Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Siły specjalne - państw Osi i ZSRR

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

Witam. Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat sił specjalnych w okresie II wojny światowej. Można wiele rzeczy dowiedzieć się o jednostkach specjalnych po stronie Aliantów a ja chciałbym porozmawiać o jednostkach specjalnych po stronie państw osi i ZSRR. Dokładniej o ich działaniach, jakie to były jednostki jeżeli w ogóle były itp. Nie mogłem się doszukać w internecie o jednostkach specjalnych po stronie Niemieckiej a tym bardziej po stronie Japońskiej czy Włoskiej. Będę wdzięczny za informacje :)

I takie małe pytanie. Czy SS, Gestapo itp. można było nazwać jednostkami specjalnymi? Niestety mój nauczyciel nie odpowiedział mi na to pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Znajdź sobie informacje na temat pułku "Brandenburg" i żołnierzy Otto Skorzennego.

Tyle Niemcy.

Włosi to "ludzie żaby"-podwodni dywersanci.

Waffen SS to były polowe jednostki SS.

Gestapo to tajna policja polityczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Gestapo może nie, ale Himmlerowi podlegały oddziały odpowiedzialne za prowokacje, np gliwicką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
Gestapo to tajna policja polityczna.
Nie tyle polityczna, co państwowa.

Zresztą...

Co to są siły specjalne?

U Sowietów były oddziały zaporowe NKWD, karne bataliony i jednostki Smiersz.

Wpisują się one do tej układanki?

U Niemców widzę bataliony: Roland i Nachtigall.

Oba sformowane przez Abwehrę.

Widzę też ludzi Kurta Studenta, z powodzeniem atakujących belgijski fort Eben Emael.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Widzisz Widiowy;

Sam już nie wiem jak to usystematyzować, no bo tak;

W tytule tematu jest o siłach specjalnych, a w trakcie dyskusji podajemy jednostki przeznaczone do specjalnych zadań.

Takie np. Einsatzkomando to będzie niby co?

Siły, czy jednostki?

Jakoś tym odgórnie sterowano.

Z drugiej strony, mogło być i tak, że każdy taki oddział po otrzymaniu wytycznych, działał na własną rękę i dlatego trudno go wpisywać do sił specjalnych.

Nie wiem - Trzeba to przemyśleć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Znajdź sobie informacje na temat pułku "Brandenburg" i żołnierzy Otto Skorzennego.

Tyle Niemcy.

(...)

Zdaje się, że jednostki specjalne niczym efektownym podczas wojny się nie wykazały. Jednostka „Brandenburg” podlegała Abwehrze. W 1939 roku planowano użycie tej jednostki przeciw Holandii. Jej żołnierze mieli być przebrani w mundury holenderskie. Afera z tego wyszła bo w Holandii zauważono kradzież tych mundurów jednak o jakichś akcjach tego pułku w Holandii nic nie słyszałem. W 1940 roku z jej żołnierzy złożona była służba ochrony rumuńskich pól naftowych. Zapobiegli oni wówczas angielskiej próbie unicestwienia zagłębia przez zabetonowanie szybów. O ile wiem był to największy wyczyn tej jednostki podczas DWS.

Planowano jej użycie w Maroku dla wsparcia powstania arabów przeciwko aliantom gdyby ci tam wylądowali. Zdaje się jednak, że szefowie Abwehry nie mieli najmniejszej ochoty by ją tam wysłać i Brandenburg w Maroku nie odegrał żadnej roli, chociaż mógł, bowiem Canaris znał datę lądowania tam amerykanów. W 1943 roku ta jednostka była już oceniana bardzo negatywnie. Mający za sobą poparcie Goeringa, prokurator Roeder, nazwał ją, zdaje się słusznie, "bandą dekowników". W styczniu 1944 roku jej dowódca, generał Pfuhlstein, przybył do gabinetu Redera i dał mu za to w zęby. Doszło wówczas w Berlinie do niesłychanego skandalu, było to niejako preludium do wydarzeń z lipca tego roku.

(...)

U Niemców widzę bataliony: Roland i Nachtigall.

Oba sformowane przez Abwehrę.

Widzę też ludzi Kurta Studenta, z powodzeniem atakujących belgijski fort Eben Emael.

Nie wiem co to były za bataliony Roland i Nachtigal, może wchodziły w skład pułku Brandenburg?

Co do Eben Emael to o ile dobrze pamiętam to byli to saperzy, uzbrojeni w specjalne miny, tyle że zrzuceni na spadochronach. W sumie było ich chyba 50-ciu a zmusili do poddania się fort którego załoga liczyła kilkaset osób (o ile pamiętam 800).

Edytowane przez secesjonista
nazwy narodowości, nacji itp. wciąż piszemy z wielkiej litery, proszę to zacząć uwzględniać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Czy wchodziły w skład tego pułku, to nie jest dla mnie do końca jasne.

Kiedy w 1943 roku pułk został przeformowany w dywizję, to Ciocia Wisia podaje iż w jej skład wchodziły również bataliony Roland i Nachtigall.

Kłóci się to z informacją o rozformowaniu tych jednostek jeszcze w październiku 1941 roku i utworzeniu na ich bazie 201 Batalionu Schutzmannschaft.

To też była taka specyficzna jednostka specjalna złożona z Ukraińców.

Zeby było ciekawiej, to Niemcy sformowali analogiczną jednostkę Schutzmannschaften o numerze 202, złożoną z polskich policjantów, którą przeznaczono do obrony Polaków na Wołyniu.

Odnośnie Eben Emael;

Tam dała popis wydzielona jednostka spośród spadochroniarzy Kurta Studenta.

Te miny jak piszesz, były kumulacyjnymi ładunkami, które zastosowano po raz pierwszy w historii.

Za ich pomocą rozwalano (albo przepalano) pancerne kopuły i stalowe drzwi w/w fortu.

Dokonać miała tego grupa "Granit" Rudolfa Witziga, składająca się z 85 ludzi, ale nie przy użyciu spadochronów, tylko szybowców.

Jednak 3 szybowce z dwunastu nie doleciały do celu z Witzigiem włącznie, zatem liczbę atakujących należy oceniać na ok. 60 osób.

Jednak potem sam Witzig dotarł na miejsce akcji z dodatkowymi żołnierzami również lądując na dachu fortu.

Do końca nie wiadomo ilu tych Niemców uczestniczyło w ataku na fort.

W każdym razie belgijskich obrońców tej warowni było około tysiąca, czyli circa 15 razy więcej niż atakujących spadochroniarzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jednostka „Brandenburg” podlegała Abwehrze.

(...)

Planowano jej użycie w Maroku dla wsparcia powstania arabów przeciwko aliantom gdyby ci tam wylądowali.

(...)

A dokładnie na jakich wspomnieniach czy dokumentach opiera euklides swe twierdzenie co do wsparcia powstania w Maroku przez tą jednostkę, skoro ten obszar był akurat głównie domeną grupy Walthera Rauffa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Widzisz Widiowy;

Sam już nie wiem jak to usystematyzować, no bo tak;

W tytule tematu jest o siłach specjalnych, a w trakcie dyskusji podajemy jednostki przeznaczone do specjalnych zadań.

Takie np. Einsatzkomando to będzie niby co?

Siły, czy jednostki?

Jakoś tym odgórnie sterowano.

Z drugiej strony, mogło być i tak, że każdy taki oddział po otrzymaniu wytycznych, działał na własną rękę i dlatego trudno go wpisywać do sił specjalnych.

Nie wiem - Trzeba to przemyśleć.

Lepiej mówić o tajnych służbach. W końcu jednostka specjalna, na przykład saperów-dywersantów niszczących nieprzyjacielowi komunikację, może podlegać dowódcy ogólno wojskowemu (pułku czy dywizji) i działać we własnych mundurach. Trudno ich uważać nawet za przestępców wojennych, w końcu robili swoje. Co innego jest gdy taka jednostka została wysłana przez tajną służbę przeciwnika stosującego chwyty poniżej pasa, nieakceptowane nawet na wojnie. Takich uważa się chyba za przestępców wojennych, bo jeżeli trafią do niewoli to się ich rozstrzeliwuje.

P.S. – Doczytałem się, że jednostka Brandenburg w Holandii przejęła jakieś mosty. Mimo wszystko jednak jej dokonania podczas DWS, według mnie, nie były zbyt imponujące. Zresztą w końcu 1944 roku jej żołnierze zostali wysłani po prostu na front.

A dokładnie na jakich wspomnieniach czy dokumentach opiera euklides swe twierdzenie co do wsparcia powstania w Maroku przez tą jednostkę,

(…)

Trudno powiedzieć o dokumentach. Tu chodzi o wydarzenie historyczne o którym sporo by trzeba napisać. W każdym razie co do lądowania aliantów w Afryce Północnej, to Niemcy byli tak zaintoksykowani, że gdy armada amerykańska znalazła się na Atlantyku, byli przekonani że zmierza do Dakaru, a gdy minęła Gibraltar, to złożyli Francuzom zapewnienia, że jeżeli dokona ona desantu w Tunezji, to wermacht przyjdzie im z odsieczą. Rozpatrywanie na tym tle użycia jednostki Brandenburg w Afryce Północnej jest mocno skomplikowane.

(…)

skoro ten obszar był akurat głównie domeną grupy Walthera Rauffa?

Nie wiem nic o Walterze Rauff. Z Googli nie wynika by podczas DWS miał coś wspólnego z Afryką Północną. Wiem natomiast, że na Zachodzie przeciwnikiem aliantów na tajnym froncie cały czas była Abwehra. Nawet po lutym 1944 roku.

Czy wchodziły w skład tego pułku, to nie jest dla mnie do końca jasne.

Kiedy w 1943 roku pułk został przeformowany w dywizję, to Ciocia Wisia podaje iż w jej skład wchodziły również bataliony Roland i Nachtigall.

To by wynikało, że kiedy w 1943 roku pułk Brandenburg został przeformowany w dywizję to powiększono go m.in. o te dwa bataliony.

Kłóci się to z informacją o rozformowaniu tych jednostek jeszcze w październiku 1941 roku i utworzeniu na ich bazie 201 Batalionu Schutzmannschaft.

To też była taka specyficzna jednostka specjalna złożona z Ukraińców.

Zeby było ciekawiej, to Niemcy sformowali analogiczną jednostkę Schutzmannschaften o numerze 202, złożoną z polskich policjantów, którą przeznaczono do obrony Polaków na Wołyniu.

Abwehra w ogóle szkoliła żołnierzy do zadań specjalnych złożonych z różnych nacji, Arabów, Kaukazczyków itd. Podlegali jednostce Brandenburg chyba tylko organizacyjnie. Nie było chyba nawet planowane żeby działali w jej składzie. Zresztą zdaje się, że ta jednostka w ogóle nigdy nie działała jako całość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie wiem nic o Walterze Rauff. Z Googli nie wynika by podczas DWS miał coś wspólnego z Afryką Północną.

(...)

Cóż, za google nie odpowiadam.

Obersturmführer Walther Rauff był dowódcą grupy: Einsatzkommando SS przy Armii Pancernej Afryka, jego pierwszym zadaniem miały być działania w Egipcie. Trzon tej grupy stanowili poza nim: sturmbannführer Beisner, obersturmführer Hans-Joachim Weise, Franz Hoth, obersturmführer Herbert Werth, obersturmführer Kurt Loba, untersturmführer Waldemar Menge. Wskutek rozwoju sytuacji w Egipcie, grupa nigdy tam nie dotarła ze swej siedziby w Atenach.

Natomiast grupa ta dała się poznać w trakcie działań w Tunezji, gdzie dołączyli do nich: obersturmführer Theo Saevecke, sturmbannführer Georg Best oraz untersturmführer Heinrich Harder.

Grupa ta odpowiedzialna był za represje względem tamtejszych Żydów, Rauff na tyle był gorliwy że wzbudzało to protesty nie tylko beja Tunisu, którym był admirała Jean-Pierre Estéva, ale i włoskich sojuszników. To właśnie Rauff kontaktował się z przedstawicielami Żydów, którymi byli przewodniczący gminy Mojszesz Borgel i naczelny rabin Haim Bellaïche. To Rauff bezpośrednio dowodził aresztowaniem osób w synagodze i odpowiadał za ich wywózkę do obozu Cheylus. To wreszcie on był pomysłodawcą wysłania tunezyjskich Żydów wprost do obozów koncentracyjnych w Polsce.

Mnie to wygląda na działania w Afryce Północnej...

Szerzej:

M. Abitbol "Les Jifs d'Afrique du Nord sous Vichy"

D. Carpi "Between Mussolini and Hitler. The Jews and the Italian Authorities in France and Tunisia"

K.-M. Mallmann, M. Cüppers "Półksiężyc i swastyka. III Rzesza a świat arabski"

W. Greiselis "Das Ringen um den Brückenkopf Tunesien, 1942/43. Strategie der 'Achse' und Innenpolitik im Protektorat".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.