Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Stosunki Polsko-Litewskie

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jesteśmy świadkami tworzenia się nowej unii Polsko - Litewskiej. Unii gospodarczej. Mamy Możejki wraz z ich naftoportem. Teraz wspólnie budujemy elektrownię atomową. Stosunki są świetne. Dziś już nie chodzi o chrystianizację Litwy, ale o uniezależnienie się gospodarcze od Rosji. Mam nadzeieje, że nasze stosunki będą coraz lepsze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

To bardzo dobrze , że stosunki z Litwą są badzo dobre . Nie mieliśmy takich , chyba od 1791 roku ( znisienie podziału na Koronę i Litwę ) , a przynajmniej odbijamy sobie lata międzyw wojenne .

Czy jesteśmy świadkami tworzenia się nowej unii Polsko - Litewskiej. Unii gospodarczej.

W dłuższej perspektywie( 70 może 80 lat) to cała Europa się zjednoczy . I prędzej powstanie państwo UE niż nowa Rzeczypospolita Obojga Narodów .

Dziś już nie chodzi o chrystianizację Litwy, ale o uniezależnienie się gospodarcze od Rosji.

Możemy podziękować za to prezydentowi Putinowi i jego rurze .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
faw   
Ja uważa, że jest bardzo ważne miec jakiegoś sojusznika. Kiedys unia skierowana była przeciko krzyżakom teraz rosjanom.

"Przeciwko Rosjanom", z tym to ja bym uważał :P. Polska nie ma wrogiego nastawienia do Rosji, pomimo chamstwa, jakie prezentują. Chodzi tylko o uniezależnienie się od Rusków.

Osobiście uważam, że Polska powinna współpracować z Litwą w wszelkich możliwych dziedzinach. Unia z Litwą nam przecież tak źle nie wyszła. Tym bardziej, iż uważam, że powinniśmy mieć sojusznika nie za oceanem, jak chciał Kwaśniewski, a teraz Kaczyński, ale tu, bliziutko, na każdą ewentualność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Mnie natomiast zastanawia co innego - obtrąbiono u nas wielki sukces - zakup rafinerii w Możejkach. PKN "Orlen" za pośrednictem mediów przekonuje nas, jaki to zrobił kokosowy interes. Ciekawe, że w podobnych słowach wypowiada się i premier Litwy.

Patrząc na to z handlowego punktu widzenie, to zawsze jest tak, że jeden z uczestników transakcji zyskuje, a drugi traci: no bo niestety, na tym polega handel. Powstaje więc pytanie: Czy to dobry interes zrobili litwinii, opylając za wygórowaną kwotę rafinerię w Możejkach, czy też go zrobił PKN "Orlen", kupując za przysłowiowe "grosze" wzmiankowana rafinerię. Co o tym sądzicie?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
faw   
Patrząc na to z handlowego punktu widzenie, to zawsze jest tak, że jeden z uczestników transakcji zyskuje, a drugi traci: no bo niestety, na tym polega handel. Powstaje więc pytanie: Czy to dobry interes zrobili litwinii, opylając za wygórowaną kwotę rafinerię w Możejkach, czy też go zrobił PKN "Orlen", kupując za przysłowiowe "grosze" wzmiankowana rafinerię. Co o tym sądzicie?

Myślę, że lepszy interes zrobili Litwinii. W końcu rafineria aktualnie nie pracuje na maksymalnych obrotach, po pożarze, jaki miał w niej miejsce. Poza tym, rafineria ta jest przystosowana tylko i wyłącznie do ruskiej ropy, a Litwa pewnie ma swoje pomysły na odizolowanie się gospodarczo od Rosji. Dlatego też ORLEN będzie miał dużo roboty, żeby rafinerię doprowadzić do dobrego stanu sprzed pożaru, a zarazem zainwestować dużo w jej modernizację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ORLEN zadecydował, że w przyszłym roku zainwestuje w Możejki 1 mld USD. To wystarczająco, żeby zmodernizować zakład i przystosować go do innej niż "ruska" ropa. Za 6 miesięcy osiągnie 100% mocy przerobowych ( usuną skutki pożaru) a co do tej inwestycji to uważam ją za przemyślaną. W ten sposób ORLEN stał się praktycznie monopolistą na rynku środkowoeuropejskim ( mamy swoje udziały w Czechach i na Węgrzech) dlatego jeśli Rosja nie zakręci kurka to interes nam się opłaci. Co do dobrych stosunków z Litwą, to rzeczywiście plus, ale zachowajmy proporcje. Co może taka malutka Litwa?? Niewiele niestety. Nie jest to silny gracz na arenie międzynarodowej. Nie zmienia tego fakt uczestnictwa w UE. To Litwie jest na rękę mieć dobre stosunki z Warszawą. Bo my mamy większą siłę przebicia. NIe bagatelizowałbym też naszych dobrych stosunków z USA. To jest najpotężniejsze państwo świata. Nieważne że daleko, a o dobre stosunki z "Wielkim Bratem" powinniśmy dbać. Nie znaczy to, że nie możemy się dogadać z Francją czy Niemcami. Powinniśmy dążyć do ocieplenia naszych stosunków, bez psucia kontaktów z USA. Cała nadzieja w naszym MSZ :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gervazy   

Ja Polsce i Litwie życzę jak najlepiej, chciałbym aby współdziałały, a wraz z nimi Ukraina i Białoruś. W jedności siła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja Polsce i Litwie życzę jak najlepiej, chciałbym aby współdziałały, a wraz z nimi Ukraina i Białoruś. W jedności siła.

Mam nadzieje, że dzięki Euro transport do Litwy również zostanie poprawiony, co również będzie plusem w naszych relacjach gospodarczych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Jutro będziemy wspólnie obchodzić 216 r. uchwalenia Konstytucji 3 maja . Jest to milowy krok w stronę całkowitego pogodzenia . Puśćmy w niepamięć relacje w 20 l. XX .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Oglądałem dzisiaj (w TV Buisness) program o "kokosowym interesie", jakim był nasz zakup Rafinerii w Możejkach. Miałem rację - owa rafineria to "kukułcze jajo" - trzeba do niej ciągle dokładać (vide: nie doprawadzono jeszcze wszystkiego po ostatnim pożarze) - o żadnej dywersyfikacji nie ma mowy, ropa i tak pochodzi z Rosji (tylko że nie jest transportowana rurociągiem, tylko drogą morską, przez co wychodzi o 10% drożej od transportu lądowego !!! ). Interes jaki ubiliśmy - jest delkatnie mówiąc średni - PKN "Orlen" zastanawia się, co z tym fantem zrobić...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolejny akord naszej współpracy ma miejsce na szczycie UE, zaraz jak Niemcy wycofały z traktatu zapis o bezpieczeństwie energetycznym ustaliliśmy z Litwą, że to ona będzie o to walczyć w imieniu Środkowej Europy, ale wiadomo, że to nam najbardziej na tym zależy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Ale blamaż, no cóż czasami człowieka dopadnie pomroczność jasna :oops:

No to skoro temat już jest to co sądzicie o TYM , jak oceniacie postawę Litwinów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.