Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kasper

Grunwald 1410 - animacja wielkiebitwy.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Kasper   

Jakiś czas temu pojawiła się książka o bitwie pod Grunwaldem wydawnictwa wielkiebitwy.pl, i to nie byłoby niczym szczególnym, ale do tej dołączona jest animacja komputerowa. Obejrzałem i muszę przyznać, że pierwszy raz zobaczyłem pełny przebieg bitwy. Rekonstrukcja opiera się w większości na Nadolskim. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

Czy ktoś to jeszcze widział? Co o tym sądzicie? Fragment jest na ich stronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pojawiła się książka o bitwie pod Grunwaldem wydawnictwa wielkiebitwy.pl, i to nie byłoby niczym szczególnym, ale do tej dołączona jest animacja komputerowa. Obejrzałem i muszę przyznać, że pierwszy raz zobaczyłem pełny przebieg bitwy. Rekonstrukcja opiera się w większości na Nadolskim. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

Czy ktoś to jeszcze widział? Co o tym sądzicie? Fragment jest na ich stronie.

Obejrzałem właśnie ten fragment z ich stronki.

Dość interesujący choć niektóre rzeczy wydają się naciągane:

1. skąd wiadomo że akurat cztery chorągwie krzyżackie posiłkują własne lewe skrzydło ?

(u Nadolskiego przegapiłem takie ustalenie, jesli w ogóle się pojawiło)

2. pozorowana ucieczka Tatarów jest dyskusyjna, może była pozorowana, może faktyczna

3. wymiany konkretnych chorągwi na skrzydle litewskim są chyba nie do ustalenia, takie coś prawdpodobnie miało miejsce podobnie jak na odcinku polskim ale które chorągwie, kiedy i w którym miejscu ?

Tego źródła na ile się orientuję nie podają-niektórych takich konkretnych zmian można się czytając między wierszami doszukać na odcinku polskim-co czyni Nadolski w "Grunwaldzie. Problemach wybranych."

4. skąd wiadomo że w momencie ataku Litwinów niektóre chorągwie polskie nie były gotowe ?(tu powinno się pojawić słowo prawdopodobnie, branie tego za pewnik nie wydaje sie słuszne)

Poza tym naprawdę nieźle, nie wiem jak reszta.

Apropo dział-miały wypalić dwa razy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kasper   

Fragment na stronie to tylko około 1/3 całości.

Generalnie zgadzam się z tym co napisałeś.

Jednak moim zdaniem to są szczegóły, co do których i tak nikt nie jest w stanie stwierdzić jak było naprawdę. Nie wpływają również na ogólny przebieg bitwy. Pytanie jakie znaczenie ma to, czy to były cztery czy pięć chorągwi, czy ucieczka była pozorowana czy nie, fakt jest taki że miała miejsce, które chorągwie wymieniały się dokładnie w którym momencie, z punktu widzenia prezentacji przebiegu całej bitwy to raczej drugorzędne.

Bardziej istotne wydaje mi się to, że pierwszy raz pokazany jest w takiej formie charakter bitwy. To, że chorągwie się wymieniały, a nie że kilka godzin walczyły non stop. Obala to mity z którymi trudno było walczyć bez pokazania jak odbywało się to naprawdę. Pokazanie w animacji taktyki walki to coś nowego dla bitwy pod Grunwaldem. Po zobaczeniu całej animacji można dyskutować o szczegółach, ale co do generaliów wszystko staje się jasne.

Polecam zobaczenie całości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.