Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Chorągiew Gończa z czasów Grunwaldu.

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Witam!

Prof, Nadolski napisał, że Chorągiew gończa, służyła jako harcownicy, straż przednia, do wstrzymania walki i pościgu, zadania jak dla chorągwi lekkiej.

Czy była to chorągiew o lżejszym uzbrojeniu, czy normalna chorągiew tego okresu, wyspecjalizowana w/w zadaniach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

A, czy nie była to chorągiew wyznaczona do tego typu zadania w danym momencie?

Oto chodzi, że nic więcej na ten temat nie wiem. Kiedyś ktoś na Forum Frehy wspomniał, że to była chorągiew prywatna króla, ale nie mogę odnaleźć tej rozmowy na Fresze.

W pewnym sensie mogła to być prawda, bo chyba trochę takie nierycerskie zadania ona wykonywała, a rycerzowi na żołdzie króla łatwiej rozkazywać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Aj, gdzieś kiedyś o tym czytałem, zdaje się w 2010, bo byłem pod Grunwaldem w Chorągwi Gończej, to się zainteresowałem.

Z tego co pamiętam, to była jedna z chorągwi królewskich, tzw. dworskich. Nazwa jest znacznie starsza niż Grunwald. I zdaje się, ze pierwotnie ona faktycznie była lżejsza, służyła do zwiadu i pościgu, ale z biegiem lat pełniąc też funkcje ochrony króla stała się jego własną chorągwią. Można więc chyba przypuszczać, że stała się przez to normalną chorągwią rycerską (tyle, że królewską). Była mniejsza liczebnie od Krakowskiej Chorągwi Nadwornej, ale to właśnie te dwie chorągwie plus "przyboczna" stanowiły pod Grunwaldem grupę dworską. Nie sądzę, aby pełniąc tak ważne zadania była jakoś specjalnie lżej uzbrojona. Może na tyle, na ile np. wymagałaby osłona ewentualnej ucieczki króla?

P.s.: Miło Cię znowu widzieć Drogi Pancerny :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Aj, gdzieś kiedyś o tym czytałem, zdaje się w 2010, bo byłem pod Grunwaldem w Chorągwi Gończej, to się zainteresowałem.

Z tego co pamiętam, to była jedna z chorągwi królewskich, tzw. dworskich. Nazwa jest znacznie starsza niż Grunwald. I zdaje się, ze pierwotnie ona faktycznie była lżejsza, służyła do zwiadu i pościgu, ale z biegiem lat pełniąc też funkcje ochrony króla stała się jego własną chorągwią. Można więc chyba przypuszczać, że stała się przez to normalną chorągwią rycerską (tyle, że królewską). Była mniejsza liczebnie od Krakowskiej Chorągwi Nadwornej, ale to właśnie te dwie chorągwie plus "przyboczna" stanowiły pod Grunwaldem grupę dworską. Nie sądzę, aby pełniąc tak ważne zadania była jakoś specjalnie lżej uzbrojona. Może na tyle, na ile np. wymagałaby osłona ewentualnej ucieczki króla?

P.s.: Miło Cię znowu widzieć Drogi Pancerny :)

Nawet nie wiesz jak ja się cieszę, że Cię widzę!!!

Ale tak, nie było Nadwornej Chorągwi Krakowskiej. "Chorągiew Krakowska była najliczniejszą chorągwią i najważniejszą, gdyż nosiła sztandar całego królestwa, ale była to zwykła ziemska chorągiew. Oprócz rycerzy ziemi krakowskiej, służyli w niej rycerze z innych ziem(tak samo jak w Chorągwi Nadwornej i Gończej), a to było już wyjątkiem w naruszeniu ścisłych zasad mobilizacji terytorialnych". Chorągiew Królewska Nadworna, składała się z dworzan, no i pozostaje ta Gończa o której nic praktycznie nie wiem. Trochę pocytowałem prof. Nadolskiego w tej wypowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale tak, nie było Nadwornej Chorągwi Krakowskiej. "Chorągiew Krakowska była najliczniejszą chorągwią i najważniejszą, gdyż nosiła sztandar całego królestwa, ale była to zwykła ziemska chorągiew. Oprócz rycerzy ziemi krakowskiej, służyli w niej rycerze z innych ziem(tak samo jak w Chorągwi Nadwornej i Gończej), a to było już wyjątkiem w naruszeniu ścisłych zasad mobilizacji terytorialnych".

Bardzo być może, średniowiecze to niestety nie jest moja dziedzina. Tym bardziej, że pisałem z pamięci. Gdzieś też czytałem, że o Chorągwi Gończej w ogóle niewiele materiałów się zachowało.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj ksiazki:

"Banderia Apud Grunwald.Cz.1.Choragwie polskie pod Grunwaldem"-Andrzej Klein,Nicholas Sekunda,Konrad A.Czernielewski.

Wyd.Alexander.Lodz 2000.

Ja niestety mam tylko cz.2-ga, traktujaca o choragwiach krzyzackich. :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz jak ja się cieszę, że Cię widzę!!!

Ale tak, nie było Nadwornej Chorągwi Krakowskiej. "Chorągiew Krakowska była najliczniejszą chorągwią i najważniejszą, gdyż nosiła sztandar całego królestwa, ale była to zwykła ziemska chorągiew. Oprócz rycerzy ziemi krakowskiej, służyli w niej rycerze z innych ziem(tak samo jak w Chorągwi Nadwornej i Gończej), a to było już wyjątkiem w naruszeniu ścisłych zasad mobilizacji terytorialnych". Chorągiew Królewska Nadworna, składała się z dworzan, no i pozostaje ta Gończa o której nic praktycznie nie wiem. Trochę pocytowałem prof. Nadolskiego w tej wypowiedzi.

Coś wiemy...

"Kronika..." włącza ją do skrzydła witoldowego, zwąc ją chorągwią przedniej straży.

Długosz (Annales, Ks. IX, s. 89) zwąc ją gończą pisze, że na jej czele miał stać Andrzej z Brochocic h. Osoria.

Jako przedchorągwianych wymienia: Jana Sarunika z Nabroża, Bartosza i Jarosza z Płomykowa h. Pomian, Dobiesława Okwia h. Wieniawa i Czecha Zygmunta Piknę z Lichtemburga.

Piwowarczyk określił ją jako doborowy oddział harcujący i pościgowy.

/D. Piwowarczyk "Obyczaj rycerski w Polsce późnośredniowiecznej (XIV-XV wiek)" Warszawa 200, s. 82/

Wspomniany Nadolski zapisał spostrzeżenie, że w późniejszym czasie chorągiew ta miała dobrą reputację, nie podając jednak na jakich źródłach się opierał.

/A. Nadolski "Grunwald - wybrane problemy"/

W "Banderii..." niewiele jest o niej:

"Trudno stwierdzić na jakiej zasadzie pełniono służbę w chorągwiach nadwornych i "gończej", podległych bezpośrednio monarsze"

"Według szacunkowych obliczeń Andrzeja Nadolskiego, chorągiew wielka "krakowska" liczyła około siedemset koni, "gończa" - pięćset (...)"

Cytując z początku Długosza autorzy piszą dalej:

"(...) Drugą była chorągiew "gończa", z dwoma żółtymi krzyżami na niebieskim polu w herbie (...)

Chorągiew ta, podobnie jak trzecia - nadworna, miała charakter eksterytorialny (...) Swą nazwę zawdzięczała "gonitwie", czyli harcom rycerskim. Jej zadaniem było rozpoczynanie walki i pościgi, pełniła także funkcję straży przedniej".

/A. Klein, N. Sekunda, K.A. Czernielewski "Banderia Apud Grunwald..." cz. I, Łódź 2000, s. 16, s. 17, s. 24/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.