Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Polityczna gra Jakuba Sobieskiego

Recommended Posts

Kwestia porwania i uwięzienia jest ogólnie znana.

Co chciał w tym czasie uzyskać nasz niespełniony młodzieniec?

Czy można zarzucić mu zdradę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tle kampanii szwedzkiej, poczynań prymasa, konfederacji wielkopolskiej pod laską Piotra Bronisza, z czasem uaktywnia się i Jakub.

Poczynają kurierzy; a zwłaszcza niezwykle aktywny w tych poczynaniach pułkownik francuski Saurbrey; coraz częściej przemierzać szlaki z Oławy (czy Wrocławia) do kolejnych miejsc postojów szwedzkiego Karola, jako i do posła francuskiego ks. Bonaca. Tenże donosił królowi Ludwikowi w swym liście z 22 sierpnia 1704 r. (pisanym w Oławie!), że: "Jakkolwiek król szwedzki liczy mało na księcia Jakóba, jak W.K. Mość sama widzisz, nie zrywa z nim jednakże stosunków. Książę ten robi wszystko, co może, aby tylko nie pozostać bezużytecznym, a sam napotkałem na drodze mojej jednego z jego sług, którego posyłał do obozu szwedzkiego".

Wreszcie Karol wydaje pod koniec 1703 (23 grudnia) jeden ze swych dyplomów mówiący wprost, że: "... nie ma stosowniejszego środka, jak wybrać za naczelnika Najjaśniejszego W. Polskiego Jakóba Ludwika...".

Czy Jakub mógł liczyć na poparcie swych aspiracji, a jeśli tak to jakich sił?

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   

(...)

Czy Jakub mógł liczyć na poparcie swych aspiracji, a jeśli tak to jakich sił?

Pewnie że mógł, przecież Radziejowski usilnie dążył by to on został królem a był potężnym ministrem i miał za sobą potężne stronnictwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   

A na czele jakiego to ministerstwa stał?

Michał Stefan Radziejowski w 1685 roku został podkanclerzym koronnym, później kardynałem a jeszcze później prymasem, co mu dawało pierwsze po królu miejsce na dworze. Podkanclerzy to chyba nawet coś więcej niż minister.

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   

Tylko, że trudno nazywać osobę stającą na tym urzędzie ministrem.

Nie wiem dlaczego, przecież tak określa się członków rządu a Radziejowski niewątpliwie nim był. To czy miał swój resort, czy go nie miał o niczym nie świadczy. Przecież i dzisiaj bywają ministrowie bez teki. Zamiast premier też czasem używa się określenia pierwszy minister a określenie Radziejowskiego jako wice pierwszy minister to bezsens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.