Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
3331

Czy mogliby pokonać Greków

  

5 members have voted

 1. 1. Kto byłby zwycięzcą

  • Grecja, Macedonia, Aleksander
   4
  • Partowie lub Sasanidzi
   1


Recommended Posts

3331   

Jak myślicie, czy jeśli Grekom lub Macedończykom albo nawet Aleksandrowi Wielkiemu przyszło walczyć z Persami, ale nie tymi pod panowaniem dynastii Achemenidów, tylko tymi pod paniowanie Partów lub Sasanidów to by przegrali. Na kogo stawiać? Ja na Persów. Gdyby Achemenidzi tak jak Partowie i Sasanidzi mieli konnych łuczników i katafraktów to pokonaliby hoplitów i falangitów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Historia dała już odpowiedź. Tam pytanie "gdyby" nie pada. To jakie oddziały miała dana strona było motywowane przeszłością, doświadczeniami i rozwojem danego państwa. Dlatego wyszło jak wyszło. Persowie dostali lanie, bo ich taktyka i armia nie sprostała temu co mieli na swoją obronę Grecy.

I chwała Grekom za to zwycięstwo nad Wschodem, nad wschodnim despotyzmem, satrapią i zniewoleniem jednostki. Dzięki Grekom zachodnia cywilizacja rozwijała się bez wiekszych przeszkód nie mając nad sobą wschodniego knuta. Oby Wschód niegdy nie zwyciężył z Zachodem, bo będzie dramat.

Edited by amon

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Herodot VII, 79-80 W konnicy służyły te ludy, bo nie wszystkie wystawiały jazdę, lecz jedynie następujące: (...)Wyposażenie Baktryjczyków jako też Kaspiów było również takie samo jak wyposażenie pieszego wojska. wcześniej zaś VII, 68 - Baktryjczycy wyruszając na wyprawę, mieli (...) nieśli łuki trzcinowe, krajowego wyrobu.1 To tylko przykład jednego ludu, a było ich więcej2 także nie można powiedzieć, że Persowie konnych łuczników nie mieli. Co do samego starcia wojska opartego o macedońską falangę z Partami, to przecież nie musimy gdybać, do takich starć dochodziło przy okazji "okrajania" Imperium Seleucydów.

1 Herodot, Dzieje, przek S.Hammer

2 Lach G., Salamina-Plateje, 480-479 p.n.e., Warszawa 2010, pag 44-55, choć jest to pozycja ocierająca się o "popularnonaukowość"

Share this post


Link to post
Share on other sites
3331   

Ale Partowie pokoanli Seleucydów, którzy stosowali flangę i inne greckie formacje. Mówię, lepsi Persowie. Przyjrzyjcie się tym, że Partowie pokonali Selucydów i wygrali bitwę Carrhae 53 p.n.e.. Ja powiem tak, persowie mogli mieć konnych łuczników, ale jakby mieli ich dużo, dużo więcej i tą ciężką kawalerię, to zastawijąc pułapki zmasakrowaliby Greków. A sasaidzi zadawali ciężkie ciosy Bizancjium i omal nie zdobyli Konstantynopola.

Edited by 3331

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Mówię, lepsi Persowie. Przyjrzyjcie się tym, że Partowie pokonali Selucydów i wygrali bitwę Carrhae 53 p.n.e

Istotnie, szkoda tylko że nie wiesz o czym piszesz. Mylisz pojęcia, nacje i okresy. A to wbrew pozorom ma znaczenie dla tego tematu.

Edited by amon

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

To nepwno.

Nepwno. Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie że dalsza dyskusja jest pozbawiona sensu :unsure:

Nawet w necie można znaleźć mnóstwo informacji o różnicach w greckiej i perskiej sztuce wojennej.

O faktach historycznych które z miejsca obnażają pewnien dyletantyzm autora, przez grzeczność nie wspomnę.

Podsumowując wstępnie założony przez kolegę 3331 temat, nadmienię tylko że nikt inny jak Persowie docenili sprawność bojową Greków. W jaki sposób? Taki że w szeregach armii perskiej wlaczyli greccy najemnicy ;) Aleksander Macedoński traktował ich jak pewnego rodzaju zdrajców, co nie znaczy że to właśnie Grecy byli istotną częścią perskiej armii :thumbup:

Chyba nie ma potrzeby tworzenia dwóch postów - Furiusz

Edited by Furiusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.