Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Poselska krytyka rządów sanacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

W Sejmie znalazł się poselski projekt ustawy z 25 kwietnia 2012 (druk nr 363), który dość rewolucyjnie podchodzi do oceny rządów sanacyjnych. Dotyczy uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych na byłych posłów na Sejm, których aresztowano w nocy 9/10 września 1930 r. oraz skazanych w procesie brzeskim (26 października 1931 - 13 stycznia 1932) na kary więzienia od 1,5 roku do 3 lat. W projekcie ustawy możemy wyczytać aluzję, że za rządów sanacyjnych były represje polityczne. Zarzuty stawiane skazanym posłom uznali autorzy za bezpodstawne. A klęskę wrześniową nazwali klęską rządzącego obozu sanacyjnego. Projekt dotyczy rehabilitacji 10 posłów: Wincentego Witosa, Kazimierza Bagińskiego, Norberta Barlickiego, Adama Ciołkosza, Stanisława Dubois’a, Władysława Kiernika, Hermana Liebermana, Mieczysława Mastka, Adama Pragiera oraz Józefa Putka.

Uważam ten projekt za bardzo śmiały (uderzenie w obóz sanacyjny, to także rykoszet w samego Piłsudskiego). Nie wiem czy przejdzie. Rzecz głównie rozbija się o uzasadnienie tego projektu.

Czytając projekt można odczuć wrażenie, że w Polsce sanacyjnej miały miejsce represje polityczne, a wyroki procesu brzeskiego są bezpodstawne, a ponadto obwiniono klęskę wrześniową z 1939 r. rządzący obóz sanacyjny.

Poselski projekt ustawy można przeczytać TUTAJ.

A co Wy sądzicie o tym projekcie ustawy?

Jeśli taki news pojawiłby się na portalu, byłoby mi miło. Można wykorzystać powyższy tekst na portal, jeśli redakcja zechce. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Uważam ten projekt za bardzo śmiały (uderzenie w obóz sanacyjny, to także rykoszet w samego Piłsudskiego). Nie wiem czy przejdzie. Rzecz głównie rozbija się o uzasadnienie tego projektu.

W rzeczy samej - nawet bardzo śmiały. Tym śmielszy, że czerwono - zielona koalicja (SLD/PSL) zapewnie nie wie, że Sanacja Gone with the Wind jakieś 73 lata temu, a sam zainteresowany, w którego miałby uderzyć rykoszet jest zimny od 77 lat ? Idąc tym tokiem myślenia, to trzeba jeszcze podpisać projekt potępiający:

- Niezdobycie Malborka przez wojska polsko - litewskie (lipiec -wrzesień 1410r. ) - śmiały ten projekt uderzy w archaiczne Królestwo Polskie, i będzie także rykoszetem, który uderzy w samego Władysława Jagiełłę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ciekawy napisał:

W rzeczy samej - nawet bardzo śmiały. Tym śmielszy, że czerwono - zielona koalicja (SLD/PSL) zapewnie nie wie, że Sanacja Gone with the Wind jakieś 73 lata temu, a sam zainteresowany, w którego miałby uderzyć rykoszet jest zimny od 77 lat ?

Co nie zmienia faktu, że można jeszcze rozszerzyć wniosek i wnieść pod obrady Izby, by ich prochami (Sanatorów) nabić armatę i wystrzelić. Wtedy to naprawdę będzie Gone with the Wind. I to byłoby naprawdę śmiałe.

Ale pomysł jest ciekawy z innego względu, bo mamy dość masowe wnoszenie o podobne sprawy w kwestii ofiar Czerwonych. Ja jestem osobiście ciekaw łamańców i inszych szpagatów umysłowych naszych elit w kwestii uzasadnienia odmowy bądź uznania sensowności wniosku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale pomysł jest ciekawy z innego względu, bo mamy dość masowe wnoszenie o podobne sprawy w kwestii ofiar Czerwonych. Ja jestem osobiście ciekaw łamańców i inszych szpagatów umysłowych naszych elit w kwestii uzasadnienia odmowy bądź uznania sensowności wniosku.

Aj tam, to wszystko pikuś. Trzeba zrobić ustawowy porządek ze wszystkim, od początku. Jakaś uchwała potępiająca Bolesława Krzywoustego i ustawa unieważniająca podział Polski na dzielnice, akt wykazujący, że Konrad Mazowiecki był ukrytą opcją niemiecką, powołać komisję specjalną, która wyjaśniłaby dokładnie przyczynę śmierci Jerzego Wilhelma Legnickiego, bo a nuż krył się za tym zamach służb specjalnych austriacko-prusko-rosyjskich (a i zapewne ówcześni polscy magnaci maczali w tym palce), itp. ;)

Ot, tyle to warte...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Uważam ten projekt za bardzo śmiały (uderzenie w obóz sanacyjny, to także rykoszet w samego Piłsudskiego). Nie wiem czy przejdzie. Rzecz głównie rozbija się o uzasadnienie tego projektu.

Czytając projekt można odczuć wrażenie, że w Polsce sanacyjnej miały miejsce represje polityczne, a wyroki procesu brzeskiego są bezpodstawne, a ponadto obwiniono klęskę wrześniową z 1939 r. rządzący obóz sanacyjny.

(...)

W zasadzie to w procesie brzeskim nie skazywano posłów...

Trzeba aż inicjatywy poselskiej by ktoś odniósł: "... wrażenie, że w Polsce sanacyjnej miały miejsce represje polityczne"?

A ktoś temu zaprzeczał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Zarzuty stawiane skazanym posłom uznali autorzy za bezpodstawne

Zapomniałeś dodać przymiotnik: byłym posłom (immunitet poselski wygasł im 30 sierpnia 1930r., a aresztowania miały miejsce 9/10 września 1930r. ) Sprawa nie jest nowa - czerwoni i zieloni od dawna próbują (ciekawe, po co ?) w tym grzebać, mimo iż 17 października 2008r. z-ca prokuratora generalnego, Andrzej Pogorzelski, w odpowiedzi na intepelację posła Iwińskiego stwierdził:

"
Dokonując w Biurze Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej oceny zachowanych materiałów procesu brzeskiego w aspekcie istnienia podstaw z art. 523 § 1 K.p.k. do wniesienia skargi kasacyjnej, skonstatowano, że nie są one wystarczające do dokonania miarodajnych ocen w zakresie prawidłowości sposobu procedowania sądów obu instancji oraz merytorycznej słuszności skazania oskarżonych. Brak akt zawierających materiał dowodowy sprawy uniemożliwia bowiem stwierdzenie, czy wyrok skazujący oskarżonych rzeczywiście znajdował oparcie w dowodach świadczących o popełnieniu przez nich przypisanych im czynów. Z tych samych powodów nie można już dzisiaj stwierdzić, czy w trakcie rozpoznawania sprawy popełnione zostały ewentualne błędy proceduralne, które mogły mieć wpływ na treść wyroku.
Zauważyć przy tym należy, że we wniesionych apelacjach obrońcy oskarżonych nie kwestionowali ustaleń faktycznych poczynionych przez sąd I instancji, co wskazuje, iż ustalenia te były prawidłowe i zgodne z zebranymi w sprawie i ujawnionymi na rozprawie dowodami
.
Przy braku możliwości zakwestionowania prawidłowości poczynionych przez sąd orzekający ustaleń faktycznych nie można postawić skutecznego zarzutu kasacyjnego, że sąd ten, a w ślad za nim sąd odwoławczy, bezzasadnie uznali, że działanie oskarżonych wyczerpywało znamiona przestępstw określonych w art. 100 cz. III K.k. i art. 102 K.k. z 1903 r., gdyż na gruncie tych ustaleń z formalnego punktu widzenia zachowanie oskarżonych realizowało znamiona tych czynów zabronionych
.
Ponieważ w apelacjach podniesiony został zarzut obrazy prawa materialnego, tj. art. 102 cz. I w zw. z art. 100 cz. III K.k. z 1903 r., poprzez błędne uznanie, iż czyny oskarżonych wyczerpywały znamiona tego przestępstwa, przeprowadzono analizę treści uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie pod kątem możliwości wniesienia kasacji w oparciu o zarzut obrazy przez sąd II instancji przepisów Kodeksu postępowania karnego z 1928 r., polegającej na nienależytym rozważeniu przez sąd odwoławczy tego zarzutu, mimo iż był on słuszny
.
Po zanalizowaniu treści wyroku Sądu Apelacyjnego stwierdzono jednak, że sąd ten wnikliwie rozważył podniesiony w apelacjach obrońców oskarżonych zarzut obrazy prawa materialnego i przedstawił przekonującą argumentację, dla której uznał go za niezasadny
.
Na gruncie zachowanych materiałów z procesu brzeskiego nie można zatem wykazać, że skazanie oskarżonych nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa, o którym mowa w art. 523 § 1 K.p.k.
Stosunkowo wąsko określone w art. 523 § 1 K.p.k. podstawy prawne wniesienia skargi kasacyjnej powodują, że podnoszone przez pana posła Tadeusza Iwińskiego okoliczności, iż bezzasadne aresztowanie i polityczne powody skazania działaczy opozycji w procesie brzeskim są powszechnie znane i udowodnione, nie mogą stanowić zarzutu kasacyjnego
"

Pełny tekst:

a ponadto obwiniono klęskę wrześniową z 1939 r. rządzący obóz sanacyjny

Oczywiście, że tak - popieram to ! Winą tej przeklętej Sanacji jest to, że nie zformowała w porę ze 20 dywizji pancernych, 40 dywizjonów nowoczesnych samolotów myśliwskich, tudzież nie zbudowała umocnień, przy których
Linia Maginota
to pikuś
:)
Zaspokój, jeśli łaska moją ciekawość: jeżli u władzy byliby czołowi przedstawicieli
Frontu Morges
(dodatkowo wsparci Francuzami i Opatrznością Niebios), to uporali by się z Wehrmachtem ? Obronili by II RP przed III Rzeszą, a później przed Stalinem ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja również pisałem w tej sprawie do PG, podobnie mi odpisali. To wg mnie kwestia braku politycznej woli, by to zrobić. Prezydent mógłby złożyć wniosek o ich ułaskawienie, zawsze droga prawna się znajdzie.

O upamiętnienie ofiar zamachu majowego i oczyszczenie posłów opozycji z pseudozarzutów walczę od dawna. Występowałem w Sejmie w tej sprawie na zaproszenie PSL, gdzie dałem lekcję historii, pokazującą, że II RP pod rządami sanacji nie była krajem demokratycznym.

Upamiętniamy ofiary stanu wojennego, PiS i SP walczą o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, a nikt nie chce upamiętnić ofiar zamachu majowego poza PSL-em i SLD. Dziwi taka obojętność wszak te osoby poległy w walce o dobro jakim jest konstytucyjny porządek prawny, który złamał Piłsudski dla zaspokojenia swoich politycznych ambicji, potem mamy jeszcze Brześć, fałszowanie wyborów, strzelanie do ludzi. Wszyscy krytykują ZOMO - słusznie - za strzelanie do tłumu, a zapomina się, że sanacja też strzelała.

Obawiam się jednak, że poza PSL, SLD i być może RP nikt tego wniosku nie poprze. W przygotowaniu jest mój wywiad z rzecznikiem prasowym PSL, może tam poznamy odpowiedzi na kilka kwestii.

Tak przy okazji bohater Warszawy Rozwadowski nie ma nawet ulicy w Warszawie, dzięki mojej inicjatywie jest na to szansa, ale półtorej roku temu ugrzęzło to w urzędniczej machinie, ale staram się co jakiś czas działać w tym zakresie.

Na koniec proszę policzyć ile dzieli zamach majowy od strzelania do górników Kopalni "Wujek", a czy w związku z tym uprawniony jest argument o Krzywoustym, Mieszku, czy Krzyżakach etc?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Upamiętniamy ofiary stanu wojennego, PiS i SP walczą o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, a nikt nie chce upamiętnić ofiar zamachu majowego poza PSL-em i SLD.

Zaiste - dziwi. Ale dziwi mnie porównanie II RP do PRL - czy można porównywać rzeczy nieporównywalne ?

O upamiętnienie ofiar zamachu majowego i oczyszczenie posłów opozycji z pseudozarzutów walczę od dawna. Występowałem w Sejmie w tej sprawie na zaproszenie PSL, gdzie dałem lekcję historii, pokazującą, że II RP pod rządami sanacji nie była krajem demokratycznym.

Jaki interes ma w tym balansujące ciągle na granicy progu wyborczego (i wchodzącego z każdym w koalicję) PSL ? Sentyment do Witosa ? Witos przekręca się w grobie jak widzi, co robią z polskim rolnictwem kolejni ministrowie spod znaku zielonej koniczynki....

Tak przy okazji bohater Warszawy Rozwadowski nie ma nawet ulicy w Warszawie, dzięki mojej inicjatywie jest na to szansa, ale półtorej roku temu ugrzęzło to w urzędniczej machinie, ale staram się co jakiś czas działać w tym zakresie.

A czy np. jest w Warszawie ulica im. por. Jana Kowalewskiego, bez którego nie byłoby możliwe zwycięstwo nad bolszewikami w 1920r. ?

Na koniec proszę policzyć ile dzieli zamach majowy od strzelania do górników Kopalni "Wujek", a czy w związku z tym uprawniony jest argument o Krzywoustym, Mieszku, czy Krzyżakach etc?

Przyznam się szczerze, że mnie bardzo ciekawi ta kwestia: jaką powinniśmy się posługiwać cezurą w stosunku do tego typu wydarzeń ? 30 lat, 50 lat, czy może 300 lub 500 lat ? Kiedyś dyskutowałem o tym z Brunem w temacie o Stanie Wojennym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zaiste - dziwi. Ale dziwi mnie porównanie II RP do PRL - czy można porównywać rzeczy nieporównywalne ?

Hmm skala może inna, ale i tu i tu fałszerstwa wyborcze, i tu i tu niewyjaśnione morderstwa, i tu i tu strzelanie do ludzi, i tu i tu procesy polityczne. Jednak nawet w PRL z głównymi postaciami opozycji nie obchodzono się jak w II RP, gdzie więźniom aresztowanym bez wyroku sądu kazano myć się w gnoju. Oczywiście nie wybielam PRL, bo to takie rozwinięcie i zwielokrotnienie sanacyjnych represji. Nie mniej w polskich mediach jest prezentowane tylko jedno stanowisko: całkowitej negacji PRL i całkowitej aprobaty II RP.

Jaki interes ma w tym balansujące ciągle na granicy progu wyborczego (i wchodzącego z każdym w koalicję) PSL ? Sentyment do Witosa ? Witos przekręca się w grobie jak widzi, co robią z polskim rolnictwem kolejni ministrowie spod znaku zielonej koniczynki....

Nie widzę związku, PSL sobie tym punktów nie nabije, ja miałem okazje z kilkoma ich posłami rozmawiać na ten temat i wg mnie akurat tę sprawę traktują ideowo-ambicjonalnie.

A czy np. jest w Warszawie ulica im. por. Jana Kowalewskiego, bez którego nie byłoby możliwe zwycięstwo nad bolszewikami w 1920r. ?

Nie porównuj nieporównywalnego ; )

Przyznam się szczerze, że mnie bardzo ciekawi ta kwestia: jaką powinniśmy się posługiwać cezurą w stosunku do tego typu wydarzeń ? 30 lat, 50 lat, czy może 300 lub 500 lat ? Kiedyś dyskutowałem o tym z Brunem w temacie o Stanie Wojennym.

Tą cezurą jest poczucie przyzwoitości.

Generalnie mam pytanie, może mi odpowiesz, dlaczego Ty lub w ogóle piłsudczycy tak bardzo nie tolerują obrońców konstytucji z maja 1926 r., że nie chcecie ich upamiętniania? To źle upamiętnić kogoś kto poległ w obronie demokracji?

W czym, komu przeszkadza także rehabilitacja Witosa i innych, to taki problem? Dobrze wiemy, że proces był co najmniej naciągany. Komuś spadnie korona z głowy dziś jak tych ludzi się oczyści? Zbyt bardzo tego nie rozumiem, powodów sprzeciwu środowiska piłsudczykowskiego. Dla mnie to jakiś obłęd temu się sprzeciwiać, bo ja to traktuję jako uchwałę za kimś, a nie przeciw komuś. Gdybym był potomkiem obrońców konstytucji lub Witosa chciałbym takiego symbolicznego uczczenia lub zrehabilitowania tych postaci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szwankuje uzasadnienie, i trudno się dopatrywać w tym wniosku jedynie opowiedzenia się "za czymś..." skoro czytamy o sprawcach klęski wrześniowej - to już akurat jest stwierdzenie "przeciw komuś...".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uzasadnienia zawsze można się czepiać, nie mniej kto jest odpowiedzialny jak nie sanacja sprawująca trochę lat rządy? Nie mniej Niemców pokonać się nie dało, ale lepiej i dłużej się nim opierać już owszem. Ale to już inna dyskusja. Jednak najważniejsza jest sama ustawa, to ona obowiązuje, a nie uzasadnienie, które znowu można zmienić. Myślę, że PSL poszłoby tutaj na ustępstwa o ile ustawa przeszłaby przez parlament. Obawiam się jednak, że będzie krytyka "nie bo nie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Generalnie mam pytanie, może mi odpowiesz, dlaczego Ty lub w ogóle piłsudczycy tak bardzo nie tolerują obrońców konstytucji z maja 1926 r., że nie chcecie ich upamiętniania? To źle upamiętnić kogoś kto poległ w obronie demokracji?

Za "piłsudczyka" się nie uważam, nie uważam się też za jakiegokolwiek przedstawiciela tej organizacji. Nie potrafię też powiedzieć, dlaczego oni nie chcą upamiętnienia aresztowania byłych posłów. Ja po prostu darzę estymą II RP, a ta niestety - nie miała szczęścia w naszej historiografii, i do dziś nie doczekała się sprawiedliwej i rzeczowej analizy. Najpierw był Sikorski i Modelski, których celem istnienia była walka (wszelkimi dostępnymi środkami) z Sanacją, i robienie jej czarnego PR (tak było przez niemal 6 lat wojny), następnie od 1945r. komuniści usiłowali przez 44 lata zohydzić XX-lecie międzywojenne społeczeństwu, kłamiąc i manipulując faktami historycznymi, szafując nachalną propagandą. Nawet publikacje wydane po 1989r. posiadają bibliografię rodem z PRL-u, ale to już temat na inną dyskusję.

Poczułem się wywołany do tablicy. Nigdzie nie napisałem,że nie chcę upamiętnienia, jedynie zadałem pytanie, co do celowości tego typu inicjatyw. II RP nie była krainą mlekiem i miodem płynącą, a fakty wykroczeń władzy są powszechnie znane i opisane. Ciekawe tylko dlaczego najgłośniej domagają się tego dziś byli komuniści z SLD, epigoni PZPR (spadkobierczyni ideowej KPP) ? Może receptą byłoby mówienie (i nagłaśnianie) zarówno o rzeczach złych, jak i dobrych, które miały miejsce w II RP ? Nie wiem, to tylko taki pomysł ....

Tą cezurą jest poczucie przyzwoitości

Daruj szczerość, ale (jak dla mnie) to bardzooo subiektywne i indywidualne kryterium. Kolejny pomysł - może ograniczmy się do żyjących ludzi, lub np. dwóch - trzech pokoleń ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja z PSL, czy z SLD związany nie jestem, sprawa nie dotyczy także moich krewnych zatem jako obserwator i historyk-pasjonat mam jednak zdanie jakie mam. W ocenie II RP w III RP się nie zgodzę, bo na reklamę Piłsudskiego w filmie "Bitwa warszawska" poszły miliony złotych, bo jak inaczej nazwać scenariusz? Do tego przy uroczystościach państwowych pamięta się właściwie tylko o Piłsudskim. Rozwadowski, Sikorski, czy Witos są tłem tła. O strzelaniu do strajkujących w II RP nie mówi się nawet w szkole, dlatego co jak co ale sanacja i Piłsudski mają świetny PR. Tu się zgodzę, ja nie jestem za przeginką w jedną lub w drugą stronę, ale o prezentacje i to równoprawną różnych stanowisk.

Ja tę sprawę może i traktują idealistycznie. Polegli w obronie konstytucji, należy się upamiętnienie, to cel sam w sobie. Rehabilitacji Witosa i pozostałych też kibicuję, bo w moim przekonaniu tak nakazuje przyzwoitości i duże słowo: dziejowa sprawiedliwość.

Piłsudczycy chyba sprzeciwiają się tego typu zabiegom i podchodzą do nich nerwowo, bo zamach majowy to jeden z mitów założycielskich sanacji. Bezrefleksyjnie podchodzą do jego przyczyn, a potem to już wiadomo - TKM. Dlatego upamiętnienie ofiar zamachu majowego sugerowałoby, że on nie do końca był dobry, bo uwaga zginęli ludzie (mało kto o tym wie) i to w obronie konstytucji i ustroju. Dlatego nie można pozwolić na to, by ten mit zachwiać. Podobnie z procesem brzeskim, to przecież przeciwnicy Piłsudskiego i sanacji, ich rehabilitacja oznaczałaby przyznanie, że tamten wymiar sprawiedliwości nie był zawsze rzetelny. Zatem ja tutaj upatruję sprzeciw środowisk piłsudczykowskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dlatego upamiętnienie ofiar zamachu majowego sugerowałoby, że on nie do końca był dobry, bo uwaga zginęli ludzie (mało kto o tym wie)

No, to chyba przesada, że mało kto wie o tym, że zginęli wtedy ludzie. Tzn., z pewnością nie wiedzą abnegaci, ale oni w ogóle niewiele wiedzą, natomiast jeśli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie, albo uważał na lekcjach w szkole, to sądzę, że wie.

Osobiście nie mam nic przeciwko upamiętnieniu ofiar, sam się dziwię, że nie ma do dzisiaj chociażby postumentu gdzieś w stolicy. Nie wydaje mi się też, żeby tzw. piłsudczycy mieli coś przeciwko temu, bo i dlaczego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.