Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
KNHS UJ

"Na drodze do Wielkiej Polski" - tradycje polskiej mysli narodowej

Recommended Posts

KNHS UJ   

Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

zaprasza na

Ogólnopolską Studencką Konferencję Naukową

"Na drodze do Wielkiej Polski" - tradycje polskiej mysli narodowej

Kraków, 25-26 maja 2012

Konferencja ma zwrócić uwage na jedną z najważniejszych w dziejach Polski ideę polityczną jaką była idea narodowa. W końcu XIX w. powstała ona równocześnie z ruchami nacjonalistycznymi w całej Europie, lecz w Polsce miała inne korzenie. Nowoczesne koncepcje i działania jej przywódców przyczyniły się do restytucji Niepodległej Polski. W okresie II RP ruch narodowy stał się najwiekszą formacja polityczną, tworzoną i wspieraną przez elitę intelektualną z szerokim poparciem społeczeństwa. Narodowe formacje parlamentarne jak i ruchy obywatelskie przyczyniały się z jednej strony do odbudowy i umacniania niepodległego bytu państwowego, z drugiej zas - stanowiły najsilniejszą opozycję dla obozu piłsudczykowskiego.

Niestety, obok wszystkich konsekwencji II wojny światowej, przerwana została równiez ciągłość politycznej formacji miedzywojennego obozu narodowego. Idea zwalczana przez zainstalowany system komunistyczny nie doczekała sie również przywrócenia należnego miejsca w świadomości społeczenstwa po 1989 roku.

Dorobek intelektualny twórców endecji, Jana Ludwika Popławskiego, Zygmunta Balickiego, Romana Dmowskiego, Romana Rybarskiego, Władysława i Stanisława Grabskich i wielu innych, jest dziś wielokroć opacznie rozumiana, wyrwana z kontekstu, przypisuje się jej rusofilię lub postawy rasistowskie. Niech więc zabrzmi wśród młodych historyków głos rzetelny i merytoryczny, oparty na źródłach, a dyskusji naszej niech nie krępują stereotypy i legendy, nieważne czy pozytywne czy negatywne.

Organizatorzy oczekują zgłoszeń tematów wystąpień z zakresu*:

-Początki polskiej myśli narodowej

-Organizacje polskiego ruchu narodowego, przywódcy i działacze

-Koncepcje dążenia do odbudowy niepodległego państwa

-Wizje i odbudowa niepodległej Polski (do 1926 r.)

-Ruch narodowy w świecie sanatorów II RP (1926-1939)

-czyn zbrojny formacji narodowych podczas II wojny światowej

-Echa polskiej myśli narodowej po II Wojnie światowej

*Wskazane tematy są wyłącznie wskazówkami, w razie wątpliwości merytorycznych organizatorzy proszą o kontakt.

Zgłoszenia na wypełnionym formularzu zgłoszeniowym nalży przesyłać do 30 kwietnia na adres: konferencja_narodowa@interia.pl Opłata konferencyjna wynosi 60 zł (z noclegiem dodatkowe 40 zł). Organizatorzy zapewniają referentom materiały konferencyjne, nocleg oraz obiady.

Szczegóły na stronie: http://konferencja-narodowa.socjum.pl/

Edited by KNHS UJ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.