Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Jak pisać maile?

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

A przeciw mnie :(

Ależ skądże, Romanie, nigdy bym nie śmiał. Wprawdzie nasze poglądy polityczne (oraz pogląd na używanie słowa "witam) są zasadniczo sprzeczne, ale co do dyskusji o ordzie białogrodzkiej i budziackiej bardzo sobie Ciebie cenię. I w kilku innych też. Tym bardziej, że - o ile dobrze pamiętam - mimo pewnej różnicy zdań co do ordy budziackiej i białogrodzkiej, nie popierałeś zbyt zdecydowanie podstawowej tezy moich głównych adwersarzy, że nasza armia w ciągu ostatnich 15 lat XVII wieku była świetna, a to, że nie odniosła żadnych trwałych sukcesów, nic nie znaczy, bo ona po prostu takich sukcesów odnosić nie chciała. Może się mylę, ale raczej widziałem nas obu po jednej stronie barykady.

W wątku, w którym odważyłem zaproponować Secesjoniście "kumplowanie" się ze mną, mym przeciwnikiem był niejaki "suomeksi". Mam cichą nadzieję, że nie zechcesz być z nim "w jednej paczce" przeciwko mnie :blink: ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak już tu powiedziano. Wszystko zależy od okoliczności, częstotliwości wymiany korespondencji, jej formy, adresata, stopnia zażyłości, rodzaju maila, itp. Jednym słowem tak wielu czynników, że można chyba książkę na ten temat napisać. "Witam" mnie nie razi, choć czasami brzmi hmmm... Nieco dziwnie ;)

Wydaje mi się, że nasza mowa ojczysta jest na tyle bogata, iż można znaleźć wiele form na rozpoczęcie i zakończenie maila.

Mnie, jako człowiekowi sentymentalnemu i starej daty, brakuje np. w dzisiejszych czasach pewnego starego i bardzo sympatycznego zwrotu - "Czołem Panie Bracie". Choć jest paru osobników, z którymi witam się właśnie w ten sposób ;)

I gwoli wyjaśnienia, czasami zwracam się do niektórych osób per "Drogi" lub "Mój Drogi". Jest to z mojej strony wyraz szacunku i sympatii :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Może chodzi o to z tym nieszczęsnym "witam", że (przynajmniej wg Słownika Języka Polskiego PWN) raczej nie pasuje jako forma przywitania w listach?

witać

1. «pozdrawiać kogoś przy spotkaniu»

2. «reagować w określony sposób na widok czegoś»

3. «o zjawiskach, reakcjach ludzkich: uzewnętrzniać się w momencie czyjegoś przybycia»

Język ciągle się rozwija i zmienia, a słowniki bardzo często za nim nie nadążają. Myślę że czas dodać kolejna definicję słowa „witam” – popularny zwrot grzecznościowy używany w korespondencji elektronicznej. :P

Mnie, jako człowiekowi sentymentalnemu i starej daty, brakuje np. w dzisiejszych czasach pewnego starego i bardzo sympatycznego zwrotu - "Czołem Panie Bracie". Choć jest paru osobników, z którymi witam się właśnie w ten sposób ;)

Matko, Viss, gdybym tak rozpoczął wiadoość do mojego Bosa (lub do Bosa Bosa) to z pewnością by rozszerzył zakres moich badań okresowych (co najmniej o psychologiczne).

Pozdrawiam

;)

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Matko, Viss, gdybym tak rozpoczął wiadoość do mojego Bosa (lub do Bosa Bosa) to z pewnością by rozszerzył zakres moich badań okresowych (co najmniej o psychologiczne).

No do szefa to raczej porażka, podejrzenia o problemy z psychiką murowane :lol:

Ale tak poważnie, mam paru znajomych, z którymi witam się w ten sposób. Oczywiście nie w każdych okolicznościach. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Jakie pozdrowienie jest właściwe w służbowym e-mailu?

* Dzisiaj niemal wszyscy pracownicy są ze sobą na ty, toteż wiadomość do kolegi z pracy możesz zacząć pogodnym: 'Cześć, Bob!' czy 'Bob', a nawet możesz pominąć pozdrowienie. To samo dotyczy kontaktów z osobami spoza firmy, które znasz osobiście, chyba że jesteś płotką, a adresat - grubą rybą {'Szanowny Panie Gates!').

Nie znasz adresata?

Ogranicz się do 'Szanowny Panie X' lub 'Szanowna Pani Y'. Tradycjonalistów nie urazisz, a kabotynów mile połechcesz (...)

Mniej formalne, lecz cudownie uniwersalne są pozdrowienia typu: 'Dzień dobry', 'Witam'".

/S. Miller "E-mailowy savoir-vivre", Poznań 2003, s. 14-15/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kruk   

Kiedyś pisałam maile zaczynając "Szanowna Pani" lub "Szanowny Panie", jednak kiedyś w jakimś poradniku przeczytałam, że tak nie należy bo...to już nie te czasy, mail to forma krótka korespondencji, nie powinno być sztywno etc. bla bla bla. Niegdyś denerwowało mnie, że ludzie oficjalne maile rozpoczynają od "Witam", ale potem przywykłam. Obecnie staram się stosować różne formy grzecznościowe, w zależności od tego, z kim mam przyjemność. Jeżeli nie znam osoby i piszę jako "mniej ważna" czyli np. chcę przedstawić ofertę, piszę do osoby starszej pierwszy raz, do klienta etc. piszę "Szanowna Pani/Panie" - wychodzę z założenia, że nikogo i tak nie zadowolę w 100%, najwyżej pomyślą , że jestem staroświecka. Jeżeli piszę jako ta ważniejsza, czyli np. ja jestem klientem, używam takiej formy grzecznościowej, aby zmniejszyć dystans i poluźnić atmosferę, czyli w tym wypadku "Witam" lub "Witam serdecznie" spisuje się b. dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cercyt   

W mailach słuzbowych posługuję się najczęściej dzień dobry - nikt nie czyta służbowych maili o 3 w nocy ;) te prywatne różnie, bywa, że pisze je bez przywitania,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
will150   

Dzień dobry jest według mnie lepsze od Witam.

Edytowane przez secesjonista
: poprawiono ortografię

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z materiału badawczego z lat 2008-2012, badania przeprowadzone na Uniwersytecie Warszawskim, UKSW i Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania.

Frekwencja form grzecznościowych w e-mailach od studentów do pracowników naukowo-dydaktycznych:

- Witam (w tym formuły zawierające to słowo - 7) - 85

- Szanowna Pani / Szanowny Panie/ Szanowny Księże + stopień/tytuł naukowy - 69

- Dzień Dobry / Dobry Wieczór - 59

- brak powitania - 14

- Szczęść Boże - 7

- Pani Doktor / Profesor, Księże Dziekanie - 7

- Szanowna Pani + imię (w wołaczu) - 4

- Szanowny Profesorze / Dziekanie - 2

- Proszę Księdza - 2

/za: A. Narwa "Formuły grzecznościowe w korespondencji elektronicznej studentów do pracowników uniwersytetu", "Media – Kultura – Komunikacja Społeczna", T. 10, nr 3, 2014, s. 20-21; podkreślenie moje/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.