 400 mld. Franków Francuskich wynikała z konwencji wojskowej podpisanej pomiędzy Polską a Francją w 1921.

Brytyjczycy dostarczyli nam nieco sprzętu za darmo, Francuzi sprezentowali nam wyposażenie Armii Hallera. Z innymi krajami mieliśmy barter, np. z Austrią wymieniliśmy karabiny i amunicję za ziemniaki, z Węgrami amunicję za węgiel. Amerykanie sprezentowali nam znowuż zboże.

No ale moja wiedza jest dość nikła, na dodatek mogłem się rąbnąć, więc jeśli kolega pipen15 wie coś więcej i ma na to źródła, to ja z przyjemnością wysłucham :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Międzymorze - dość aktualny temat, pragnę przypomnieć.

Myślicie, że środkowa Europa jest w stanie współdziałać? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.