Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dembi

Wojna z Moskwą 1534-1537

Recommended Posts

dembi   

W 1532r. Wasyl III planował rozprawienie się z Litwą siła, natomiast panowie Litewscy chcieli odzyskać stracone ziemie. W 1533r. zmarł Wasyl III, a tron objął trzyletni Iwan IV zawany później Groźnym. Wojna rozpoczeła się w 1534r. litewskie pospolite ruszenie miało się zebrać 4 kwietnia, ale przegląd wojska nastąpił dopiero 1 sierpnia. Taki więc ofensywa litewska ruszyła dopiero w sierpniu. Wojska litewskie uderzyły na Siewierszczyznę, ale nie zdobyły żadnych fortec i nie zniszczyły wojski moskiewskich. W grudniu zaatakowała Moskwa trzy armę wkroczyły na Litwę, gdzie zagroziły Wilnu oraz złupiły ogromne opszary. Litwini postanowili na własny koszt zaciągnąć armię w Polsce, a na jej dowódce powołano Jana Tarnowskiego. Tarnowski postanowił uderzyć na Siewierszczyzne gdzyż głowne wojska moskiewskie były skupione w okolicy Smoleńska, a wojska litewsko-polskie były zbyt słabe żeby zdobyc Smoleński. W końcu w czerwcu 1535r.na Rosję napadli Tatarzy krymscy. W lipcu ruszyła armia pod dowództwem Tarnowskiego. W tym samym miesiącu zdobyli Homel. W 1536r. wojska moskiewskie zajeły całą Siewierszczyznę oprócz Homla. W 1537r. zawarto pokój z Moskwą. MOskwa zatrzymała Siebież i Zawołocze, a Litwa Homel.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Wojny litewsko-moskiewskie to niestety jeden z najbardziej zaniedbanych przez naszych historyków epizodów w dziejach naszego wspólnego państwa. Jaki cel miał Twój post dembi?

Czy mamy dyskutować o tej wojnie czy szerzej o wszystkich wojnach litewsko-moskiewskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Sprawiedliwość na wojnie to rzecz względna, zawsze ktoś będzie poszkodowany, ziemie ruskie

etnicznie bliżej są Moskwie niż Litwie jednak nie znaczy to że Litwini mieli zrzec sięwszystkich tych ziem. Wybacz dembi ale takie pytanie jest trochę niepoważne, bo ciężko określić sprawiedliwość na wojnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.