Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jack Sparrow

Broń szpiegowska

Recommended Posts

Może najbardziej intrygującymi i pomysłowymi rodzajami uzbrojenia jest broń przeznaczona dla szpiegów, zabójców i partyzantów. Ponieważ ukrycie tej broni było niezmiernie ważne dla jej użytkowników, wiele konstrukcji jest zamaskowana, jako przedmioty codziennego użytku. Chociaż pewne wyspecjalizowane bronie szpiegowskie były wykonane w XIX wieku i na początku XX wieku, to prawdziwe ożywienie w tej dziedzinie nastąpiły w okresie II wojny światowej oraz w latach zimnej wojny. Oto parę przykładów:

-liberator-, chociaż pistolet nie był wyprodukowany specjalnie dla OSS to przez dłuższy czas był kojarzony właśnie z tą organizacją

-pistolet w pudełku na pastylki-, tego „pistoletu” użył podobno, jako pierwszy włoski szpieg podczas II wojny światowej, aby zabić amerykańskiego funkcjonariusza wywiadu w Szwajcarii. Pistolet wygląda jak pudełko na pastylki wystarczyło jedną nacisnąć i koniec z bólem gardła.

-śmiercionośna muzyka- wyglądał jak flet, ale to tak naprawdę był to pistolet wystarczyło nacisnąć jeden klawisz i gra muzyka.

-potężniejszy niż miecz- niemieccy agenci ukryli pistolet w piórze, broń była gotowa do strzału po pociągnięciu za górną część pióra i nekrolog napisany.

Jeśli znacie jeszcze jakieś typy takiej broni lub popełniłem jakiś błąd to proszę pisać. Zapraszam do dyskusji. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Udało mi się znaleźć jeszcze parę rodzajów takiej broni:

-broń gazowa- została opatentowana w 1932 roku przez Lake Erie Chemical. Przedmiot przypominał pióro, które wypuszczało gaz łzawiący.

-strzałka i sztylet- tej broni chętnie używali agenci OSS i SOE w czasie II wojny. Strzałkę można było wystrzelić z kuszy a łatwy do użycia sztylet przypinany do nadgarstka.

-śmiercionośne narzędzia- funkcjonariusze alianccy ukrywali broń nawet w mierniku do ciśnienia w oponach i w wkrętakach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Hm. Chcę zwrócić uwagę na tytuł. "Broń szpiegowska". Wydaje mi się że szpieg, to akurat broni za bardzo nie potrzebował. Raczej inne gadżety.

Chyba żeby zmienić tytuł na powiedzmy " Gadżety szpiega" No ale te pomysły z linka którego wstawił secesjonista Przynajmniej niektóre są wielce interesujące:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

A sławetny parasol z strzykawką z rycyną ?

A wiadomo czym podano Litwinience ten polon ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Ten parasol to nie była taka zwykła strzykawka. O ile pamiętam wystrzeliło to malutką wydrążoną kulkę i to ona właśnie była napełniona rycyną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.